Podnoszenie ciężarów 2018. Bilans nie do powtórzenia?

Istotą każdej dyscypliny sportu są medale; im więcej miejsc na podium, tym lepszy wizerunek. I pod tym względem 2018 rok dla polskich ciężarów był bardzo dobry. Biorąc pod uwagę międzynarodowe imprezy rangi mistrzowskiej wszystkich kategorii wiekowych, biało-czerwoni zdobyli 29 krążków. To dowód na to, że poziom szkolenia klubowego oraz centralnego znacznie się podniósł, a dyscyplina, która od 2016 roku przeżywała kryzys i przez Ministerstwo Sportu i Turystyki została przesunięta na margines, powoli wstaje z kolan. Trudno już w tej chwili mówić o odrodzeniu, ale wspomniany bilans medalowy będzie trudny do powtórzenia.

Prezesa Mariusza Jędrę cieszy każdy krążek, ale PZPC postrzegany jest głównie przez sukcesy seniorów. Ci w mijającym roku nie zawiedli. Bardzo skuteczne w ich wykonaniu były zwłaszcza mistrzostwa Europy, które na przełomie marca i kwietnia odbyły się w Bukareszcie. Można powiedzieć, że wykorzystane na nich zostały wszystkie szanse, a świadczy o tym aż 7 medali, w tym 3 złote.

Joanna Łochowska obroniła tytuł w kategorii 53 kg, Aleksandra Mierzejewska była najlepsza w gronie najcięższych (+90 kg), a Arkadiusz Michalski wśród ciężkich (105 kg) i nikt nie będzie pamiętał, że w zawodach tych zabrakło czołowych ekip, zdyskwalifikowanych za doping. Medalowe grono uzupełnili: Kacper Kłos (srebro, 85 kg), Patrycja Piechowiak (brąz, 69 kg), Kinga Kaczmarczyk (brąz, 90 kg) i Łukasz Grela (brąz, 94 kg).

Na listopadowych mistrzostwach świata w Aszchabadzie, m.in. ze względu na powrót zawieszonych federacji, o miejsca na podium było znacznie trudniej, ale biało-czerwoni nie zostali z pustymi rękami. Honor polskiej sztangi obronił wspomniany Michalski; debiutując w kategorii 109 kg – głównie dzięki kapitalnej postawie w podrzucie – zdobył brązowy medal. Ten rok bez wątpienia należał do tego 28-letniego zawodnika, który walnie przyczynił się też do wywalczenia 9. z rzędu i 26. w historii tytułu drużynowego mistrzostwa Polski Budowlanych Opole.

 

Czy wiesz, że…

Od połowy września Joanna Łochowska ma indywidualnego sponsora, którym jest Grupa Kapitałowa Energa. Poza tym od stycznia trzykrotna medalistka ME i kandydatka do występu na igrzyskach w Tokio zmieni barwy klubowe; nie będzie już dźwigać dla UKS-u Zielona Góra, tylko dla Budowlanych Opole.

 

Na zdjęciu: W tym momencie Arkadiusz Michalski już wiedział, że po raz pierwszy w karierze stanie na podium MŚ.