Pojedynek kolejki. Młodzież atakuje

Piotr Pyrdoł, najmłodszy przedstawiciel trzypokoleniowej piłkarskiej rodziny, po awansie łódzkiego klubu do ekstraklasy na swój debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej musiał trochę poczekać.

Syn Marcina, byłego piłkarza „Ełksy”, a także wnuk Andrzeja, byłego zawodnika, a następnie trenera zespołu z al. Unii Lubelskiej, po raz pierwszy wystąpił w ekstraklasie 15 września br., w meczu przeciwko Pogoni Szczecin.

Na początku wchodził na boisko z ławki, ale w oczach trenera Kazimierza Moskala spisywał się na tyle dobrze, że w ostatnich dwóch meczach wystąpił od pierwszej minuty.

W zeszłą niedzielę, w Zabrzu, 20-latek zaliczył asystę, drugą zresztą z rzędu, a wcześniej – w starciu z Zagłębiem w Lubinie – zdobył premierowego gola na najwyższym poziomie rozgrywek. Takim osiągnięciem poszczycić się, jak na razie, nie może inny młody piłkarz.

Mowa o Miłoszu Szczepańskim z Rakowa Częstochowa. 21-letni zawodnik wystąpił w tym sezonie we wszystkich meczach ekipy spod Jasnej Góry. Za każdym razem od pierwszej minuty. Zaliczył cztery asysty, ale na gola w barwach Rakowa czeka od kwietnia br., kiedy to dwukrotnie, jeszcze w I lidze, pokonał golkipera Warty Poznań.

Dwa wyżej omówione przypadki są doskonałym dowodem na to, że rozwój młodego piłkarza może przebiegać w sposób harmonijny. Obaj, jeżeli chodzi o futbol na poziomie seniorskim, zaczynali w III lidze. Szczepański w barwach rezerw warszawskiej Legii, z której wiosną 2018 roku trafił do Rakowa. Tym samym zawodnik przeskoczył jeden poziom rozgrywkowy, bo znalazł się w pierwszej lidze, omijając ligę drugą.

Pyrdoł tymczasem pojawił się w pierwszym zespole III-ligowego ŁKS-u wiosną 2017 roku, kiedy to drużyna walczyła o awans do II ligi. W kolejnych rozgrywkach był już bardzo ważną częścią zespołu, który – a jakże – awansował na zaplecze ekstraklasy.

Wiosną tego roku 20-latek cieszył się z trzeciego awansu z kolei, choć być może zrobiło się mu trochę smutno. Bo wyżej już nie awansuje. W każdym razie seniorska kariera Piotra Pyrdoła naznaczona jest, jak dotychczas, awansami, co – z pewnością – jest dla młodego piłkarza bardzo motywujące.

W promocjach do wyższych klas rozgrywkowych gracz ŁKS-u prowadzi z Dominikiem Szczepańskim 3:1. A jaki wynik padnie jutro na stadionie w Łodzi, w starciu pomiędzy beniaminkami ekstraklasy?

Piotr PYRDOŁ

Fot. Adam Starszyński/PressFocus

ur. 27 kwietnia 1999 r.
W III lidze
Mecze: 3.
Minuty: 58.
Bramki: 1.
W II lidze
Mecze: 33.
Minuty: 4767.
Bramki: 5.
W I lidze
Mecze: 25.
Minuty: 1335.
Bramki: 0.
W ekstraklasie
Mecze: 5.
Minuty: 235.
Bramki: 1.

Miłosz SZCZEPAŃSKI

Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus

ur. 22 marca 1998 r.
W III lidze
Mecze: 37.
Minuty: 2335.
Bramki: 8.
W II lidze
Mecze: 0.
Minuty: 0.
Bramki: 0.
W I lidze
Mecze:
Minuty:
Bramki:
W ekstraklasie
Mecze:
Minuty:
Bramki: