Pojedynek kolejki. Słowacka siła

Pod koniec marca gliwiczanie pojechali do lidera z mocnym postanowieniem podtrzymania rekordowej passy pięciu kolejnych zwycięstw, co w historii gier Piasta w ekstraklasie jeszcze się nie zdarzyło. I choć zespół prowadzony przez Waldemara Fornalika zagrał w Gdańsku bardzo dobre spotkanie, to jednak zszedł z murawy pokonany. Stało się tak w dużej mierze dzięki Duszanowi Kuciakowi. 33-letni bramkarz, który na swoim koncie ma już mistrzowskie tytuły z MSK Żylina i Legią Warszawa, kilkoma znakomitymi interwencjami uchronił „biało-zielonych” przed startą gola. Pomogło to w odniesieniu zwycięstwa 2:0. To nie jedyny taki dobry czy bardzo dobry mecz Kuciaka. Warto zwrócić uwagę na jego statystyki, czyste konto zachował z 15 w 23 ligowych grach, w których występował w tym sezonie! Wysoka pozycja gdańszczan w ekstraklasie, to w dużej mierze właśnie jego zasługa.

Akurat w tym marcowym spotkaniu w Gdańsku słabszy dzień miał Frantiszek Plach. Było to najsłabszy występ 27-letniego bramkarz wiosną. Plach jest jednak w tym sezonie mocnym punktem swojej drużyny. Choć w pierwszej części sezonu ustępował miejsca bardziej doświadczonemu Jakubowi Szmatule, to od 14 kolejki, od wygranego u siebie meczu z Wisłą Kraków broni już regularnie, będąc – jak się rzekło – silnym punktem Piasta, który jest jedną z największych rewelacji tego sezonu.

Obu bramkarzy sporo łączą. Pochodzą z Żyliny, ważnego miejsca na futbolowej mapie naszego południowego sąsiada. Kuciak z MSK zdobył mistrzostwo i Superpuchar Słowacji. Plach terminował w ekipie juniorów i grał w rezerwach. Jego piłkarska kariera przyspieszenia nabrała tak naprawdę dopiero teraz, w Gliwicach. Tutaj trzeba podkreślić, że Piast, kiedy notował bardzo dobre wyniki w lidze, jak było to w sezonie 2012/13, kiedy to zajął czwarte miejsce i grał potem w europejskich pucharach czy trzy lata temu, kiedy zdobył wicemistrzostwo Polski, to miał szczęście do dobrych bramkarzy. W pierwszym z wymienionych sezonów był to Dariusz Trela, potem z kolei Szmatuła. Teraz jest Słowak Plach.

DUSZAN KUCIAK

Duszan Kuciak. Fot. Jakub Gruca/400mm.pl

ur. 21 maja 1985 r. w Żylinie
pozycja: bramkarz
wzrost/waga: 194cm/87kg
liczba klubów w których grał: 6
mecze w ekstraklasie: 207
mecze w tym sezonie: 23
czyste konta w tym sezonie: 15

FRANTISZEK PLACH

Frantiszek Plach. Fot. Michał Chwieduk/400mm.pl

ur. 8 marca 1992 r. w Żylinie
pozycja: bramkarz
wzrost/waga: 192cm/80 kg
liczba klubów w których grał: 5
mecze w ekstraklasie: 21
mecze w tym sezonie: 21
czyste konta w tym sezonie: 9

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze