Pojedynek kolejki. Weteran Fornalik kontra debiutant Skrobacz

Waldemar Fornalik zbliża się do bariery 500 meczów w roli trenera w ekstraklasie. Jego niedzielny vis a vis Jarosław Skrobacz debiutuje w ligowej elicie.


Tylko 2 spotkania brakują trenerowi Zagłębia Lubin Waldemarowi Fornalikowi do imponującej bariery 500 meczów w roli szkoleniowca w ekstraklasie. Najwięcej takich meczów były selekcjoner reprezentacji Polski zaliczył w roli opiekuna chorzowskiego Ruchu – 188. Z kolei 180 razy poprowadził drużynę gliwickiego Piasta. Jubileusz nastąpi zatem już w 2. kolejce rozgrywek nowego sezonu, ale najpierw „Waldek King”, ten przydomek otrzymał od kibiców „Niebieskich” właśnie, poprowadzi „Miedziowych” w starciu przeciwko Ruchowi.

Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od ponad… 20 lat! Tylko w jednym sezonie Fornalik prowadził zespół przeciwko ekipie z ul. Cichej, a miało to miejsce w rozgrywkach 2002/03, gdy był trenerem Górnika Zabrze, a więc na długo przed tym, jak po raz pierwszy objął Ruch (maj 2009). Oba mecze w ramach Wielkich Derbów Śląska zakończyły się wówczas bezbramkowymi remisami.


Czytaj więcej o ekstraklasie


Na zupełnie innym poziomie kształtuje się doświadczenie ekstraklasowe, a właściwie jego całkowity brak obecnego opiekuna „Niebieskich” Jarosława Skrobacza. Trener ten w najbliższą niedzielę w Lubinie zadebiutuje w roli szkoleniowca na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Różnica wieku pomiędzy omawianymi nie jest duża, Fornalik jest starszy od Skrobacza o nieco ponad 4 lata, ale ich trenerskie drogi przebiegały zupełnie inaczej.

Gdy w 2012 roku Fornalik obejmował reprezentację Polski, co przecież dla wielu jest szczytem szkoleniowych osiągnięć, Skrobacz był asystentem Rafała Góraka w GKS-ie Katowice. 11 lat później Fornalik i Skrobacz, dokładnie pojutrze, zmierzą się w ekstraklasie, podczas gdy Górak poprowadzi „GieKSę”, w której odbywa drugą kadencję, na inaugurację zaplecza ekstraklasy.

Rozgrywki 2018/19 były zarówno dla Jarosława Skrobacza, jak i dla Waldemara Fornalika, szczególne. Pierwszy z wymienionych sezon wcześniej wprowadził GKS Jastrzębie na zaplecze ekstraklasy, notując drugi awans z tym zespołem z rzędu, a drużyna z ul. Harcerskiej pod jego wodzą spisywała się następnie w I lidze bardzo dobrze, zajmując na koniec sezonu znakomite 5. miejsce.

„Waldek King” z kolei doprowadził Piasta do historycznego mistrzostwa Polski. To właśnie w tamtym sezonie, jedyny raz w historii, Fornalik i Skrobacz zmierzyli się w oficjalnym spotkaniu. To był mecz I rundy Pucharu Polski, rozegrany 26 września 2018 roku w Jastrzębiu-Zdroju, w którym Piast pokonał GKS 2:1. Jak będzie teraz?


Waldemar FORNALIK

ur. 11 kwietnia 1963 r.

W ekstraklasie

Mecze 498

Zwycięstwa 197

Remisy 128

Porażki 173

Bramki 610:554

Średnia punktów 1,44

Procent zwycięstw 39,6

Jarosław SKROBACZ

ur. 11 sierpnia 1967 r.

W ekstraklasie

Mecze 0

Zwycięstwa 0

Remisy 0

Porażki 0

Bramki 0:0

Średnia punktów

Procent zwycięstw


Foto główne: Tomasz Folta/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.