Mundial po 24 latach

W sobotę reprezentacja Marcina Włodarskiego rozpoczyna udział w mistrzostwach świata. W pierwszym spotkaniu biało-czerwoni zmierzą się z Japonią.


Reprezentacja Marcina Włodarskiego rozpoczyna udział w mistrzostwach świata

W piątek w Indonezji startują mistrzostwa świata do lat 17. Po raz drugi w historii, a po raz pierwszy od 1999 roku, weźmie w turnieju tej rangi reprezentacja Polski. Drużyna trenera Marcina Włodarskiego wywalczyła awans na mundial dzięki zajęciu 3-4 miejsca podczas tegorocznych mistrzostw Europy, które rozgrywane były na Węgrzech. Pierwszym rywalem naszego zespołu będą Japończycy, a mecz rozegrany zostanie w sobotę. Z azjatyckim przeciwnikiem biało-czerwoni zmierzą się w Bandung, w mieście położonym na Jawie, gdzie następnie zagrają z Senegalem. Ostatnie spotkanie fazy grupowej zespół trenera Włodarskiego rozegra w stolicy Indonezji, czyli Dżakarcie, a rywalem będzie faworyzowana Argentyna. W turnieju biorą udział 24 zespoły. Awans do fazy pucharowej uzyskają po 2 najlepsze ekipy z 6 grup, a także 4 najlepsze zespoły z 3. miejsc.

Wielkie wyzwanie

Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata w najmłodszej z kategorii wiekowych zadebiutowała w 1993 roku. W zmaganiach mogli brać udział zawodnicy urodzeni po 1 sierpnia 1976 roku i młodsi. Teraz datą kluczową jest 1 stycznia 2006.

30 lat temu, pod wodzą trenera Andrzeja Zamilskiego, Polacy zajęli 4 miejsce. W półfinale przegrali 1:2 z Nigerią, a w meczu o brązowy medal ulegli po karnych reprezentacji Chile. W 1999 roku z kolei w Nowej Zelandii, zespół trenera Michała Globisza nie wyszedł z grupy. Po remisach z Urugwajem i USA dość niespodziewanie uległ w ostatnim meczu gospodarzom turnieju.

Teraz biało-czerwoni, czego nikt nie ukrywa, trafili do bardzo trudnej grupy.


Czytaj także:


– Tworzymy najsilniejszą grupę z całej stawki mistrzostw świata – podkreślał po losowaniu trener Włodarski.

– Doskonale wiemy, jaki styl preferuje reprezentacja Argentyny i jak silnym jest przeciwnikiem. O to jednak chodzi na mundialu, żeby mierzyć się z takimi zespołami, o wielkiej jakości. Przed nami ciekawe rywalizacje, bo każdy przeciwnik prezentuje zupełnie inny styl gry. Mieliśmy okazję obserwować Japończyków podczas turnieju w Rumunii. To ekipa bardzo poukładana taktycznie. Senegal z kolei jest bardzo silny fizycznie, bo ma zawodników wcześnie dojrzewających. Najważniejsze teraz, aby dobrze wejść we wszystko i rozpocząć mundial od zwycięstwa. Taki turniej będzie z pewnością wielkim przeżyciem dla moich zawodników, sztabu szkoleniowego, ale też dla mnie. Już nie mogę doczekać się pierwszego występu – dodał opiekun naszej drużyny narodowej, który tuż przed mundialem musiał zmagać się z ogromnym problemem.

Osobista porażka

Przypomnijmy, że na początku tego tygodnia gruchnęła wiadomość o alkoholowym wybryku 4 piłkarzy. Jan Łabędzki, Filip Rózga, Oskar Tomczyk i Filip Wolski bez zgody trenera opuścili hotel wieczorem – gdy drużyna przebywała jeszcze na przygotowawczym rekonesansie na wyspie Bali – i spożywali napoje wyskokowe. Tomczyk w drodze powrotnej do hotelu przewrócił się i rozbił łuk brwiowy. Cała czwórka została usunięta ze zgrupowania w trybie natychmiastowym, a trener przyznał się w rozmowie z „Prawda futbolu” do osobistej porażki. Jednocześnie powiedział, że liczy na zielone światło ze strony FIFA, które umożliwi mu dowołanie innych czterech zawodników w miejsce tych wyrzuconych. Jak na razie, czyli do wczorajszego popołudnia, taka decyzja jednak nie zapadła. – Próbujemy wszystkich furtek, które są możliwe. Decyzja FIFA nie jest jeszcze znana. Nazwiska wybranych przeze mnie zawodników ogłosimy dopiero po decyzji, bo nie chcę teraz robić zbędnego zamieszania – powiedział Włodarski.

Jeżeli światowa centrala nie zgodzi się jednak na przyjazd do Indonezji 4 nowych zawodników, to nasz zespół będzie sobie musiał poradzić na mundialu w 17-osobowym składzie, bo pierwotnie kadra liczyła 21 zawodników. Brak ukaranych zawodników będzie odczuwalny. Dość powiedzieć, że jeden z nich, Oskar Tomczyk, był jednym z najlepszych strzelców w zespole. Pod wodzą Marcina Włodarskiego rozegrał 19 spotkań i zdobył 15 bramek. Jego klubowy kolega z Lecha Poznań Filip Wolski z kolei podczas wspomnianych mistrzostw Europy w każdy z 5 spotkań wychodził w podstawowym składzie.


Nasi rywale


JAPONIA

Już po raz 10 reprezentacja Japonii zagra na mistrzostwach świata 17-latków. „Niebiescy Samuraje” debiutowali w tej imprezie w 1993 roku, kiedy to wystąpili w roli gospodarza i dotarli do ćwierćfinału. Wynik ten powtórzyli w 2011 roku w Meksyku i są to najlepsze rezultaty tego zespołu na mundialach. W 4 ostatnich turniejach w których brali udział – zabrakło ich w 2015 roku – zawsze wychodzili z grupy. Przed 4 laty w Brazylii znakomicie spisali się w fazie grupowej. Pokonali m.in. 3:0 Holandię i wyszli z 1 miejsca, ale w 1/8 finału nie sprostali Meksykowi. Japonia awans na MŚ wywalczyła dzięki zdobyciu, czwarty raz w historii Pucharu Azji do lat 17. W tych zmaganiach nasz pierwszy grupowy rywal okazał się bezkonkurencyjny. W półfinale z Iranem i w finale z Koreą Południową wygrał po 3:0.

SENEGAL

Wprawdzie reprezentacja Senegalu na MŚ do lat 17 zagra dopiero po raz drugi – 4 lata temu dotarła do 1/8 finału – ale afrykańskich drużyn nie można lekceważyć pod żadnym pozorem. W tej kategorii wiekowej aż 5 razy mistrzami świata zostawali bowiem Nigeryjczycy, co jest rekordem, a 2 złote medale zdobyła Ghana. Całkiem niedawno, bo 8 lat temu, finał był wewnętrzną sprawą drużyn z „Czarnego lądu”, bo Nigeria rywalizowała o złoto z Mali. Senegal w tym roku został mistrzem Afryki na turnieju rozgrywanym w Algierii. Z 6 meczów wygrał 5 i stracił zaledwie 2 gole. Królem strzelców tamtych zmagań został Amara Diouf, który zdobył 5 goli. To wielki talent, z rocznika 2008 i zawodnik, który w tym roku zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Senegalu. W dniu pierwszego meczu w barwach „Lwów Terangi” liczył sobie zaledwie 15 lat i 94 dni!

ARGENTYNA

Reprezentacja Argentyny już po raz 16 zagra w mistrzostwach świata 17-latków, a tylko 2 drużyny – Brazylia i USA – wystąpił więcej razy na tym turnieju. „Albicelestes” 5 razy docierali do półfinałów, ale ani razu nie udało im się przebić do decydującego starcia. Wywalczyli 3 brązowe medale, choć należy pamiętać, że po raz ostatni ta sztuka udała im się w 2003 roku na turnieju w Finlandii. W 2019 roku w Brazylii dotarli „zaledwie” do 1/8. Awans na mundial wywalczyli zajmując 3 miejsce w mistrzostwach Ameryki Południowej, choć w przeszłości 4 razy turniej tej rangi wygrywali.

Drużynę prowadzi Diego Rodolfo Placente, 22-krotny reprezentant Argentyny, znany przede wszystkim z występów w Bayerze Leverkusen, z którym w 2002 roku dotarł do finału Ligi Mistrzów. Perełką w tym zespole jest Claudio Echeverri, który w tym roku zadebiutował w seniorskim zespole River Plate. Gracz ten nosi pseudonim „El Diablito” czyli „Diabełek”. Na cześć słynnego piłkarza… boliwijskiego, Marco Etcheverry’ego, czyli „El Diablo”. Nosi bowiem podobne nazwisko, a także przypomina byłego piłkarza stylem gry.


Program mundialu

Grupa D

11.11

  • Japonia – Polska (10.00)
  • Argentyna – Senegal (13.00)

14.11

  • Senegal – Polska (10.00)
  • Japonia – Argentyna (13.00)

17.11:

  • Polska – Argentyna (10.00)
  • Senegal – Japonia (10.00).

Skład pozostałych grupy

  • Grupa A: Indonezja, Ekwador, Panama, Maroko.
  • Grupa B: Hiszpania, Kanada, Mali, Uzbekistan.
  • Grupa C: Brazylia, Iran, Nowa Kaledonia, Anglia.
  • Grupa E: Francja, Burkina Faso, Korea Południowa, USA.
  • Grupa F: Meksyk, Niemcy, Wenezuela, Nowa Zelandia.

Kadra Polski na MŚ U-17

BRAMKARZE

  • Miłosz Piekutowski 8.05.2006 Jagiellonia Białystok 13/0
  • Michał Matys 6.05.2006 Zagłębie Lubin 5/0
  • Robin Lisewski 13.02.2006 Borussia Dortmund 2/0

OBROŃCY

  • Dominik Szala 24.04.2006 Górnik Zabrze 13/1
  • Jakub Krzyżanowski 19.02.2006 Wisła Kraków 18/4
  • Igor Orlikowski 9.02.2006 Zagłębie Lubin
  • Michał Gurgul 30.01.2006 Lech Poznań 14/0
  • Piotr Kowalik 19.06.2006 Sandecja Nowy Sącz 8/0

POMOCNICY

  • Maksymilian Sznaucner 30.06.2006 PAOK Saloniki 18/1
  • Karol Borys 28.09.2006 Śląsk Wrocław 20/3
  • Krzysztof Kolanko 3.08.2006 Górnik Zabrze 22/2
  • Szymon Łyczko 10.02.2006 Stal Rzeszów 4/1
  • Mateusz Skoczylas 20.8.2007 AC Milan 15/3
  • Igor Brzyski 15.03.2007 Lech Poznań 13/0
  • Marcel Reguła 26.10.2006 Zagłębie Lubin 5/3

NAPASTNICY

  • Daniel Mikołajewski 24.01.2006 Parma 21/19
  • Mike Huras 28.01.2006 VfB Stuttgart 22/10

Selekcjoner Marcin WŁODARSKI (ur. 6.09.1982 r.)


Na zdjęciu: Krzysztof Kolanko (z prawej) z Górnika jest kapitanem reprezentacji Polski do lat 17.
Fot. Gornikzabrze.pl