Polonia Bytom. Nowy dom za 18 „baniek”

Bytomska rada miasta uchwaliła wczoraj Wieloletnią Prognozę Finansową, która przewiduje budowę obiektu sportowego w rejonie ulic Piłkarskiej i Olimpijskiej, dedykowanego działalności Polonii.


Ma znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu im. Edwarda Szymkowiaka przy ul. Olimpijskiej oraz boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Piłkarskiej. Na wczorajszej sesji rady miasta Bytomia zaprezentowano plany budowy nowego obiektu Polonii, które znalazły się w najnowszej Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta. Zarówno projekt WPF, jak i budżetu na 2021 rok, zostały uchwalone przez radnych jednogłośnie, dlatego ta kolejna – po kończącej się budowie lodowiska – sportowa inwestycja może być realizowana już w 2021 roku.

– Sytuacja przy ulicy Piłkarskiej i Olimpijskiej jest fatalna, dlatego po uchwaleniu budżetu ruszą prace związane z powstaniem boiska z trybunami, pełnym zapleczem i oświetleniem – powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Z możliwością rozbudowy

Obiekt w rejonie ulic Olimpijskiej i Piłkarskiej ma kosztować 18 milionów złotych. Właśnie o tyle zostanie podwyższony kapitał zakładowy spółki Bytomski Sport Polonia Bytom sp z o.o., należącej do miasta i zarządzającej piłkarską oraz koszykarską Polonią.

Wizualizacja nowego obiektu sportowego w Bytomiu, którego budowa może ruszyć już w 2021 roku.
Zdjęcia bsb.pl

– Teren, który chcemy zagospodarować, to tzw. stare boiska żwirowe. W około 85 procentach należy do naszej spółki. Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta z wnioskiem o aport pozostałej części nieruchomości – tłumaczył Sławomir Kamiński, prezes Polonii.

Nowy obiekt zawierać będzie pełnowymiarowe boisko. Co istotne – całoroczne, bo z syntetyczną nawierzchnią najnowszej generacji. Będzie posiadał adekwatne do wymogów szczebla centralnego sztuczne oświetlenie, a także trybuny o pojemności około 2200 miejsc (250 zadaszonych, niecałe 200 w sektorze gości) i z możliwością rozbudowy do 3000 siedzisk.

Nawet pierwsza liga

Za jedną z bramek mieścić się będzie 3-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 3000 metrów kwadratowych. Parter oraz część I piętra będzie przeznaczona dla Akademii Piłkarskiej Polonii. Drugą część I piętra zajmowałaby drużyna seniorów. Na II piętrze dwa pomieszczenia zostaną dedykowane sekcji esportowej Polonii, tam też będzie część administracyjna spółki, która dziś „tuła” się po centrum miasta – rezydowała już w jednej z kamienic na bytomskim rynku, a obecnie funkcjonuje przy ul. Kolejowej. Drugie piętro uzupełni kawiarenka z tarasem oraz małe klubowe muzeum. Do nowego budynku przeniesione zostanie też zaplecze techniczne, mieszczące się obecnie w kontenerach przy ul. Olimpijskiej.

– Materiały będą prefabrykowane, co wpłynie na ekonomikę tego przedsięwzięcia. Po prostu będzie taniej. Będzie tam możliwa organizacja meczów szczebla II ligi, a po ewentualnej rozbudowie pewnie nawet można liczyć na zgodę na grę w jeszcze wyższej klasie. Przede wszystkim jednak, będzie to kolejne boisko dla naszej Akademii Piłkarskiej – podkreślał prezes Polonii.

Szansa na lepsze jutro

Na wczorajszej sesji w kontekście tej inwestycji unikano używania słowa „stadion”. Będzie to obiekt sportowy dedykowany przede wszystkim działalności Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom, w której trenuje obecnie ponad 300 dzieci. Swój dom znajdzie też tam pierwsza drużyna niebiesko-czerwonych, od połowy 2018 roku pełniąca honory gospodarza na Szombierkach. To efekt niedoszłej modernizacji stadionu przy Olimpijskiej. Budowa obiektu dedykowanego akademii nie przekreśli w przyszłości możliwości budowy nowego stadionu z prawdziwego zdarzenia, a jednocześnie będzie to dla Polonii szansa na lepsze jutro. Trudno wyobrazić sobie, by tak utytułowany klub przez kolejne lata był skazany na tułaczkę między miasteczkiem kontenerowym przy Olimpijskiej a Szombierkami, licząc, aż bytomski samorząd będzie stać na budowę stadionu za 70, 100 czy 150 milionów. Na razie powstanie coś znacznie tańszego, ale umożliwiającego wykonanie kroku do przodu, a takim byłby choćby awans do II ligi. Dziś Polonia jest czołowym III-ligowcem, ale o jej awansie trudno dyskutować, skoro nie ma ku temu w mieście infrastrukturalnych narzędzi. Teraz może się to zmienić.


Czytaj jeszcze: Śląska klasa okręgowa. Zobacz wyniki i tabele grup!

Ciężkie buty, ciężki plecak

– Pracowaliśmy od kilku miesięcy nad racjonalnym i możliwym do wykonania modelem, nie za bajońskie sumy. Dyskutowaliśmy z czterema grupami najbardziej zainteresowanymi, czyli piłkarzami, rodzicami dzieciaków uczęszczających do akademii, sztabami trenerskimi I drużyny i zespołów akademii, przedstawicielami Stowarzyszenia Kibiców Klubu Polonii Bytom. 18-milionowy budżet chcemy rozłożyć na lata 2021-23, co w ujęciu rocznym pozwoli na zredukowanie kwot i systematyczne opłacanie kapitału przez naszego wspólnika, czyli miasto. Będą to pieniądze celowe, mogące być przeznaczone tylko na tę inwestycję, a nie działalność bieżącą spółki – zaznaczał prezes Kamiński, który w adresowanej do władz miasta prezentacji przypomniał też problemy Polonii sprzed 2 lat, gdy obejmował w niej stery, a także opowiadał o jej bieżącej kondycji.

– Chcę podziękować za systematyczne wspieranie spółki – bo to trudna spółka i wszyscy mamy tego świadomość. Dokładamy starań, by zwiększać jej stronę przychodową, ale bez wsparcia prezydentów, radnych, nie byłoby to możliwe. Dziękuję też pracownikom spółki, którzy ciężko pracują na to, by wprowadzać w życie plan naprawczy. Choć mamy ciężkie buty, ciężki plecak doświadczeń, to staramy się iść do przodu – dodawał Sławomir Kamiński. Perspektywa powstania nowego obiektu sprawi, że wędrówka stanie się lżejsza…


874 TYSIĄCE ZŁOTYCH pozyskała Polonia w 2020 roku ze źródeł innych niż miejska kasa. To pieniądze od sponsorów, stowarzyszenia kibiców, PZPN, transferów, składek członkowskich.

1 MILION ZŁOTYCH wynosił bilans zajęć komorniczych Polonii na koniec 2018 roku. Zostały spłacone do zera.

12 WYCHOWANKÓW występuje obecnie w I drużynie Polonii.

18 MILIONÓW ma kosztować nowy obiekt dla Polonii.

2200 WIDZÓW pomieszczą trybuny.


Na zdjęciu: Tak przedstawia się wizualizacja nowego obiektu sportowego w Bytomiu, którego budowa może ruszyć już w 2021 roku.
Zdjęcia bsb.pl