Pożegnanie ze skansenem przy Limanowskiego

Na wykonawcę modernizacji futbolowego „skansenu” ogłoszono już przetarg. Sęk w tym, że na podstawie poprawionej dokumentacji projektowej (dostępna na stronie internetowej miasta Częstochowy) i zakresem prac potencjalni wykonawcy zaproponują najpewniej cenę nawet kilkukrotnie wyższą niż zakładano – zamiast 37 mln, o których wspominano nawet 80, a może nawet 100 mln zł. A na tak kosztochłonną inwestycję Częstochowy dziś nie stać.

Piłkarze Rakowa Częstochowa bardzo pracowicie wypełniają scenariusz przygotowań do zbliżającego się sezonu ekstraklasy. W piątek podopiecznych Marka Papszuna czekają aż dwa sprawdziany formy. W pierwszym zaplanowanym na godzinę 11.00 zmierzą się w Sosnowcu z tamtejszym Zagłębie. Po południu (godz. 16.00) zespół beniaminka zagra z lokalnym konkurentem – Skrą Częstochowa. To drugie wydarzenie przygotowane pod hasłem: „Pożegnanie ze skansenem”, wplecione zostało w prezentacją zespołu Rakowa, pokaz nowych strojów, w których częstochowianie występować będą w zbliżającym się sezonie oraz szereg imprez towarzyszących dla najmłodszych sympatyków futbolu. Ale najważniejsze tego popołudnia będzie ostateczne rozstanie się z przestarzałym stadionem nazywanym pieszczotliwie przez kibiców „skansenem przy Limanowskiego”. Obiekt czeka na kompleksową przebudowę, który dostosuje go do wymogów stawianych przez Polski Związek Piłki Nożne i spółkę Ekstraklasa S.A. Kiedy się ona rozpocznie, wciąż nie wiadomo.

Kilka dni temu władze Częstochowy ogłosiły przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie”. To – przynajmniej w teorii – jeden z najistotniejszych kroków w realizacji najważniejszej dla piłki nożnej pod Jasną Górą inwestycji.

Na nowym stadionie mają znaleźć się 6 152 miejsca dla kibiców. Zakres prac modernizacyjnych obejmie m.in. budowę nowej trybuny głównej z zapleczem sportowym i pełnym zadaszeniem (trybuna zachodnia) na 2 461 miejsc, budowę trybuny północnej (500 miejsc), południowej (1 215 miejsc) oraz przebudowę trybuny wschodniej wraz z budową zadaszenia (1 976 miejsc). Inwestycja przewiduje też przebudowę boiska głównego o wymiarach płyty 105m x 68m (trawa naturalna, płyta podgrzewana) i budowę boiska treningowego tej samej wielkości. Oba boiska z podgrzewanymi płytami pokryje trawa naturalna.

Przewiduje się też budowę oświetlenia stadionu i systemu monitoringu, wieży telewizyjnej, dwóch telebimów i sześciu masztów flagowych. Mają również powstać parkingi na ogółem 94 miejsca (w tym dla kierowców z niepełnosprawnościami i autokarów). Całości zadania uzupełni budowa obiektów zaplecza sportowego (stoisk gastronomicznych, toalet, punktów kasowych), schodów, ogrodzeń, a także przebudowa infrastruktury technicznej. Inwestycja w zamierzeniu ma trwać dwa lata i zakończyć się w 2021 roku.

Potencjalni kandydaci na wykonawców przebudowy mogą zapoznać się już teraz z projektem, zakresem prac i warunkami technicznymi, które wiązać się będą z realizacją inwestycji. Termin składania ofert upływa 19 sierpnia br. o godzinie 10.00. Trzy godziny później mają zostać otwarte koperty złożone przez wszystkich zainteresowanych.

Tymczasem już od kilkunastu tygodni wiadomo, że przebudowa stadionu Rakowa nie zamknie się kwotą 37 mln zł. W projekcie, nad którym pracowano w mieście trzeba było bowiem dokonać licznych poprawek. I cena modernizacji z dnia na dzień rosła. Tymczasem w budżecie inwestycji dziś pewne są tylko środki zagwarantowane przez samorząd. To 17 mln zł wpisanych do Wieloletniego Planu Finansowego, przy założeniu, że z Ministerstwa Sportu i Turystyki wpłynie na ten cel 20 mln zł. Ministerstwo upiera się przy 10 mln zł i dodatkowych środkach w kolejnych latach. To może być i tak za mało jeśli beniaminek chce mieć nowoczesny obiekt w zaproponowanym kształcie, na którym będzie rozgrywał mecze przed własną publicznością.

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze