Zobacz
Do góry

Pożegnanie ze skansenem przy Limanowskiego

Drużyna Rakowa piątkowym meczem towarzyskim ze Skrą Częstochowa żegna się ze starym obiektem przy ul. Limanowskiego 83.

Na wykonawcę modernizacji futbolowego „skansenu” ogłoszono już przetarg. Sęk w tym, że na podstawie poprawionej dokumentacji projektowej (dostępna na stronie internetowej miasta Częstochowy) i zakresem prac potencjalni wykonawcy zaproponują najpewniej cenę nawet kilkukrotnie wyższą niż zakładano – zamiast 37 mln, o których wspominano nawet 80, a może nawet 100 mln zł. A na tak kosztochłonną inwestycję Częstochowy dziś nie stać.

Piłkarze Rakowa Częstochowa bardzo pracowicie wypełniają scenariusz przygotowań do zbliżającego się sezonu ekstraklasy. W piątek podopiecznych Marka Papszuna czekają aż dwa sprawdziany formy. W pierwszym zaplanowanym na godzinę 11.00 zmierzą się w Sosnowcu z tamtejszym Zagłębie. Po południu (godz. 16.00) zespół beniaminka zagra z lokalnym konkurentem – Skrą Częstochowa. To drugie wydarzenie przygotowane pod hasłem: „Pożegnanie ze skansenem”, wplecione zostało w prezentacją zespołu Rakowa, pokaz nowych strojów, w których częstochowianie występować będą w zbliżającym się sezonie oraz szereg imprez towarzyszących dla najmłodszych sympatyków futbolu. Ale najważniejsze tego popołudnia będzie ostateczne rozstanie się z przestarzałym stadionem nazywanym pieszczotliwie przez kibiców „skansenem przy Limanowskiego”. Obiekt czeka na kompleksową przebudowę, który dostosuje go do wymogów stawianych przez Polski Związek Piłki Nożne i spółkę Ekstraklasa S.A. Kiedy się ona rozpocznie, wciąż nie wiadomo.

Kilka dni temu władze Częstochowy ogłosiły przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie”. To – przynajmniej w teorii – jeden z najistotniejszych kroków w realizacji najważniejszej dla piłki nożnej pod Jasną Górą inwestycji.

Na nowym stadionie mają znaleźć się 6 152 miejsca dla kibiców. Zakres prac modernizacyjnych obejmie m.in. budowę nowej trybuny głównej z zapleczem sportowym i pełnym zadaszeniem (trybuna zachodnia) na 2 461 miejsc, budowę trybuny północnej (500 miejsc), południowej (1 215 miejsc) oraz przebudowę trybuny wschodniej wraz z budową zadaszenia (1 976 miejsc). Inwestycja przewiduje też przebudowę boiska głównego o wymiarach płyty 105m x 68m (trawa naturalna, płyta podgrzewana) i budowę boiska treningowego tej samej wielkości. Oba boiska z podgrzewanymi płytami pokryje trawa naturalna.

Na stadion Rakowa nikt nie znajdzie 100 milionów

Przewiduje się też budowę oświetlenia stadionu i systemu monitoringu, wieży telewizyjnej, dwóch telebimów i sześciu masztów flagowych. Mają również powstać parkingi na ogółem 94 miejsca (w tym dla kierowców z niepełnosprawnościami i autokarów). Całości zadania uzupełni budowa obiektów zaplecza sportowego (stoisk gastronomicznych, toalet, punktów kasowych), schodów, ogrodzeń, a także przebudowa infrastruktury technicznej. Inwestycja w zamierzeniu ma trwać dwa lata i zakończyć się w 2021 roku.

Potencjalni kandydaci na wykonawców przebudowy mogą zapoznać się już teraz z projektem, zakresem prac i warunkami technicznymi, które wiązać się będą z realizacją inwestycji. Termin składania ofert upływa 19 sierpnia br. o godzinie 10.00. Trzy godziny później mają zostać otwarte koperty złożone przez wszystkich zainteresowanych.

Tymczasem już od kilkunastu tygodni wiadomo, że przebudowa stadionu Rakowa nie zamknie się kwotą 37 mln zł. W projekcie, nad którym pracowano w mieście trzeba było bowiem dokonać licznych poprawek. I cena modernizacji z dnia na dzień rosła. Tymczasem w budżecie inwestycji dziś pewne są tylko środki zagwarantowane przez samorząd. To 17 mln zł wpisanych do Wieloletniego Planu Finansowego, przy założeniu, że z Ministerstwa Sportu i Turystyki wpłynie na ten cel 20 mln zł. Ministerstwo upiera się przy 10 mln zł i dodatkowych środkach w kolejnych latach. To może być i tak za mało jeśli beniaminek chce mieć nowoczesny obiekt w zaproponowanym kształcie, na którym będzie rozgrywał mecze przed własną publicznością.

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Pojedynek kolejki. Ludzie, którym zaufano

  W swoich klubach pracowali w charakterze asystentów, czyt też trenerów rezerw. Teraz, prowadząc pierwsze zespoły, radzą sobie... przeciętnie.

  Jakub Kubielas19 października 2019
 • Gliwicki Pio załatwił Wisłę

  Mistrz Polski rozpędza się z każdą kolejka. Przed dwoma tygodniami Piast pewnie pokonał Legię, a wczoraj nie bez problemów po raz...

  KRIS18 października 2019
 • Wygodny fotel (lidera)

  „Portowcy” dzięki heroicznej obronie w końcówce spotkania wywieźli komplet punktów z Lubina.

  Bogdan Nather18 października 2019
 • W pełnym składzie gotowi na mecz

  Nikt nie narzeka na kontuzje, wszyscy mogą grać. W Zabrzu mobilizacja przed niedzielnym spotkaniem z ostatnim w tabeli ŁKS.

  Michał Zichlarz18 października 2019
 • Podedworny: Nie ma się czym zachwycać

  - Bardzo ważna jest kwestia migracji zawodników, bo za mała jest stabilizacja w zespołach - mówi Zdzisław Podedworny, były trener klubów...

  Kacper Janoszka18 października 2019
 • PKO Ekstraklasa. Wyścig żółwi po tytuł mistrzowski

  Tabela ekstraklasy odpowiada na pytanie, gdzie znajduje się polska piłka. Widać to także po meczach w europejskich pucharach i po rankingu...

  Kacper Janoszka18 października 2019
 • Zaproszenie na kolejkę. Po co są te Akademie?

  Na 12. kolejkę PKO BP Ekstraklasy zaprasza Czesław Boguszewicz, były reprezentant Polski, piłkarz, trener i menedżer Arki Gdynia.

  Michał Zichlarz18 października 2019
 • Dla Piasta to prawdziwie trudny teren

  Po raz dziesiąty piłkarze Piasta powalczą na stadionie przy ul. Reymonta w Krakowie o komplet punktów. W historii spotkań z Wisłą...

  KRIS18 października 2019
 • „Sport” typuje wyniki 12. kolejki ekstraklasy!

  Zobacz, jak eksperci „Sportu” typują wyniki meczów 12. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

  Redakcja17 października 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com