Ze znakiem Q

Rekordy świata w Diamentowej Lidze są nagradzane premią 50 tys. USD!


Płotkarka Tobi Amusan, trójskoczkini Yulimar Rojas, biegacz na 400 m Wayde van Niekerk, tyczkarz Armand Duplantis oraz kulomiot Ryan Crouser – to pięcioro aktualnych rekordzistów świata oraz prawie 50 medalistów igrzysk olimpijskich, świata oraz Europy zobaczymy w najbliższą niedzielę na stadionie Śląskim w 14. Memoriale im. Kamili Skolimowskiej, zaliczanym do cyklu mityngów Diamentowej Ligi.

Tryb awaryjny

Jeszcze dwa lata temu mogliśmy marzyć o takim statusie tej imprezy. W poprzednim roku (6 sierpnia) z powodów pandemicznych zawody zostały w trybie awaryjnym przeniesione z Chin na Śląski. Zyskały one wysokie noty za organizację i stąd też władze DL nie miały żadnych wątpliwości i podpisały pięcioletnią umowę o organizacji tej prestiżowej imprezy w Chorzowie.

Piętnaście „diamentowych” konkurencji oraz cztery „zwykłe” (oba młoty, wysokie męskie płotki i 1500 m pań). We wszystkich aż roi się od gwiazd i nie będziemy mogli narzekać. – Kibice będą wychodzili ze stadionu zmęczeni od emocji – uśmiecha się dyrektor sportowy mityngu, Piotr Małachowski.

– W akcji zobaczymy lekkoatletyczne legendy, które do tej pory mieliśmy okazje oglądać na igrzyskach czy mistrzostwach świata. I trudno się nie zgodzić z naszym były znakomitym dyskobolem i kto wie czy nie będziemy świadkami rekordu świata. Takim naturalnym kandydatem wydaje się być tyczkarz Armand Duplantis, który już od dłuższego czasu „poluje” na najlepsze osiągnięcie. Szwed przed mityngiem w Sztokholmie (2 lipca) zapowiedział atak na rekord. Wówczas fatalna aura pokrzyżowała wszystkie plany jemu i pozostałym uczestnikom zawodów. Wprawdzie próbował pokonać poprzeczkę na wysokości 6,23, ale bez powodzenia.

Szybkie biegi

Pogoda ma sprzyjać wszystkich spodziewamy się we wszystkich konkurencjach wysokiego poziomu. Szybkie biegi gwarantuje ich obsada, bo na 100 m obok Ewy Swoboda zobaczymy m.in. Amerykankę Sha’Carri Richardson, multimedalistkę Jamajkę Sherickę Jackson (ostatnio 10,65 sek.) czy niezmordowaną w tym sezonie Marie-Josee Ta-Lou (Wybrzeże Kości Słoniowej). W męskim biegu rywalizować będą dwaj Amerykanie medaliści ostatnich MŚ’2022 Fred Kerley i Marvin Bracy z Jamajczykami Ackeem Blake’m czy Kishanem Thompsonem.

Oba biegi na jedno okrążenie również wywołają dreszczyk emocji. Natalia Kaczmarek będzie stawiała czoła nie tylko mistrzyni świata Dominikance Marileidy Paulino, ale również m.in. Jamajkom Charokee Young i Candice McLeod czy Holenderce Lieke Klaver. Bieg męski ma jednego faworyta van Niekerka. Na starcie pojawi się również specjalista od niskich płotków Brazylijczyk Alison Dos Santos. Na liście startowej znajduje się również Karol Zalewski. W takim doborowym będzie miał okazje na poprawienie swojego najlepszego osiągnięcia w tym sezonie (45,81).

Sofia Ennaoui w tym sezonie nieco inaczej przygotowywała się do sezonu letniego i bieg na 800 m będzie jej pierwszym. Ona z Anetą Lemiesz oraz Margaritą Koczanową będą chciały zbliżyć się do 2 min i zdobyć nominację na MŚ.

Norweg Jakob Ingebrigtsen, rekordzista Europy na 1500 m, nie zwykł przegrywać i teraz pragnie sprawdzić formę przed sierpniowymi mistrzostwami świata. Markończyk Soufianne El Bakkali przy pomocy swoich kompanów z Afryki zapewne będzie chciał w biegu na 3000 m z przeszkodami zbliżyć się do rekordu świata Etiopczyka Lamechy Girmy 7.52,11, który został ustanowiony podczas DL w Paryżu (9 czerwca).

Ważne rzuty

Paweł Fajdek, pięciokrotny mistrz świata w młocie, już od kilku sezonów przekonuje lekkoatletycznych działaczy, by jego konkurencja była również „diamentowa”. Na razie nic z tego nie wyszło. Jednak trudno sobie wyobrazić memoriał „Kamy” bez tej konkurencji pań i panów. Malwina Kopron, brązowa medalistka igrzysk z Tokio, będzie rywalizowała z Amerykanką z Brooke Andersen. To trzecia w dziejach miotaczką, która przekroczyła 80 m. Kopron, podobnie jak Fajdek, ciągle poszukuje formy i to będą ważne rzuty w jej wykonaniu.

Zapewne w jakieś mierze dadzą odpowiedź w jakim miejscu się znajdują przed MŚ. Fajdek spotka się nie tylko z Wojciechem Nowickim, ale również z Amerykaninem Rudym Winklerem oraz Norwegiem Eivindem Henrkisenem. Amerykanin Ryan Crouser, tegoroczny rekordzista świata wraz z Tomem Walshem i swoim rodakiem Joe Kovacs gwarantują wysoki poziom w pchnięciu kulą. Podobnie będzie na skoczniach wzwyż pań (Jarosława Mahuczich, Nicola Olyslagers i Eleanor Patterson) oraz panów (mistrzowie olimpijscy Mutaz Essa Barshim i Gianmarco Tamberi). Wenezuelka Rojas wraz z Shanieki Ricketts i Maryną Bech-Romanczuk gwarantują dalekie odległości w trójskoku.


Czytaj także w kategorii LEKKOATLETYKA


Rekordy świata w Diamentowej Lidze są nagradzane premią 50 tys. USD i czy takowych doczekamy się na Śląskim? Organizatorzy, jak zapewniają, są przygotowani na takie wydarzenie!


Na zdjęciu: W niedzielę liczymy na kolejny udany bieg Pii Skrzyszowskiej na Śląskim.

Fot. Marcin Bulanda/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.