Są zadowoleni z przebiegu mundialu

Chcą uniknąć losowania
Nie zabrakło pytań o to co działo się na boisku w Wołgogradzie podczas meczu Polska – Japonia. – Za wszelką cenę chcemy uniknąć losowania, które miałoby decydować o tym, który z zespołów zagra dalej. Chcemy, żeby decydowały o tym wydarzenia na boisku , a nie ślepy los. Dlatego w 2015 roku została podjęta decyzja o wprowadzeniu kryterium fair-play, która przy równy bilansie rozstrzyga o wyższej pozycji. To przecież też część piłki nożnej. Jak będzie w przyszłości to zobaczymy, oceną zajmiemy się już po mistrzostwach – odpowiadał działacz FIFA.

Dopytywano też o niezbyt sportową postawę Anglii, która zagrała w mocno zmienionym składzie w spotkaniu z Belgami w czwartek. – Wierzymy, że każdy w tym turnieju gra o zwycięstwo, a nie o to, żeby przegrać i uniknąć tego czy innego rywala. Powiedziałby, że to co działo się w końcówce spotkania Japonii z Polską i w meczu Anglia – Belgia, to odosobnione przypadki, które nie mają wpływu na jakość mistrzostw w Rosji, która pod każdym względem jest znakomita – podkreślał Colin Smith.

Nie mieli jeszcze tylu gości
W trakcie turnieju zanotowano kibicowskie walki w trakcie czy po meczach Argentyna z Chorwacją w Niżnym Nowogrodzie czy Serbii z Brazylią w Moskwie. Doszło też, o czym mówili żurnaliści z Brazylii, do zaczepiania kobiet z ich kraju w Moskwie.

– Od każdego wymagamy respektu dla innych i przestrzegania prawa. Jeśli będziemy świadkami jakiś kryminalnych czy nie licujących z prawem zachowań, to będziemy podejmowali odpowiednie działania. Co do bójek kibiców, to były to raczej incydenty niż jakieś burdy. Sprawców zidentyfikowano i zatrzymano – wyjaśnił Alexey Sorokin.

Gospodarze zachwyceni są tym, że do ich kraju przyjechała rekordowa liczba 700,000 tysięcy kibiców z całego świata. Co ciekawe wśród tych, których w Rosji jest najwięcej, są Amerykanie i Chińczycy, których reprezentacje nie grają przecież w mundialu. – Takiej liczby osób nie gościliśmy jeszcze w swojej historii. To fantastyczne, że przyjechało do nas tylu kibiców. Zapraszamy każdego do naszego kraju – mówił Sorokin odnosząc się do pytania dziennikarzy z Anglii, którzy pytali o ewentualny przyjazd polityków z Wysp, którzy ze względów politycznych zbojkotowali MŚ.
Setki tysięcy kibiców są w Rosji na podstawie specjalnych „Fan ID”. Umożliwia on wjazd do Rosji bez wizy, poruszanie się po kraju i korzystanie z darmowego transportu w dniach mundialowych spotkań. FIFA nie ukrywa, że podobne zasady mogą obowiązywać na kolejnych mundialach w Katarze czy w Ameryce Północnej za osiem lat.

Program dla piłkarskich legend
Na konferencji w Moskwie padło też pytanie o zachowanie Diego Armando Maradony podczas meczu Argentyna – Nigeria rozegranego w Saint Petersburgu, podczas którego boski Diego zachowywał się więcej niż dziwnie. – FIFA prowadzi specjalny program skierowany do legend futbolu. Diego jest jedną z jego części. Widzimy i wiemy, jak kibice reagują na pojawianie się tych wielkich piłkarzy z przeszłości na stadionach. Od każdego, także od tych legend wymagamy jednak odpowiedniego zachowania – odpowiedział Colin Smith.