Siatkówka. Mundial dla Polski

Polska będzie głównym organizatorem tegorocznych mistrzostw świata siatkarzy. To oznacza, że w naszym kraju odbędą się m.in. wszystkie mecze biało-czerwonych, półfinały, spotkanie o trzecie miejsce i finał.


Pierwotnie najlepsze zespoły świata miała gościć Rosja. Światowa Federacja Siatkówki, FIVB, w marcu, po agresji na Ukrainę, odebrał jednak temu krajowi zawody. Rozpoczęły się wówczas spekulacje, które kraje przejmą mundial. Koncepcji było wiele. Mówiło się o Katarze, Australii, Francji czy Włochach. Faworytem była jednak Polska. I nasz kraj został głównym gospodarzem.

– Wyobrażacie sobie państwo taką sytuację, że wszyscy, jak gdyby nigdy nic, słuchają hymnu rosyjskiego? Że kibice na trybunach skandują „Rossija! Rossija!”, a w tym czasie wojska rosyjskie dokonują rzezi na ukraińskich cywilach, bombardują ukraińskie miasta? Zdecydowanie nie. Dlatego od początku zaprotestowaliśmy przeciwko temu. Nie chowaliśmy głowy w piasek, zaproponowaliśmy, żeby mistrzostw nie robić w Rosji i zadeklarowaliśmy, że możemy tę imprezę zorganizować. Wygraliśmy ten wyścig! Mistrzostwa świata odbędą się na przełomie sierpnia i września w Polsce. Mamy mało czasu na organizację – powiedział ogłaszając przyznanie naszemu krajowy mundialu premier Mateusz Morawiecki.

Pomogą Słoweńcy

W organizacji mistrzostw uczestniczyć będzie również Słowenia. – Do tego dzieła zaprosiliśmy naszych przyjaciół – Słowenię. Rozmawiałem z panem premierem Słowenii, który bez wahania podjął się również tego wyzwania – wyjawił Morawiecki.

Niewykluczone, że gospodarzy mistrzostw będzie więcej niż dwóch. – Liczę na to, że FIVB niedługo ogłosi kto jeszcze będzie gościł najlepsze drużyny świata – powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.

Podczas konferencji nie poinformowano o wszystkich szczegółach turnieju. Wiadomo, że termin mistrzostw pozostał niezmieniony i odbędzie się on w dniach 26 sierpnia – 11 września. W Polsce rozegrane zostaną wszystkie spotkania z udziałem biało-czerwonych, część fazy grupowej, dwa mecze 1/8 finału, dwa ćwierćfinały, oba półfinały oraz finał i spotkanie o brązowy medal.

Oczekiwanie na szczegóły

Nie wiadomo natomiast, które miasta będą gościć siatkarzy. Zainteresowane są Kraków i Łódź. – Decyzja o tym, że Polska będzie współgospodarzem mistrzostw świata dopiero zapadła, dlatego za wcześnie mówić, że Kraków będzie jednym ze współgospodarzy. Nasze miasto organizowało już imprezy siatkarskie na najwyższym poziomie i to naturalne, że jesteśmy wymieniani w gronie kandydatów, ale na razie nie mamy jeszcze żadnej oferty. Na siatkówkę jesteśmy na pewno otwarci i będziemy analizować kwestię współorganizowania tego turnieju – zadeklarował Michał Sobolewski, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

– Jesteśmy otwarci na organizację imprezy i będziemy analizować dostępność terminów. Organizacja mistrzostw w Polsce to bardzo świeża informacja, w związku z tym w naszym przypadku żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – powiedział rzecznik prasowy zarządzającej halą Miejskiej Areny Kultury i Sportu w Lodzi Karol Sakosik.

Uproszczona formuła

W mistrzostwach wezmą udział 24 drużyny podzielone na cztery grupy. Nie wiadomo, kto zastąpi wykluczonych Rosjan. Mówi się o Ukrainie. Polacy, dwukrotni mistrzowie świata (2014, 2018), w grupie zagrają z Bułgarią, Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi.

Po fazie grupowej odbędzie się już runda pucharowa. Po dwie najlepsze reprezentacje z grup oraz cztery drużyny z najlepszym bilansem z trzecich lokat awansują do 1/8 finału.

W Rosji formuła turnieju była bardziej rozbudowana – przewidziano aż trzy fazy grupowe, a potem półfinały i spotkania o medale. Skrócony system rozgrywek sprawi, że rozegranych zostanie mniej meczów – 52 zamiast 70.

W tym roku Polska wspólnie z Holandią zorganizują także kobiecy mundial (23 września – 15 października). Uczestników gościć będą m.in.: Gdańsk, Łódź i Gliwice. Z kolei na początku lipca w Gdańsku odbędzie się turniej eliminacyjny Ligi Narodów mężczyzn.

Polska po raz drugi będzie gospodarzem mistrzostw świata. W 2014 zorganizowała je samodzielnie, a spotkania odbyły się w Gdańsku, Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Krakowie, a mecz otwarcia rozegrano w Warszawie na Stadionie Narodowym.


Na zdjęciu: Po ośmiu latach polscy siatkarze znów zagrają w mistrzostwach przed własnymi kibicami.

Fot. Rafał Oleksiewicz/PressFocus