Skoki narciarskie. Polacy gonią lidera

Sapporo będzie w najbliższy weekend gospodarzem kolejnych zawodów Pucharu Świata. Po udanej rywalizacji w Zakopanem Dawid Kubacki i Kamil Stoch znów mogą zmniejszyć stratę do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Niemca Karla Geigera, którego przewaga w ostatnich tygodniach topnieje. W trzech poprzednich konkursach plasował się na 12. i dwukrotnie na piątym miejscu. Nad Austriakiem Stefanem Kraftem ma już tylko 48 punktów przewagi. Trzeci Japończyk Ryoyu Kobayashi traci do lidera 100 pkt, a czwarty Kubacki 107. Gorzej wygląda sytuacja Stocha. Zwycięzca niedzielnej rywalizacji na Wielkiej Krokwi zajmuje szóstą pozycję ze stratą 357 pkt. Rok temu oba konkursy na Okurayamie wygrał Kraft. W jednym z nich drugie miejsce zajął Stoch, który smak zwycięstwa na tym obiekcie poznał w 2017 roku.

Rejon gdzie położona jest skocznia znany jest z niezwykle kapryśnej aury. – Jeśli chodzi o skocznię w Sapporo, to jest fajna, ale warunki są francowate czasami, a nawet często. Wszystko zależy od tego, na jaką pogodę tam trafimy, a tego na razie nie wiemy – powiedział [Dawid Kubacki]. Ubiegłoroczny mistrz świata z Seefeld dziewięć ostatnich konkursów kończył na podium. Takiej serii nie miał wcześniej żaden Polak. Rekordzistą pod tym względem pozostaje Fin Janne Ahonen, który w najlepszej trójce plasował się w 13 kolejnych zawodach.

W Japonii oprócz wspomnianej dwójki Polaków wystąpią: Piotr Żyła, Klemens Murańka, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł. Murańka w niedzielę wygrał w Sapporo zawody Pucharu Kontynentalnego, a w sobotę był drugi. Prezentujący się poniżej oczekiwań Maciej Kot i Stefan Hula pojadą do Planicy na Puchar Kontynentalny, a Jakub Wolny będzie trenował w kraju.

Do rywalizacji w Pucharze Świata ma wrócić Noriaki Kasai. 47-letni Japończyk po słabym początku sezonu miał ponad miesięczną przerwę. Legendarny skoczek właśnie w Sapporo debiutował w zawodach tej rangi. Wydarzyło się to 17 grudnia 1988 roku, a zdecydowanej większości jego obecnych rywali nie było nawet wówczas na świecie.

Program, według czasu polskiego

Piątek, 31 stycznia: 6.30 – oficjalny trening; 8.30 – kwalifikacje

Sobota, 1 lutego: 7.30 – seria próbna; 8.30 – pierwsza seria

Niedziela, 2 lutego: 1.00 – kwalifikacje; 2.00 – pierwsza seria