Śląskie cierpliwie (jeszcze) czeka…

Ostatnim zespołem z obecnego województwa śląskiego, który zdobył Puchar Polski, był Ruch Chorzów. Miało to miejsce 25 lat temu, czyli jeszcze… przed reformą administracyjną!


Wraz z nastaniem 1999 roku w naszym kraju przeprowadzono reformę administracyjną. Powstało wówczas m.in. województwo śląskie i od tamtej pory nie zdarzyło się, by zespół z tego województwa… zdobył Puchar Polski. Szans było kilka i zaraz je omówimy, ale faktem pozostaje, że ostatnim zespołem z obecnego województwa śląskiego, który sięgnął po trofeum, pozostaje Ruch Chorzów. Sztuki tej dokonał w 1996 roku.

Niebawem minie od tego momentu 25 lat. „Niebiescy”, występujący wtedy na zapleczu ekstraklasy, pokonując 1:0 GKS Bełchatów w finale rozgrywanym na stadionie Polonii Warszawa, zostali ponadto ostatnim w historii triumfatorem turnieju tysiąca drużyn, który wygrał jako zespół spoza najwyższej klasy rozgrywkowej. W historii PP takich przypadków było pięć.

„Niebieska” klamra

Jakkolwiek by zatem spojrzeć na niedzielny finał Pucharu Polski sezonu 2020/21, który rozegrany zostanie na stadionie w Lublinie, to jego rozstrzygnięcie będzie miało wymiar historyczny. Jeżeli wygra go Raków Częstochowa, zostanie pierwszym klubem z województwa śląskiego z tym trofeum od momentu utworzenia województwa, choć najważniejsze będzie oczywiście to, że częstochowianie wygrają po raz pierwszy w swojej historii.

Jeśli lepsza okaże Arka, to zostanie szóstym klubem spoza najwyższej klasy rozgrywkowej – i pierwszym od ćwierćwiecza – który po takie trofeum sięgnie. Klamrą spinającą historycznie oba te założenia jest wspomniany Puchar Polski dla Ruchu Chorzów sprzed 25 lat.

Legia z głowy wybijała

Później, już w XXI wieku, „Niebiescy” mieli dwie szanse, by śląskie tak długo na Puchar Polski czekać nie musiało. Oba te spotkania – bez kwestii – zapadły w pamięć, a pierwszy niekoniecznie z powodów czysto sportowych… Ruch przegrał 0:1 z Lechem Poznań na Stadionie Śląskim i poniósł wówczas pierwszą porażkę za kadencji Waldemara Fornalika, który z zespołem pracował od… 22 dni.

Trzy lata później trener ten znów wprowadził chorzowski zespół do finału, ale tym razem zdecydowanie lepsza okazała się Legia Warszawa, która wygrała w Kielcach 3:0. „Wojskowi”, co ciekawe, byli tym zespołem, który… odebrał śląskim drużynom Puchar Polski. Stało się to rok po triumfie Ruchu sprzed 25 lat, czyli w 1997 roku. Legia pokonała w Łodzi 2:0 GKS Katowice.
Górnik Zabrze, 6-krotny triumfator i 13-krotny jego finalista – w obu klasyfikacjach ekipa z Roosevelta jest najlepsza, jeżeli chodzi o kluby z województwa śląskiego w PP – ostatni raz w finale zagrał w 2001 roku.

Decydujące starcie, z Polonią Warszawa, rozegrano na zasadzie dwumeczu. W Zabrzu „Czarne koszule” wygrały 2:1, a przy Konwiktorskiej było – pod koniec spotkania – 2:1 dla Górnika. Arkadiusz Bąk, późniejszy uczestnik azjatyckiego mundialu, strzelił jednak na 2:2 i z trofeum cieszyli się poloniści. Aż trudno uwierzyć, że od ostatniego zwycięstwa śląskiego zespołu w PP drużyny z naszego województwa tylko cztery razy walczyły w bezpośrednim starciu o trofeum. A od utworzenia województwa w finale grały zaledwie trzykrotnie.

Mazowiecki prym

Licząc od 1999 roku, czyli od reformy administracyjnej, w Pucharze Polski prym wiodą drużyny z województw mazowieckiego (9 pucharów), bo prócz Legii i Polonii trofeum zdobyła jeszcze Wisła Płock, i wielkopolskiego (5 pucharów, Lech, Amica Wronki, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski). 3 trofea, to dzieło województwa małopolskiego (Wisła Kraków i Cracovia), a dwa pomorskiego (Arka Gdynia, Lechia Gdańsk).

Po jednym pucharze zapisały na swoich kontach ekipy z podlaskiego (Jagiellonia Białystok) i kujawsko-pomorskiego (Zawisza Bydgoszcz), a zatem Puchar Polski zdobywali przedstawiciele sześciu województw. Czy w niedzielę w zestawieniu tym będziemy mogli wpisać wreszcie „śląskie”?


Kluby z obecnego województwa śląskiego w finałach Pucharu Polski

Triumfator Finalista

  • Górnik Zabrze 6 (1965, 68, 69, 70, 71, 72) 7 (1956, 57, 62, 66, 86, 92, 2001)
  • Zagłębie Sosnowiec 4 (1962, 63, 77, 78) 1 (1971)
  • Ruch Chorzów 3 (1951, 74, 96) 6 (1963, 68, 70, 93*, 2009, 2012)
  • GKS Katowice 3 (1981, 86, 93) 5 (1985, 87, 90, 95, 97)
  • Polonia Bytom 0 3 (1964, 73, 77)
  • Piast Gliwice 0 2 (1978, 83)
  • Raków Częstochowa 0 1 (1967)
  • ROW Rybnik 0 1 (1975*)

* jako Ruch II Chorzów.
* jako ROW II Rybnik.

2
RAZY
Raków Częstochowa zagra w finale Pucharu Polski. W 1967 roku, w finale rozgrywanym na stadionie Błękitnych w Kielcach, trzecioligowy wówczas zespół prowadzony przez trenera Jerzego Wrzosa, przegrał po dogrywce 0:2 z Wisłą Kraków. Warto przypomnieć skład Rakowa z tamtego spotkania: Andrzej Czechowski – Zdzisław Jaśkiewicz, Mirosław Głowacki, Witold Synoradzki, Engelbert Jojko – Wojciech Pędziach, Ryszard Szwed, Alojzy Krzywoń, Jan Kruk – Bernard Burczyk, Andrzej Drażyk (46. Jerzy Stachowiak).


Fot. Łukasz Sobala/PressFocus