Zobacz
Do góry

Sofia Ennaoui rezygnuje ze startu na MŚ. „Czułam już wcześniej, że coś jest nie tak”

Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m Sofia Ennaoui nie wystąpi w rozpoczynających się 27 września mistrzostwach świata w Dausze. Powodem są problemy ze zdrowiem – stan zapalny ścięgien Achillesa i ból w kolanie.

Taką decyzję zasugerował mi mój trener, bo z moim charakterem chciałam startować. W tej chwili boli mnie więcej części ciała niż mam zdrowych. Cierpię też psychicznie – przyznała Sofia Ennaoui.

Kłopoty zaczęły się po przeszkoleniu wojskowym. Już przed sezonem halowym miała kłopoty ze zdrowiem, ale wówczas jeszcze nie były one tak poważne.

– Starczyło na minimum na mistrzostwa świata, ale w końcu musiałam się poddać. Wiedziałam już wcześniej, że coś się dzieje z moim organizmem. Teraz odmówił mi posłuszeństwa i nie możemy nic z tym zrobić – powiedziała Sofia Ennaoui.

Zaznaczyła, że rok 2020 będzie najważniejszy w jej karierze, bo w finale igrzysk już biegała i chciałaby w Tokio czegoś więcej. Jednak żeby tak było, musi przede wszystkim poświęcić czas na leczenie.

– Moje problemy to kontynuacja tego, co wydarzyło się na przeszkoleniu wojskowym. Nosiłam wówczas broń na jednym ramieniu przez cały tydzień, podczas wielogodzinnych zapraw. Przeciążyłam sobie lewą stronę ciała, całe pasmo biodrowo-piszczelowe. Ciągnie się to za mną od wielu miesięcy. Trochę zmieniłam technikę biegu, zaczęłam odciążać lewą stronę i w ten sposób nadwerężyłam ścięgna Achillesów – tłumaczyła.

Sofia Ennaoui jest już po rozmowach z krajowym związkiem oraz swoim sztabem. Od przyszłego tygodnia chce zacząć rehabilitację, a później przygotowania do igrzysk w Tokio.

Nie chcę dłużej czekać. Chcę jak najszybciej się wyleczyć i biegać bez bólu. W tym sezonie już chciałam wszystko przyspieszyć. To była moja decyzja, ale mam nauczkę, że trzeba się wykurować na sto procent – dodała.

Przyznała, że teraz spadł jej kamień z serca, bo zdaje sobie sprawę z tego, że w Dausze nie byłaby w stanie walczyć o najwyższe cele i mocno by to przeżywała.

– Trener jako mój przyjaciel mi powiedział, że na moim miejscu zrezygnowałby z tego sezonu, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie, a tylko jeszcze mogę sobie zaszkodzić. Z perspektywy czasu jednak nie żałuję decyzji o dołączeniu do wojska. Bardzo fajnie mnie wspiera i tak naprawdę nie można wszystkiego zrzucać na tę jedną sytuację. Teraz najważniejsze dla mnie są przygotowania do igrzysk – powiedziała.

Sofia Ennaoui to kolejna polska lekkoatletka, która zrezygnowała ze startu w najważniejszej imprezie sezonu. Wcześniej taką decyzję podjęła także Klaudia Siciarz (100 m ppł.) i Katarzyna Nadolska (maraton). Z powodu kontuzji nie wystąpią oszczepnik Cyprian Mrzygłód oraz mająca w Katarze bronić tytułu rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

 

Zobacz jeszcze: Felieton Tomasza Muchy o „żołnierskim” zaciągu wśród sportowców

Mucha nie siada. Wszyscy żołnierze królowej

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

Komentarze

Więcej w lekkoatletyka

 • Lekkoatletyka. Żeby sześć dało… sześć

  Jak nie stracić medali na igrzyskach? W Rio de Janeiro Polacy nie obronili nawet połowy dorobku z mistrzostw świata w Pekinie....

  Redakcja13 października 2019
 • Piękny finał biało-czerwonych, choć bez złota

  Srebrny medal żeńskiej sztafety 4x400 metrów oraz brązowy na 1500 metrów Marcina Lewandowskiego okraszone znakomitymi rekordami Polski – tak wystrzałowo nasi...

  Redakcja6 października 2019
 • Mamy złoto! I zawód też

  Paweł Fajdek po raz czwarty z rzędu mistrzem świata w rzucie młotem! Ale to tylko jeden z dwóch spodziewanych krążków -...

  Tomasz Mucha2 października 2019
 • Matusiński: Tanio skóry nie sprzedamy!

  Nie mogę żadnej z moich podopiecznych odbierać szans indywidualnie czy w sztafecie mieszanej – mówi Aleksander Matusiński, trener żeńskiej sztafety 4x400...

  Tomasz Mucha26 września 2019
 • Czy kula poleci w kosmos?

  Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk nie są typowani do medali w konkursie kulomiotów, ale obu stać w Dausze na pchanie grubo...

  Tomasz Mucha24 września 2019
 • Marcin Lewandowski: Lekkoatletyka wciąż jest bardzo brudna

  Rozmowa z Marcinem Lewandowskim, wicemistrzem Europy w biegu na 1500 metrów

  Tomasz Mucha23 września 2019
 • Dlaczego Zalewski nie pobiegnie w Katarze?

  Czwartego zawodnika ubiegłorocznych mistrzostw Europy na 400 metrów zabraknie w mistrzostwach świata nie z powodów sportowych, lecz dyscyplinarnych.

  Tomasz Mucha21 września 2019
 • Lekkoatletyka. W Dausze ich będzie 44

  Na cztery-pięć medali liczy Polski Związek Lekkiej Atletyki w rozpoczynających się 27 września mistrzostwach świata w Dausze. W powołanej kadrze nie...

  Redakcja16 września 2019
 • Kosmiczny konkurs pchnięcia kulą

  Ozdobą jubileuszowej, dziesiątej edycji LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej był rekord Europy U23 w pchnięciu kulą, który znakomitym wynikiem 22.25 ustanowił Konrad...

  Tomasz Mucha14 września 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com