Zobacz
Do góry

Speedway of Nations. Wygrać może każdy

W ten weekend odbędzie się finał Speedway of Nations, czyli mistrzostwa świata par.

W sobotę rozegrana będzie pierwsza część finału SoN, a w niedzielę druga. Po wszystkich rozegranych biegach fazy zasadniczej, sumuje się punkty z całego weekendu i wyłania finalistę oraz dwie ekipy walczące w barażu o finał. W momencie remisu w barażu, do ostatniego etapu zawodów przechodzi kadra z większą ilością punktów w fazie zasadniczej. W wypadku wyniku 3:3 w finale, o triumfie decyduje bieg dodatkowy, z udziałem dwóch żużlowców, po jednym z reprezentacji.

Zeszłoroczna, pierwsza edycja SoN zakończyła się pewnym zwycięstwem Rosjan. W tym sezonie będą oni gospodarzem cyklu, gdyż zawody będą rozgrywane w Togliatti i drużyna pod wodzą Emila Sajfutdinowa będzie głównym faworytem do końcowego triumfu. Ich najpoważniejszymi konkurentami są Polacy z Bartoszem Zmarzlikiem, Maciejem Janowskim i Maksymem Drabikiem w składzie. Co prawda w półfinale, ponad 2 miesiące temu, Polskę wyprzedziła Szwecja, ale to nie oznacza, że tym razem będzie podobnie. Fredrik Lindgren jest w o wiele słabszej formie, a Peter Ljung raczej nie uniesie odpowiedzialności za wynik drużyny. Większe szanse ma inna skandynawska ekipa – Dania. W jej składzie występuje jeden z najlepszych żużlowców na świecie, Leon Madsen. Razem z nim punkty ma zdobywać Niels Kristian Iversen, który tak jak Madsen, jest stałym uczestnikiem cyklu GP.

Australia również może być bardzo groźna. Już w półfinale w Manchesterze pokazała siłę, a teraz będzie mocniejsza, bo zamiast Chrisa Holdera, startować będzie Jason Doyle. Najbardziej osłabiona jest kadra Wielkiej Brytanii. Kontuzjowany Tai Woffinden jest tylko rezerwowym, a jego miejsce zajął Chris Harris. Bez swojego lidera Brytyjczykom będzie o wiele trudniej dotrzeć chociażby do niedzielnego biegu barażowego. Najmniejsze szanse na jakikolwiek sukces mają Niemcy, których skład kompletnie odbiega od realiów mistrzostw świata.

W tym roku bardzo ważni będą juniorzy, gdyż w regulaminie SoN jest zapis o co najmniej jednym biegu, w którym musi wystąpić młodzieżowiec. Na szczęście Polska nie musi się niczego obawiać, bo Drabik nie tylko jest jednym z lepszych juniorów, ale również świetnym żużlowcem na tle całej PGE Ekstraligi. Jeżeli patrzeć tylko na to, jak dobrych młodzieżowców posiadają dane kraje, to głównymi drużynami w walce o wygraną są: Wielka Brytania z Lambertem, Rosja z Czugunowem i Polska.

W roli rezerwowych do Rosji pojechali Patryk Dudek i Bartosz Smektała. To pokazuje, w jakiej formie są Polacy. Przecież „Duzers” to współlider klasyfikacji generalnej Grand Prix, a Smektała zajął 3. miejsce w swoim debiucie na indywidualnych mistrzostwach Europy. I nawet dla nich nie znalazło się miejsce w szerokiej kadrze!

 

Speedway of Nations w Togliatti
 20 i 21 lipca, 17.00.
 Transmisja Canal+.

Numery startowe:

I dzień, 20 lipca A – Niemcy, B – Dania, C – Australia, D – Polska, E – Rosja, F – Szwecja, G- Wielka Brytania

II dzień, 21 lipca A – Niemcy, B – Australia, C – Szwecja, D – Polska, E- Rosja, F – Wielka Brytania, G – Dania

Składy

Wielka Brytania: 1. Craig Cook (kapitan), 2. Chris Harris, 3. Robert Lambert, Menedżer: Alun Rossiter. Rezerwowi: Tai Woffinden, Daniel Bewley.

Dania: 1. Leon Madsen, 2. Niels Kristian Iversen (kapitan), 3. Frederik Jakobsen, Menedżer: Hans Nielsen. Rezerwowi: Michael Jepsen Jensen, Patrick Hansen.

Rosja: 1. Emil Sajfutdinow (kapitan), 2. Artiom Łaguta, 3. Gleb Czugunow, Menedżer: Igor Dmitriew. Rezerwowi: Grigorij Łaguta, Roman Lachbaum.

Polska: 1. Maciej Janowski (kapitan), 2. Bartosz Zmarzlik, 3. Maksym Drabik, Menedżer: Marek Cieślak. Rezerwowi: Patryk Dudek, Bartosz Smektała.

Szwecja: 1. Fredrik Lindgren (kapitan), 2. Peter Ljung, 3. Filip Hjelmland, Menedżer: Morgan Andersson. Rezerwowi: Antonio Lindbaeck, Alexander Woentin.

Niemcy: 1. Erik Riss, 2. Kai Huckenbeck (kapitan), 3. Lukas Fienhage, Menedżer: Herbert Rudolph. Rezerwowi: Martin Smolinski, Michael Haertel.

Australia: 1. Jason Doyle (kapitan), 2. Max Fricke, 3. Jaimon Lidsey, Menedżer: Mark Lemon. Rezerwowi: Chris Holder, Jordan Stewart.

 

Na zdjęciu: Maksym Drabik jest jednym z lepszych młodzieżowców, a jego start w Togliatii może być bardzo ważny.

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Komentarze