Tenis. Rekordowo i… z gwiazdami?

Po sześciu latach mistrzostwa Polski seniorów przenoszą się z Gliwic do Bytomia. I od razu z rekordową pula nagród 200 tysięcy złotych.

Od 2014 roku Narodowe Mistrzostwa Polski seniorów odbywały się nieprzerwanie na kortach przy ulicy Kosynierów w Gliwicach (wcześniej także w latach 2007-09), a ich organizatorem była Fundacja Radan i miasto Gliwice. Zeszłoroczna edycja z rekordową pulą nagród 140 tysięcy złotych była zatem szóstą z rzędu i właśnie okazało się, że siódmej nie będzie. Nieoficjalnie – władze Gliwic były rozczarowane, że w imprezie nie startują najlepsi polscy tenisiści i tenisistki, jak Hubert Hurkacz czy Iga Świątek.

Skład uczestników NMP wynika jednak ze specyfiki zawodowego tenisa i samych mistrzostw, które nie są obowiązkowe i nie stanowią atrakcyjnej propozycji dla tenisistów z Top 100 rankingów ATP czy WTA; są szansą i promocją dla kandydatów do zawodowego touru; Hurkacz wygrał zresztą w Gliwicach w 2016 roku, gdy był notowany w piątej setce na liście ATP; dziś jest 29. tenisistą na świecie.

Kto wie jednak, czy w tym roku sytuacja się nie zmieni, a gwiazdy polskiego tenisa nie zdecydują się na start w NMP. Wszystko z powodu pandemii, która storpedowała cykl na świecie – wszystkie oficjalne turnieje ATP i WTA są zawieszone do końca lipca, a pierwsze zawody za oceanem planowane są wstępnie na początek sierpnia. Podobnie jest z imprezami pod szyldem międzynarodowej federacji ITF. Skutkiem tego nie dojdzie do skutku planowany na połowę lipca turniej w Bytomiu z pulą nagród 50 tys. dolarów. 


Zobacz jeszcze: Rakiety w górę!


I m.in. dlatego, po wycofaniu się Gliwic, zarząd Polskiego Związku Tenisowego powierzył zorganizowanie imprezy Górnikowi Bytom. Turniej z rekordową pulą nagród 200 tysięcy złotych odbędzie się w dniach 12-19 lipca; zwycięzcy singla u kobiet i mężczyzn dostaną po 27 tys. zł.

– Wierzymy, że zawody nie tylko będą dostępne w mediach, ale że będzie mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu także publiczność. Tym bardziej, że w okresie pandemii na świecie się nie gra. Powinno to zapewnić świetną obsadę – informuje dyrektor Górnika i zarazem wiceprezes PZT Dariusz Łukaszewski.

Hurkacz – trenujący na stałe w USA – specjalnie na Śląsk raczej nie przyleci, ale start w MP zapowiedział już choćby Kamil Majchrzak (108. ATP). Łukaszewski twierdzi, że jest szansa na udział w MP także Igi Świątek, która również na razie trenuje w Polsce i przygotowuje się do egzaminów maturalnych.

W Bytomiu trwają właśnie prace przy remoncie nieużywanego od kilku lat kortu centralnego oraz budowie nowych kortów w miejscu niedawno zdemontowanego pneumatycznego balona.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu dotyczącym rozmrażania sportu z kortów tenisowych ponownie można korzystać od 4 maja, a od 18 maja można grać w tenisa również w obiektach halowych.


Zobacz jeszcze: Korzystny spot okoliczności