W Piaście szybko zwalniają

Już wielokrotnie pisaliśmy, że kluby będące w rękach miasta, czyli poniekąd uzależnione od polityki są… nieobliczalne. A właściwie ich wizja. Piast jest tylko jednym z wielu przykładów, ale trwające od kilku lat przetasowania na najważniejszych stanowiskach na pewno nie są czymś dobrym. Czy aktualna zmiana wyjdzie na dobre? Trudno powiedzieć.

Szybko poszło…

Faktem jest natomiast, że Jacek Bednarz, podobnie jak jego poprzednik na tym samym stanowisku, czyli Łukasz Piworowicz nie popracował zbyt długo. Ten ostatni w gliwickim klubie zatrudniony był przez 8 miesięcy, a Bednarz odchodzi po… 7 miesiącach. Trzeba przyznać, że gdy pojawił się on w klubie jesienią, już po zamknięciu letniego okna transferowego, najpierw mógł tylko się przyglądać. Prawdziwym polem do popisu było zimowe okno, w którym to Jacek Bednarz wraz z trenerem Fornalikiem i z akceptacją władz klubu dokonał kilku poważnych transferów. Trzeba przyznać, że zimowe wzmocnienia takowymi okazały się w rzeczywistości, bo nowi piłkarze nie zawiedli i pomogli w utrzymaniu gliwiczan.

Jeszcze większym sprawdzianem dla dyrektora Bednarza miało być letnie okno transferowe, które formalnie zostanie „otwarte” 1 lipca. W zespole gliwiczan kończy się wiele kontraktów, a klub zapowiadał szereg zmian personalnych. – Tymczasem zmiany zaczęły się właśnie od dyrektora. – Wraz z trenerem Fornalikiem pracują nad kadrą zespołu na kolejny sezon. Rewolucji nie będzie, ale zmiany będą znaczące – przyznał tydzień temu Bednarz.

Odpowiedzialność trenera?

W środę te słowa po części straciły na aktualności. „Dziękuję za wspólną pracę wykonaną na rzecz Piasta Gliwice, a kibicom za wsparcie, które okazali podczas ubiegłego sezonu. Życzę Piastowi wszystkiego co najlepsze. Samych sukcesów!” – cytuje Jacka Bednarza oficjalna strona gliwickiego klubu. O powodach rozstania w klubie nie chcą mówić, ale spekuluje się, że wizja i plan działań dyrektora i reszty decydentów były rozbieżne. Kto zatem będzie nowym dyrektorem sportowym gliwiczan? Być może nikt, bo bo chodzą słuchy, że na razie za transfery ma odpowiadać trener wraz z władzami klubu. Nadal jednak w stu procentach nie wiadomo czy będzie nim Waldemar Fornalik. Wbrew pierwotnym informacjom trener wciąż nie wrócił z urlopu. Gdy tylko to się stanie dojdzie do spotkania z szefami Piasta i wtedy ma zapaść decyzja co do jego dalszej przyszłości. Ma to nastąpić za kilka dni.

 

Kalendarium przetasowań w gliwickim klubie:

7 maja 2014 – Angel Perez Garcia zostaje trenerem Piasta
13 czerwca 2014 – Adam Sarkowicz nowym prezesem gliwiczan
18 marca 2015 – Angel Perez Garcia przestaje być trenerem klubu z Okrzei
20 marca 2015 – Radoslav Latal zostaje trenerem Piasta
15 lipca 2016 roku – Radoslav Latal przestaje być trenerem Piasta. Funkcję obejmuje jego dotychczasowy asystent, Jirzi Neczek.
30 sierpnia 2016 – Adam Sarkowicz przestaje pełnić funkcję prezesa Piasta
1 września 2016 – Radoslav Latal ponownie trenerem gliwiczan
7 listopada 2016 – Marek Kwiatek zostaje nowym prezesem
2 marca 2017 – Radoslav Latal zostaje zwolniony z Piasta
3 marca 2017 – Dariusz Wdowczyk zajmuje jego stanowisko
15 marca 2017 – Łukasz Piworowicz został nowym dyrektorem sportowym
7 lipca 2017 – Marek Kwiatek przestaje pełnić funkcję prezesa.
19 września 2017 – Dariusz Wdowczyk zwolniony z Piasta. Jego następcą zostaje Waldemar Fornalik
5 październik 2017 – Łukasz Piworowicz przestaje pełnić funkcję dyrektora sportowego.
23 październik 2017 – Jacek Bednarz zostaje nowym dyrektorem sportowym
31 maja 2018 – Jacek Bednarz przestaje pełnić funkcję dyrektora sportowego