Wietrzenie szatni

Z Bruk-Betu odeszło dotąd ośmiu piłkarzy, trzech kluczowych podpisało nowe kontrakty. Są też pierwsze wzmocnienia.


Wietrzenie szatni w Niecieczy

Do Niecieczy wrócił trener Mariusz Lewandowski, który dwa lata temu wprowadził „Słonie” do ekstraklasy, ale z drużyną z Niecieczy oraz w Radomiaku Radom i Zagłębiu Lubin w najwyższej lidze nie miał mógł się pochwalić sukcesami.

Pożegnanie po siedmiu latach

Finaliści baraży o ekstraklasę od poniedziałku przygotowują się na własnych obiektach. Zaczęli od badań wydolnościowych, nie brakowało też rozmów. Nowy-stary szkoleniowiec zdaje sobie sprawę, że do startu rozgrywek nie ma wiele czasu i trzeba go dobrze wykorzystać. Zmiana szkoleniowca przeważnie niesie za sobą inny plan na drużynę. Wpajanie filozofii Lewandowskiego będzie jednak połączone z wieloma roszadami personalnymi.

Pierwszoligowca, w ramach wietrzenia szatni, opuściło już ośmiu piłkarzy. Po siedmiu latach odszedł Roman Gergel, który w ubiegłym sezonie ani razu nie pojawił się na boisku, ale od 2016 roku zaliczył 139 występów i przez trzy sezony grał tu w ekstraklasie. Klub nie przedłużył umów z Michalem Hubinkiem, Murisem Meszanoviciem, Danielem Pietraszkiewiczem, Kacprem Śpiewakiem i Nemanją Tekijaszkim. Skończyły się wypożyczenia Marcela Błachewicza i Mariusza Fornalczyka.

30 czerwca kończył się także kontrakt kapitana Tomasza Loski. Został przedłużony na rok, z opcją przedłużenia. To piłkarz, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie drużyny na boisku i poza nim. Do tego wcześniej miał dobre relacje z trenerem Lewandowskim. Kilka klubów, w tym ŁKS, interesowało się Maciejem Ambrosiewiczem, natomiast dotąd nie pojawiły się konkrety w rozmowach z Bruk-Betem.

Dwóch nowych

O rok zostały przedłużone kontrakty filarów drużyny w poprzednich rozgrywkach – Wiktora Biedrzyckiego i Adama Radwańskiego. W maju klub poinformował o wykupie wypożyczonego z Widzewa Łódź Kamila Karaska, który także miał duży wpływ na poczynania drużyny. W treningach uczestniczy dwóch nowych zawodników. Pierwszym letnim nabytkiem klubu spod Tarnowa został 25-letni skrzydłowy Morgan Fassbender. Niemiec z ghańskimi korzeniami ostatni sezon spędził w niemieckim trzecioligowcu SV Meppen 1912 (28 meczów, dwa gole). Jest też o trzy lata młodszy defensywny pomocnik Jakub Nowakowski, którego Lewandowski prowadził w Radomiaku Radom (15 występów w ostatnich rozgrywkach), ale nie był podstawowym piłkarzem. Wszyscy podpisali dwuletnie kontrakty.

Trudna liga

1 lipca zespół rozegra sparing z Radłovią Radłów z V ligi. Kolejnymi rywalami – w czasie obozu w Wodzisławiu Śląskim (3-11 lipca) – będą Sigma Ołomuniec (4.07) i Zbrojovka Brno (8.07). Na próbę generalną (15.07) „Słonie” umówiły się na dwumecz z Koroną Kielce. Po pierwsze punkty pojadą na teren Arki Gdynia, z która zmierzą się 21 lipca.

– Liga będzie bardzo trudna. Nie przypominam sobie, by aż tyle zespołów aspirowało do awansu. My też mamy swoje ambicje i cele. Spokojnie i z pokorą będziemy podchodzić do codziennej pracy, rozwijać się jako zespół i rozwijać zawodników, by to tej grupy należeć i mieć swój styl – mówi Lewandowski.


Czytaj więcej w kategorii PIERWSZA LIGA


Były reprezentant Polski poprzednio pracował w Niecieczy od stycznia 2020 do grudnia 2021. W I lidze osiągał z Bruk-Betem bardzo dobre wyniki, co zaowocowało powrotem do ekstraklasy dwa lata temu. Poprowadził zespół w 48 meczach, z których 25 zakończyło się zwycięstwami, 14 remisami, a tylko dziewięć porażkami. Średnia punktów 1,85 jest więcej niż przyzwoita.


Na zdjęciu: Wietrzenie szatni w Niecieczy. Trwa przebudowa zespołu pod okiem Mariusza Lewandowskiego.

Fot. Marta Badowska/PresFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.