Wisła Kraków. Przyjedzie spod Budapesztu

Jest ziemia, piasek i ani źdźbła trawy. Wisła Kraków przygotowuje się do położenia nowej nawierzchni.


Przy Reymonta 20 nie da się obecnie grać w piłkę nożną. Trwają prace przy podbudowie boiska, które zostanie ułożone z rolkowanej trawy pochodzącej z węgierskiej plantacji. Prace skończą się do końca lipca, dlatego dwie pierwsze kolejki sezonu 2023/2024 piłkarze „Białej gwiazdy” rozegrają na wyjazdach.

Wisła Kraków. Wymiana po igrzyskach

Drugiego lipca wieczorem na stadionie im. Henryka Reymana zakończyły się III Igrzyska Europejskie. Największa krakowska arena sportowa gościła uczestników i widzów ceremonii otwarcia i zamknięcia oraz mecze kobiet i mężczyzn w rugby siedmioosobowym. Od kilku miesięcy wiadomo było, że trawnik zostanie wymieniony na koszt spółki organizującej imprezę. Obecna płyta miała już swoje lata. Służyła od czerwca 2016 roku, ale w porównaniu z innymi obiektami wyróżniała się na plus. To zasługa pracowników Wisły, tak zwanych greenkeeperów, którzy codziennie dbali, by piłkarze gospodarzy i gości nie mieli prawa narzekać.

Choć stadion jest miejski i Wisła Kraków wynajmuje go tylko na mecze, to murawa jest w stałym posiadaniu klubu. Ponosi on wszystkie koszty utrzymania. Także z tego powodu rozważająca grę przy Reymonta Puszcza Niepołomice musiała uzyskać promesę nie tylko od Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, ale także od prezesa Wisły. Za usunięcie dotychczasowej murawy, przygotowanie podłoża pod położenie nowej i jej rozłożenie z rolek odpowiada firma Pagro z Krakowa. Trawnik pochodzi z plantacji pod Budapesztem. Tej samej co na Stadionie Narodowym w Warszawie, na obiektach korzystających przez Radomiaka, Widzewa Łódź i ŁKS-u Łódź.


Czytaj także w kategorii PIŁKA NOŻNA:


Jak pizza

Gdy kilka miesięcy temu pytaliśmy Wisłę, co zamierza zrobić z usuwaną nawierzchnią, pojawił się między innymi wątek przekazania jej fragmentów kibicom. Pomysł został wprowadzony w życie. Krakowianie trochę zarobili, a fani mogli zaś spełnić marzenie o zdobyciu ważnej cząstki stadionu, na którym kibicują ulubionej drużynie. Kawałki trawy zostały wydzielone do kartonowych pudełek, wzorowanych na opakowaniach do pizzy, o wymiarach 25×19 centymetrów i z certyfikatem autentyczności trafiły do sprzedaży za 69 złotych. Wprost z Reymonta 20 do ogródków i mieszkań powędrowało 200 kawałków.

Obecnie między trybunami dominuje ziemia i piasek. Jeżdżą też ciężkie maszyny. – Przygotowywana jest podbudowa boiska. Trawa zostanie dostarczona bezpośrednio przed jej ułożeniem – mówi [Michał Sobolewski], rzecznik prasowy ZIS.

Wisła Kraków na nowej murawie zadebiutuje ze Stalą

Ostatni mecz piłkarski na starej nawierzchni nie kojarzy się Wiśle i jej kibicom zbyt dobrze. Był to pamiętny baraż z Puszczą Niepołomice, przegrany aż 1:4, który odbył się 6 czerwca br. Tego samego dnia, ale siedem lat wcześniej, pierwszy mecz na nowej płycie rozegrały reprezentacje Polski i Litwy. Biało-czerwoni przygotowywali się pod wodzą Adama Nawałki do mistrzostw Europy we Francji, była to ostatnia wizyta pierwszej kadry pod Wawelem. Na wymianę murawy bardzo nalegał selekcjoner, ale miejscy urzędnicy na początku nie byli przekonani do inwestycji.

Najpierw proponowali renowację, dlatego na stadionie Wisły Robert Lewandowski i spółka wystąpili tuż przed odlotem na ważny turniej, a nie jak wcześniej planowano, w marcu przeciwko Finlandii. Nowa murawa przy Reymonta zadebiutuje 5 sierpnia, gdy Wisła podejmie Stal Rzeszów. Do tego czasu „dywan” ma się ukorzenić, dlatego otwierające pierwszoligowy sezon 2023/2024 spotkania z Górnikiem Łęczna i Polonią Warszawa „Biała gwiazda” rozegra w delegacji.


Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was oczywiście w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych. Możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.