Wystrzałowy obrońca

Na II-ligowych boiska w rundzie jesiennej nowy piłkarz GKS-u Tychy strzelił 8 goli.


Jakub Tecław dołączył do zespołu GKS-u Tychy już po zgrupowaniu w Wałbrzychu. Do zaaklimatyzowania w nowej drużynie miał praktycznie tydzień, bo już w niedzielę czeka trójkolorowych inauguracja rundy wiosennej, którą podopieczni Dominika Nowaka rozpoczną wyjazdowym starciem w liderującym Łódzkim Klubem Sportowym.

Samo wejście do nowego miejsca pracy nie było trudne, bo przewodnikiem wychowanka GKS-u Wikielec po korytarzach i zakamarkach tyskiego stadionu był kolega z poprzedniego klubu, a grający już w tyskim zespole od początku tego sezonu Patryk Mikita. Ponadto mierzący 190 centymetrów nowy stoper tyszan miał okazję „zwiedzić” Stadion Miejski przy okazji spotkania rozegranego w rundzie jesiennej poprzedniego sezonu i miał swój 45-minutowy udział w zwycięstwie Stomilu Olsztyn 2:1.

W sumie w klubie będącym sportową wizytówką stolicy województwa warmińsko-mazurskiego 23-letni zawodnik grał prze 3,5 roku, ale ostatnie miesiące można w jego przypadku określić mianem „wystrzałowe”. W 19 występach na boiskach II ligi Tecław strzelił bowiem 8 goli, a o jego nerwach ze stali kibice „biało-niebieskich” mogli się szczególnie przekonać w trakcie sierpniowego starcia z Garbarnią. Najpierw bowiem stał się autorem samobójczej bramki, dającej krakowianom prowadzenie 2:1, a w ostatnich sekundach z zimną krwią wykorzystał rzut karny i ustalił wynik na 2:2, zapewniając olsztynianom jeden punkt. Co ciekawe swoją jedyną I-ligową bramkę, zdobytą podczas trzech sezonów gry na zapleczu ekstraklasy, nowy zawodnik GKS-u Tychy zaaplikował… tyszanom – 18 lipca 2020 roku – trafiając do siatki za plecami Konrada Jałochy. Otworzył wtedy wynik meczu, który zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:1.

Łatwiej pracować w takiej atmosferze

– To wszystko jest już jednak historią – powiedział w mediach klubowych nowy zawodnik GKS-u Tychy. – Teraz liczy się to, że od początku drużyna przyjęła mnie w szatni bardzo fajnie. Tak samo na treningu czułem się bardzo swobodnie. Od pierwszego dnia jestem więc zadowolony. Także sztab szkoleniowy i pracownicy klubu bardzo fajnie do mnie podeszli i na pewno dzięki temu jest mi łatwiej pracować w takiej atmosferze.

Dodajmy, że w sumie w Stomilu Jakub Tecław rozegrał 55 spotkań na poziomie I ligi oraz 19 meczów w II lidze, będąc także kapitanem zespołu. Ma także za sobą występy w III-ligowym Ruchu Wysokie Mazowieckie, w którym w sezonie 2018/19 rozpoczynał seniorską karierę i w 33 występach strzelił 3 gole.

Podniesie poziom na dwóch pozycjach

– Kuba był w rundzie jesiennej najlepszym stoperem II ligi, a oprócz wywiązywania się z zadań obronnych został też najskuteczniejszym strzelcem swojej drużyny – zaznaczył prezes GKS-u Tychy Leszek Bartnicki informując o drugim tegorocznym transferze trójkolorowych. – W swojej dotychczasowej karierze nasz nowy zawodnik wiele meczów rozegrał również jako defensywny pomocnik. W naszym zespole ma podnieść poziom rywalizacji na obu tych pozycjach. Dysponuje imponującymi warunkami fizycznymi, a przy tym jest dobrze wyszkolony technicznie. Z powodzeniem wprowadza piłkę, posiada dokładny przerzut i potrafi groźnie strzelić z dystansu oraz wykorzystać swój wzrost przy stałych fragmentach gry.

Wzmocni obronę i wspomoże ofensywę

Jeżeli dodamy do tego, że Jakub Tecław został wybrany „Piłkarzem roku 2022” województwa warmińsko-mazurskiego to kibice wicemistrza Polski z 1976 roku mogą mieć nadzieję, że wzmocni on zarówno obronę jak i wspomoże ofensywę 11. w tej chwili zespołu I ligi, mającego 5 punktów straty do strefy barażowej.


Fot. Łukasz Sobala/PressFocus