Z łezką w oku

Organizatorami wystawy są Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu Zdroju oraz GKS 1962 Jastrzębie. Wystawę przygotowano dla uczczenia 30. rocznicy awansu piłkarzy GKS Jastrzębie do ekstraklasy. Ekspozycję będzie można zwiedzać aż do 28 września tego roku.

Przygotowany wernisaż to efekt żmudnej pracy kierownika Galerii Historii Miasta, Marcina Boratyna oraz zagorzałego, wieloletniego fana jastrzębskiej drużyny, Piotra Karbowniczaka.

– Historia klubu piłkarskiego GKS Jastrzębie, choć pozbawiona spektakularnych sukcesów, zawiera w sobie mnóstwo upadków i wzlotów, łez rozpaczy i radości, jednym słowem – nie można powiedzieć, że jest nudna – zachwala wystawę i zgromadzone na niej zbiory, Marcin Boratyn.

W górniczym Jastrzębiu GKS stał się fenomenem kulturowej tożsamości kolejnych pokoleń sympatyków sportu. Dla tysięcy mieszkańców Jastrzębia GKS jest nie tylko pretekstem do wspomnień, ale stanowi przede wszystkim treść życia. To wystarczający powód, aby ująć temat w ramach muzealnej wystawy.

Organizatorzy zgromadzili setki eksponatów dzięki zaangażowaniu byłych piłkarzy, trenerów i działaczy GKS-u Jastrzębia oraz oczywiście kibiców. Udało się odtworzyć historię klubu od momentu jego powstania, aż do czasów współczesnych. Tę wystawę każdy szanujący się sympatyk, starszy i młodszy, jastrzębskiego GKS-u powinien obejrzeć. Nie ma wątpliwości, że niejednemu łza się w oku zakręci…