Kwalifikacje po nowemu

Światowa Federacja Siatkówki, FIVB, ogłosiła zasady kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w 2028 roku w Los Angeles. Są one korzystne dla biało-czerwonych.


Nie znamy jeszcze uczestników przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu, a szefowie FIVB już przygotowali i zatwierdzili sposób eliminacji do kolejnych, w 2028 w Los Angeles. Mocno się zmienią. Obecnie uczestnicy turnieju olimpijskiego wyłaniani są z mistrzostw świata, mistrzostw kontynentalnych i turniejów kwalifikacyjnych. I właśnie te ostatnie mają zniknąć z kalendarza. Według nowych zasad w IO w Los Angeles zagrają Amerykanie, jako gospodarz, mistrzowie Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej z 2026 roku oraz trzy najlepsze drużyny z mistrzostw świata 2027, które wcześniej nie zapewniły sobie w nim udziału.

Stawkę uzupełnią trzy reprezentacje najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB. To dobra informacja dla najlepszych ekip, które są wysoko w rankingu, a taką jest nasza reprezentacja. Jeśli bowiem nie uda się jej zapewnić wyjazdu do Los Angeles z mistrzostw Europy lub świata – patrząc na obecne zestawienie – będzie duża szansa na olimpijską kwalifikację z rankingu. Przypomnijmy obecnie Polacy są jego liderem. Polki natomiast zajmują siódmą lokatę.

Dodajmy, że nasze drużyny narodowe wciąż nie są pewne gry w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Panie w dniach 16-24 września w Łodzi zagrają w turnieju kwalifikacyjnym, z którego awans wywalczą dwie najlepsze ekipy.


Czytaj także w kategorii SIATKÓWKA


Rywalizować w nim będą z Zmierzą się w nim z: USA, Tajlandią, Koreą Południową, Słowenią, Włochami, Niemcami oraz Kolumbią. Z kolei od 30 września do 8 października w Chinach rozegrany zostanie turniej mężczyzn. Wystąpią w nim: Polska, Argentyna, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chiny, Meksyk i Holandia. Awans wywalczą po dwie najlepsze drużyny. Stawkę uczestników igrzysk uzupełni po pięć ekip z rankingu FIVB.


Na zdjęciu: Zasady kwalifikacji do igrzysk w Los Angeles już znane.

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.