Ze Słowacji do Polski?

Michał Zichlarz, kris

Zimą zabrzan wzmocniła na razie trójka zawodników. To słowacki bramkarz Spartaka Trnava Martin Chudy, gruziński pomocnik Walerian Gwilia, a także wychowanek Gwarka Ornontowice Mateusz Matras. „Górnicy” rozglądają się jednak za kolejnymi wzmocnieniami. Aktualny jest pomysł ściągnięcia z pierwszoligowego GKS-u Tychy prawego obrońcy Mateusza Grzybka.

Bryluje w lidze

Wzmocnione mają być też skrzydła, które jesienią nie funkcjonowały tak, jak należy. Wszyscy kibice Górnika życzyliby sobie, żeby w klubie pojawili się piłkarze pokroju Rafała Kurzawy i Damiana Kądziora, którzy stanowili o sile zespołu w poprzednim sezonie.
Kto wie czy wkrótce te życzenia nie zostaną spełnione. Na liście zabrzan jest nazwisko Erika Daniela. To piłkarz, którego matka jest Czeszką, a ojciec Słowakiem. 26-latek ma na swoim koncie występy w takich klubach jak Slovan Liberec, Spartak Myjava i MFK Rużomberok. W tym ostatnim klubie gra od 2016 roku i jest tam wyróżniającą się postacią. Jesienią zagrał w 16 ligowych spotkaniach, w których zdobył jednego gola. Jedną bramkę dołożył też w Pucharze Słowacji. Jego wizytówką nie są jednak trafienia do siatki, a asysty. Pod tym względem Daniel należy w słowackiej Fortuna Lidze do najlepszych. W czwartym obecnie zespole ligi naszych południowych sąsiadów zanotował ich aż 7.

– Daniel to typowy skrzydłowy. Jest szybki, potrafi dokładnie dograć, a przy tym samemu dokładnie uderzyć na bramkę przeciwnika. Przede wszystkim notuje jednak sporo asyst – ocenia zawodnika Duszan Radolsky, znany trener, a obecnie szef wyszkolenia trenerów w Słowackim Związku Piłki Nożnej.

Nie przedłużył kontraktu

Zimą Danoel został jednak… przesunięty do rezerw MFK Rużomberok. Dlaczego? Były trener Ruchu Chorzów czy Polonii Warszawa dodaje: – Z tego, co wiem, to nie przedłużył wygasającego w czerwcu 2019 roku kontraktu. Nie dogadał się z działaczami. Stąd decyzja klubowych władz o przesunięciu go do drugiego zespołu – tłumaczy Radolsky.

Portal transfermarkt.de wycenia zawodnika zza południowej granicy na 600 tys. euro. Za jego pozyskanie teraz trzeba by zapłacić znacznie mniej. Czy Górnika będzie na to stać? Wiadomo, że zainteresowanie jego osobą wykazywały też inne kluby naszej ekstraklasy, jak Piast, Cracovia czy Jagiellonia.

Kończą zgrupowanie

Zabrzanie kończą dzisiaj tygodniowe zgrupowanie w cypryjskiej miejscowości Protaras. Wracają do domu na kilka dni, żeby we wtorek ponownie polecieć na Wyspę Afrodyty. Drugi zimowy obóz w Protaras będzie trochę dłuższy i potrwa do 1 lutego. Górnik zagra też wtedy pięć meczów sparingowych.

 

Na zdjęciu: Erik Daniel ma za sobą występy w europejskich pucharach. Rywalizował m.in. z norweskim Brann.