Zlot gwiazd 14-krotnego mistrza Polski w Zabrzu

Wiosną zakończyło się głosowanie kibiców Górnika na najlepszych, najpopularniejszych i najbardziej lubianych piłkarzy w historii klubu. Wszystko miało i ma związek z przypadającym na ten rok jubileuszem 70-lecia powstania Górnika. Ostateczne wyłoniono 25 zawodników, z którymi związane są wielkie chwile zabrzańskiego futbolu.

Przyjeżdżają z całej Europy

„Galeria Sław” to już stały element stadionowego krajobrazu przy Roosevelta 81. Tworzą już nią podobizny Ernesta Pohla, Romana Lentnera czy Stanisława Oślizły. Teraz dojdzie kolejnych ośmiu graczy, których podobizny zawisną w piątek, a więc w dniu, kiedy Górnik podejmuje Lecha. Już zaczynają zjeżdżać powoli do Zabrza piłkarze, którzy przez lata rozsławiali imię klubu, a teraz rozsiani są po całym kontynencie. Dzisiaj z Grecji przylatuje Józef Wandzik. Z Niemiec ma dojechać zajmujący się szkoleniem młodzieży w Schalke 04 Tomasz Wałdoch, a także – być może – Ryszard Cyroń. Z kolei z Hiszpanii na piątkowe spotkanie z „Kolejorzem” specjalnie przyleci Jan Urban. To nie wszystko, swój udział już potwierdzili też tacy byli zawodnicy, jak Andrzej Iwan, Tomasz Hajto oraz Jacek Wiśniewski. W „Galerii Sław” znajdzie się też w piątek miejsce dla innego świetnego gracza Górnika, nieżyjącego już Henryka Bałuszyńskiego.

Fot. Łukasz Sobala/PressFocus

– Od czasu mojej gry w Górniku mijają już trzy dekady, a kibice dalej mnie pamiętają. Mogę tylko podziękować, że znalazłem się w gronie tak wybitnych piłkarzy, na których sukcesach się wychowałem – cytuje 55-letniego dziś Wandzika oficjalna strona internetowa zabrzańskiego klubu.

Przyniosą szczęście?

Były bramkarz numer 1 Górnika, który z zabrzańskim klubem w drugiej połowie lat 80. cztery razy z rzędu zdobył mistrzostwo Polski, dodaje: – Kiedy tylko usłyszałem, że znajdę się w „Galerii Sław”, byłem zdecydowany na przylot. Jestem jednak trenerem, a w weekend miała ruszyć liga, więc taki wyjazd nie byłby fortunny. Na moje szczęście kolejka została przeniesiona, więc momentalnie kupiłem bilet. Fajnie będzie spotkać „Ajwena”, Janka Urbana, Tomka Wałdocha, który przy mnie stawiał pierwsze kroki w Górniku i w kadrze.

Fot. Włodzimierz Sierakowski/400mm

Podobnie, jak Heniu Bałuszyński. Wielki żal, że jego nie ma już z nami. Śledzę sytuację Górnika. Jak w sporcie, raz jesteś na górze, raz na dole. Nie da się od razu zastąpić takich piłkarzy, jakich klub stracił latem, więc trzeba pracować i być cierpliwym. Dziś nic innego się nie wymyśli. Wiele słyszałem o fantastycznej atmosferze na Roosevelta. Chcę to w piątek przeżyć razem z kibicami. Rywal jest trudny, ale za moich czasów raczej z Lechem wygrywaliśmy. Może przyniesiemy chłopakom szczęście – mówi Wandzik, pracujący obecnie jako szkoleniowiec bramkarzy w greckim klubie Aittitos Spaton.

„Galeria Sław” Górnika

1.Włodzimierz Lubański, 2. Ernest Pohl, 3. Stanisław Oślizło, 4. Jerzy Gorgoń, 5. Hubert Kostka, 6. Zygfryd Szołtysik, 7. Jan Banaś, 8. Jan Urban, 9. Andrzej Szarmach, 10. Waldemar Matysik, 11. Tomasz Wałdoch, 12. Stefan Floreński, 13. Roman Lentner, 14. Erwin Wilczek, 15. Andrzej Pałasz, 16. Andrzej Iwan, 17. Józef Wandzik, 18. Tomasz Hajto, 19. Henryk Bałuszyński, 20. Jacek Wiśniewski, 21. Ryszard Komornicki, 22. Ryszard Cyroń, 23. Jan Kowalski, 24. Adam Danch, 25. Józef Dankowski.