Zmarł Zygmunt Hanusik

W wieku 76 lat zmarł wybitny kolarz Zygmunt Hanusik – przekazał prezes Śląskiego Związku Kolarskiego Rafał Makowski.


„Kilka dni temu źle się poczuł, przeszedł zawał serca. Zmarł w czwartek w jednym z katowickich szpitali. Przygotowywał wyścig, zaplanowany na 17 lipca w Tychach. Miał być jego dyrektorem. W tej sytuacji zaproponowałem, by ta impreza była pierwszym Memoriałem Zygmunta Hanusika” – dodał prezes.

Nazywany „Zygą” Hanusik był jednym z najlepszych szosowców na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku. Wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Meksyku (1968), zdobył złoty medal mistrzostw Polski (1970), zajął trzecie miejsce w Wyścigu Pokoju w tym samym roku.

Zygmunt Hanusik urodził się 28 lutego 1945 roku w Wartogłowcu, obecnej dzielnicy Tychów. Przez blisko 20 lat reprezentował barwy Górnika Lędziny, a później Polonii Łaziska Górne. W latach 60. i 70. XX wieku był czołowym polskim zawodnikiem. W 1968 roku uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. Czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju (w 1968, 1969, 1970 i 1972 roku) – w 1970 roku był trzeci indywidualnie, a Polska zajęła pierwsze miejsce drużynowo. Jednak nie każdy wie, że przygodę ze sportem rozpoczął od piłkarskich treningów w Czułowiance… Kibice uwielbiali go za brawurowa jazdę.

W 2019 roku powstał film dokumentalny „Hanys” w reżyserii Wojciecha Wikarka, wyprodukowany przez Muzeum Miejskie w Tychach. Dokument pokazuje dwie pasje tego „kolarza nie do podrobienia”. Zapamiętamy go też jako hodowcę gołębi pocztowych, który uważał, że każdy powinien mieć swojego ptoka. Sam zarażał tą pasją życia.

Fot. Muzeum Miejskie w Tychach

Komentarze