Życiowa szansa Sulęckiego

Polak w walce wieczoru w Nowym Jorku na antenie HBO to nie jest chleb powszedni. A tak będzie, gdy do ringu w Barclays Center wyjdzie Maciej Sulęcki (28 zw. – 10 KO), by zmierzyć się z Danielem Jacobsem (32 zw. – 29 KO, 2 por.).

31-letni Amerykanin, były mistrz świata wagi średniej, to typowy chłopak z sąsiedztwa. Urodził się na Brooklynie i tam mieszka – niedaleko hali, w której rozegrany zostanie ten pojedynek. I on jest w nim najważniejszy, na większości plakatów nie ma nawet Polaka, jest tylko „Miracle Man” (Człowiek Cudu), który wygrał przed laty walkę z rakiem kości, a później dalej nokautował swych rywali.

Kilku już ma „na rozkładzie”

Trzy lata młodszy Sulęcki, noszący przydomek „Striczu”, były pięściarz warszawskiej Gwardii, nie ma kompleksów. Na zawodowym ringu jeszcze nie przegrał, a mocno zaistniał, gdy jesienią 2014 roku na Polsat Boxing Night w Krakowie znokautował byłego mistrza Europy Grzegorza Proksę.

Pod koniec ubiegłego roku wygrał w Newark (New Jersey) z byłym mistrzem świata amatorów i zawodowców Jackiem Culcayem. W USA znokautował też niepokonanego wtedy Hugo Centeno Juniora. Teraz chce utrzeć nosa Jacobsowi, który w jednej z ostatnich walk zmierzył się z Giennadijem Gołowkinem i pokazał się w niej z jak najlepszej strony. Przegrał, ale nie zawiódł.

Sulęcki wierzy, że pokona najbliższego rywala i wypłynie na szerokie wody, tak jak kiedyś Andrzej Gołota po walkach z Riddickiem Bowe czy Tomasz Adamek, który walcząc w Chicago ze złamanym nosem, wygrał z Australijczykiem Paulem Briggsem i został mistrzem świata.

Awantura Gołoty

Polak w głównej walce na antenie HBO to nie jest codzienność, a Sulęcki wystąpi w takiej roli. Gołota w przekazie telewizyjnego giganta pokazał się w walce wieczoru po raz pierwszy w 1996 roku, w starciu z Riddickiem Bowe. Wygrywał zdecydowanie, ale za ciosy poniżej pasa został zdyskwalifikowany. Później rozpętała się wielka awantura, która przeszła do historii. Rewanż też był głównym wydarzeniem HBO, podobnie jak walki „Endriu” z Lennoksem Lewisem czy Lamonem Brewsterem. Inne, z Chrisem Byrdem czy Johnem Ruizem, poprzedzały już główne wydarzenia.

Gołota wielokrotnie gościł na antenie tej stacji, ostatni raz walcząc z Mikiem Mollo w MSG w Nowym Jorku (styczeń 2008). Tomasz Adamek już nie tak często, ale pamiętamy jego walki z Witalijem Kliczką we Wrocławiu i Chrisem Arreolą w Ontario (Kalifornia) czy wcześniej jeszcze w wadze półciężkiej, oraz rewanż z Paulem Briggsem w Chicago. Starcia Artura Szpilki z Bryantem Jenningsem ( w MSG) i Mariusza Wacha z Jarrellem Millerem (Barclays Center) też poprzedzały główne walki na HBO. Inny, trochę już zapomniany polski pięściarz mieszkający w USA, Paweł Wolak, walczył na karcie HBO w rewanżowym pojedynku z Delvinem Rodriguezem w MSG w Nowym Jorku.

Gmitruk jest spokojny

Teraz czas na Sulęckiego, który – jeśli pokona Jacobsa – sprawi wielką sensację i mocno pokrzyżuje mu plany, a sobie otworzy drzwi do jeszcze większych walk i pieniędzy. Gra idzie więc o wielką stawkę.

– Zrobimy wielki show, nie odpuścimy Jacobsowi – mówi pięściarz z Warszawy, który w sobotni wieczór (miejscowego czasu) stanie przed życiową szansą.

– W szatni będzie zdjęcie żony Maćka i ich córeczki, to go jeszcze dodatkowo zmotywuje – mówi mieszkający w Nowym Jorku Jeff Wojciechowski, który opiekuje się polską ekipą.

W narożniku Sulęckiego wraz z Andrzejem Gmitrukiem stanie znany cutman Danny Milano, który towarzyszył Gołocie i Adamkowi w ich największych walkach. – Najważniejsza będzie aktywna lewa ręka Maćka i oczy dookoła głowy, bo Jacobs jest bardzo szybki i mocno bije. Wykorzysta każdy najmniejszy błąd – mówi Andrzej Gmitruk. Ale jest spokojny o niego, bo wie, że Sulęcki też ma argumenty, by wyjść z tej wojny na Brooklynie zwycięsko.

 

Fot. Materiał prasowy/Ed Muholland

Maciej SULĘCKI
Urodzony: 2 maja 1989 r.
Wzrost: 185 cm
Rozpiętość ramion: 173 cm
Zawodowy debiut: 19 czerwca 2010 r.
26 walk (155 rund)
26 zwycięstw (10 KO)

Daniel JACOBS
Urodzony: 3 lutego 1987 r.
Wzrost: 182 cm
Rozpiętość ramion: 185 cm
Zawodowy debiut: 8 grudnia 2007 r.
34 walki (133 rundy)
32 zwycięstwa (29 KO), 2 porażki