Adam Matysek prezesem Górnika!

Nowym prezesem klubu z Zabrza został były bramkarz reprezentacji Polski Adam Matysek.


Po blisko półrocznym wakacie na stanowisku prezesa Górnika, w końcu 14-krotny mistrz Polski ma swojego nowego włodarza. Został nim nie kto inny, jak Adam Matysek. O wszystkim w czwartek po południu poinformowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

„Adam Matysek już na stadionie Górnik Zabrze S.A. „Trójkolorowi” od dziś wzmocnieni zostaną przez pochodzącego z Górnego Śląska, wieloletniego reprezentanta Polski oraz utalentowanego bramkarza występującego także w Bundeslidze. To doświadczony menedżer, który wie jak skutecznie zarządzać klubem sportowym” – napisała na swoim fejsbukowym profilu prezydent Zabrza. Przypomnijmy, że to magistrat jest właścicielem 14-krotnego mistrza Polski, który od końca sierpnia był bez prezesa, po tym jak z kierowania klubem – ledwie po pół roku – odszedł Arkadiusz Szymanek. Sierpień to zresztą dla prezesów Górnika ciężki miesiąc, bo w 2021 roku pod koniec tego miesiąca odszedł też Dariusz Czernik.

Jak będzie z Matyskiem? Pracy przed nim bez liku. Choć prezydent Mańka-Szulik zachwala, że ma duże doświadczenie, to oprócz pracy na stanowisku dyrektora sportowego Śląska Wrocław nie ma w klubowej pracy jakiegoś wielkiego doświadczenia. Pracował w klubie z Wrocławia w latach 2016-18, a ze stanowiska ustąpił w tym samym momencie co Jan Urban, bo w lutym 2018 roku.

Za nowym prezesem Górnika przemawia za to bogate doświadczenie piłkarskie. To postać świetnie znana kibicom. Urodzony w Piekarach Śląskich piłkarskiego abecadła uczył się w kubach z Wałbrzycha, Zagłębiu i Górniku. Potem występował w ekstraklasowym Śląsku Wrocław, a następnie wyjechał do Niemiec, gdzie grał w Fortunie Koel, FC Gutersloh, a przede wszystkim w Bayerze Leverkusen (1998-2001). Należał do czołowych bramkarzy Bundesligi.

W reprezentacji Polski występował w latach 1991-2002 zaliczając w biało-czerwonych barwach 34 spotkania. Był w kadrze na MŚ w Korei i Japonii w 2002 roku. Teraz przed nim niełatwe wyzwanie. Sytuacja Górnika w ligowej tabeli jest niewesoła, a do tego sporo wyzwań natury organizacyjnej, z budową czwartej trybuny na czele. Pracować w Zabrzu, o czym niejeden prezes w ostatnim czasie się przekonał, nie jest łatwo, bo w klubie za wszystkie sznurki pociąga właściciel klubu czyli miasto.

Dodajmy, że czwartkowa decyzja o powołaniu Adama Matyska na prezesa zarządu nie jest jedyną w górniczym klubie. Na stanowisko dyrektora sportowego powołany został Łukasz Milik, brat reprezentanta kraju Arkadiusza, napastnika Juventusu.

Łukasz Milik, dyrektor sportowy Górnika. Fot Górnik Zabrze

„Łukasz Milik z klubem związany jest od 2011 roku. Dwa lata później dołączył do nowo utworzonej Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze. W kolejnych latach pracował nad jej dynamicznym rozwojem, zbierając jednocześnie bardzo cenne doświadczenie. W 2017 roku Milik został powołany na stanowisko dyrektora akademii. Warto dodać, że kilka ostatnich lat przyniosło wiele sukcesów. Możemy do nich zaliczyć między innymi tytuł mistrza Polski juniorów starszych w sezonie 2019/20 oraz wicemistrzostwo Centralnej Ligi Juniorów U-15 w sezonie 2021/22.

W tym czasie Akademia Piłkarska Górnika mogła pochwalić się również wychowankami, którzy z powodzeniem grają lub grali w pierwszej drużynie. W rocznikach młodzieżowych Górnika grali m.in. Daniel Bielica, Krzysztof Kubica, Przemysław Wiśniewski, Rafał Kurzawa, czy znacznie młodsi: Dariusz Stalmach oraz Krzysztof Kolanko. Sukcesywnie rośnie również liczba młodzieżowych reprezentantów Polski. Warto dodać, że Łukasz Milik sukcesywnie poszerza swoją wiedzę i kwalifikacje. Od września jest uczestnikiem pierwszego kursu dla dyrektorów sportowych prowadzonego przez Polski Związek Piłki Nożnej” – napisał w klubowym komunikacie Górnik.


Na zdjęciu: Nowy prezes Górnika Adam Matysek.

Fot. Facebook/Górnik Zabrze