Nowe zadanie Filipka

Po trzech latach Adrian Filipek przestał być trenerem juniorów starszych Wisły. 33-latek pozostaje w klubie i ma nowe obowiązki.


Szkoleniowiec związany z Wisłą Kraków od 2016 roku objął stanowisko menedżera Departamentu Rozwoju Zawodnika. Pozostanie koordynatorem Działu Sportu.

Lepsza wiedza o piłkarzach

Adrian Filipek skupi się teraz na nadzorowaniu pracy zawodników i sztabów szkoleniowych drużyn do lat 17 i 19. Będzie także odpowiadał za stworzenie i późniejszy rozwój nowej komórki w akademii Wisły – „Talent development” – której celem ma być praca nad indywidualnym rozwojem piłkarzy i całej akademii pod kątem metodotologii szkolenia. W obszarze obowiązków trenera znajdzie się również nadzorowanie programu treningu indywidualnego dla wybranych grup zawodników, współpraca z koordynatorem ds. sportowych drużyn akademii w Krakowie i projektów realizowanych wspólnie z uczelniami, zwłaszcza z Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha.

– Kariera Adriana i zebrane przez niego doświadczenie będzie dla nas nieocenione w dalszym rozwoju akademii. Zależy nam, by Wisła Kraków miała lepszą wiedzę na temat zawodników w różnych grupach młodzieżowych, co pozwoli w sposób płynniejszy niż dotychczas monitorować ich postępy. Będziemy również rozwijać klub w aspekcie narzędzi i nowinek technologicznych. Zamierzamy nawiązać w najbliższym czasie szerszą współpracę z uczelniami w Krakowie – tłumaczy Jarosław Królewski, główny udziałowiec i prezes „Białej gwiazdy”.

Filipek związany jest z Wisłą od 2016 roku. Zajmował się szkoleniem drużyn U-14, U-15, U-16, U-17, a w trzech ostatnich latach U-19. Koordynował też pracę Działu Sportu i był łącznikiem pomiędzy pierwszą drużyną a grupami młodzieżowymi.

Nowy trener

Jest już znany jego następca. Zmiana jest naturalna, bo piłkarzy przejął dotychczasowy asystent Karol Nędza, któremu pomagał będzie Łukasz Kawa. – Jestem w klubie od czterech lat, dobrze znam już środowisko i ligę. Niemniej poprowadzenie tej drużyny będzie dla mnie sporym wyzwaniem, ponieważ kilku zawodników z tej kategorii wiekowej zostało przesuniętych do reaktywowane drużyny rezerw. Do mojego zespołu trafili natomiast chłopcy, którzy poprzednio występowali w U-17. Działa to na ich korzyść, ponieważ będą mogli szybciej wejść do seniorskiego futbolu. Również dla nich nadchodzący okres nie będzie czymś banalnie prostym – mówi Nędza.

Najstarszy rocznik juniorów „Białej gwiazdy” zakończył rozgrywki CLJ na czwartym miejscu. Trener przyznaje, że trudno dziś przewidzieć, o jakie cele wynikowe może walczyć. – Najważniejszym dla mnie aspektem będzie rozwój młodych zawodników, aby jak najszybciej poznawali piłkę seniorską. Wynik i pozycja w tabeli są dla mnie drugorzędne, za najbardziej istotny uważam jak największy rozwój podopiecznych – podkreśla.


Czytaj także w kategorii PIŁKA NOŻNA


Z Wisły odeszło ostatnio kilku rokujących piłkarzy. Kacper Przybyłko wybrał Wartę Poznań, Wojciech Urbański Legię Warszawa, a Michał Głogowski trafił do Hutnika Kraków. Przyszli nowi, m.in. 17-letni napastnik Wiktor Benedyktowicz ze Śląska Wrocław. Nastolatek był powoływany na konsultacje szkoleniowe i zgrupowania reprezentacji Polski U-15. W poprzednim sezonie był na testach w klubach włoskiej Serie A – Venezii i Empoli.

Na koniec o smutnej informacji, która w ostatnich dniach dotarła do krakowskiego klubu. 11 lipca w wieku 70 lat zmarł Zbigniew Duda, przez lata kierownik rezerw i drużyny CLJ. Pogrzeb odbędzie się 17 lipca o godzinie 16 na cmentarzu w Bieżanowie przy ulicy Mała Góra.


Na zdjęciu: Adrian Filipek jest w Wiśle cenionym pracownikiem.

Fot. Bartek Ziółkowski/www.wisla.krakow.pl


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.