Chrobry Głogów. Trochę „egzotyki”

W sobotnim sparingu z Miedzią Legnica w zespole Chrobrego Głogów zadebiutował Japończyk Toshiya Inoue.


W poniedziałek piłkarze Chrobrego Głogów rozpoczęli drugi tydzień przygotowań do rundy wiosennej. Podopieczni trenera Ivan Djurdjevicia zaczęli od zajęć w klubowej siłowni, a potem był standardowy trening na boisku.

W środę Chrobry miał zagrać o godzinie 16.00 sparing z III-ligową Wartą Gorzów Wielkopolski. Plan ten jednak wziął w łeb, ponieważ kilku członków sztabu szkoleniowego pierwszoligowca miało pozytywny wynik testów na koronawirusa (SARS-CoV-2). Z tego powodu piłkarze Chrobrego w najbliższych dniach będą trenowali indywidualnie.

W sobotę pomarańczowo-czarni przegrali u siebie 1:3 z Miedzią Legnica. W drużynie gospodarzy po raz pierwszy zaprezentował się środkowy pomocnik, 24-letni Japończyk Toshiya Inoue. Piłkarz z Kraju Kwitnącej Wiśni przebywał w Głogowie od pół roku, ale dopiero w ubiegłym tygodniu związał się z Chrobrym formalnie, do końca bieżącego sezonu.

Inoue w Japonii występował w rodzinnym YF Naratesoro oraz w drużynach piłkarskich szkoły wyższej i uniwersyteckiej, kolejno w Shonan Gakuen i Biwako Seikei Sport College. W 2020 roku wyprowadził się ze swojego kraju i zamieszkał w Polsce, zaś jego pierwszym klubem stała się IV-ligowa wówczas Pogoń Skwierzyna. Występował przez cały sezon 2020/2021, był ważną postacią drużyny, która jednak została zdegradowana do ligi okręgowej (w 36. meczach zdobyła zaledwie 22 punkty).

Latem ubiegłego roku Toshiya Inoue trafił na testy do Chrobrego. Trenerzy głogowian obserwowali go nie tylko podczas treningów, ale również w trakcie meczów sparingowych i stosunkowo szybko pozytywnie zaopiniowali. – W październiku zaczęliśmy ubiegać się w Urzędzie Wojewódzkim o uzyskanie pozwolenia na pracę – powiedział kierownik pierwszego zespołu Chrobrego, Damian Sędziak.

– Obecnie jesteśmy na etapie uzyskiwania kolejnego pozwolenia, o pobyt stały w Polsce. W grudniu ubr. Toshiya otrzymał pierwsze z nich i na podstawie tego mógł podpisać kontrakt z naszym klubem.

Właśnie ze względów formalnych, do czasu uzyskania kolejnego pozwolenia, podpisany przez Japończyka kontrakt może obowiązywać na razie tylko do końca sezonu. – Jest już z nami jakiś czas, trenuje i nie odstaje od innych zawodników – powiedział trener Ivan Djurdjević. – To skłoniło nas do tego, aby dać mu szansę, bo po prostu na nią zapracował.


Na zdjęciu: Japończyk Toshiya Inoue (z prawej) zadebiutował w Chrobrym w meczu sparingowym z Miedzią Legnica.

Fot. chrobry-glogow.pl