Dobry występ Jaskulskiej, Maciejuka już nie

Filip Maciejuk (na zdjęciu), 19-latek, który w zeszłym roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów w jeździe indywidualnej na czas, zmienił kategorię wiekową i wczoraj wystartował w rywalizacji orlików podczas światowego czempionatu w Innsbrucku. Różnica pomiędzy obiema kategoriami jest znaczna, bo nasz zawodnik zmierzył się z zawodnikami starszymi od siebie nawet o cztery lata. Dlatego nie miał zbyt wielkich szans na osiągnięcie dobrego wyniku i ostatecznie został sklasyfikowany na 22 pozycji. Najlepszy okazał się, broniąc tytuł sprzed roku, co zdarzyło się w rywalizacji zawodników do lat 23 po raz pierwszy w historii, Mikkel Bjerg. Duńczyk zdeklasował konkurencję. Już na jedynym pomiarze czasu miał ponad 24 sekundy przewagi nad drugim zawodnikiem, a na mecie pokonał Belga Brenta van Moera o ponad 33 sekundy.

Bardzo przyzwoity rezultat w rywalizacji juniorek osiągnęła jedyna startująca w tym gronie Polka, Marta Jaskulska. Zawodniczka klubu BCM Nowatex Ziemia Darłowska osiągnęła dziewiąty czas w gronie 46 startujących i niewiele, bo niespełna 11 sekund straciła do Brytyjki Elynor Backstedt, która zdobyła brązowy medal. Jaskulska znacznie poprawiła się w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to na mistrzostwach świata w Bergen zajęła 25 lokatę, tracąc do miejsca na podium grubo ponad 1,5 minuty. Dziś o medale w jeździe indywidualnej na czas powalczą juniorzy, a także elita kobiety. W pierwszej z wymienionych konkurencji wystartują Damian Papierski i Michał Gałka. Tymczasem żadna z naszych pań nie weźmie udziału w rywalizacji.

Jazda indywidualna na czas juniorek (19,8 km)

1. Rozemarijn Ammerlaan (Holandia), 27:02.95, 2. Camilla Alessio (Włochy) +6.80, 3. Elynor Backstedt (W. Brytania) +17.94, 4. Pfeiffer Georgi (W. Brytania) +21.89, 5. Simone Boilard (Kanada) +24.11, 6. Vittoria Guazzini (Włochy) +24.64, 7. Aigul Garejewa (Rosja) +24.66, 8. Marie Le Net (Francja) +25,69, 9. Marta Jaskulska +28.24.

Jazda indywidualna na czas juniorów (27,7 km)

1. Mikkel Bjerg (Dania) 32:31.05, 2. Brent van Moer (Belgia) +33.47, 3. Martin Joergensen (Dania) +38.30, 4. Edoardo Affini (Włochy) +44.48, 5. Ethan Hayter (W. Brytania) +45.65, 6. Toboas Foss (Norwegia) +50.60, 7. Brando McNulty (USA) +52:79, 8. Stefan de Bod (RPA) +59.43, 22. Filip Maciejuk +1:22.37.