Festiwal „szydery” przy Bukowej

Częstochowianie pokonując słabo dysponowaną GieKSę po kapitalnym strzale Radosława Gołębiowskiego z połowy opuścili strefę spadkową tabeli Fortuna 1. Ligi. „Jak to się stało, że wam się w Tychach zachciało?” – pytali katowiczan ich kibice. Gdyby drużyna była tak kreatywna, jak oni…


Katowiczanie przystępowali do tego meczu z nadzieją na trzecie z rzędu zwycięstwo, co wcześniej w tym sezonie im się nie zdarzyło, a dzisiejszego wieczoru pozwoliłoby przedłużyć nadzieje na baraże i przynajmniej na dobę doskoczenie do czołowej szóstki na dystans 3 punktów. Trafił im się jednak występ, który przekreślił całkowicie dobre wrażenie, jakie pozostawili po sobie pokonując do zera Górnika Łęczna i GKS Tychy, a przypomniał z wielką mocą koszmary z beznadziejnie słabego przegranego starcia z Odrą Opole i serii 9 kolejek bez wygranej.

GieKSa nie była w stanie poradzić sobie z ambitną i bardzo dobrze zorganizowaną Skrą, dlatego było to widowisko dla największych i najbardziej niestrudzonych koneserów pierwszoligowego futbolu, ale warto było je włączyć, by obejrzeć gola Radosława Gołębiowskiego. W 68. minucie Adrian Olejnik odebrał piłkę Danielowi Dudzińskiemu i przekazał wychowankowi częstochowskiego klubu. Ten nieznacznie przekraczając połowę przymierzył idealnie, lobując Dawida Kudłę z kilkudziesięciu metrów i zdobywając tym samym swoją premierową bramkę dla Skry w pierwszej lidze.

Wtedy festiwal „szydery” i zdenerwowania na świecących pustkami trybunach tylko został podkręcony, a już wcześniej kibice krzyczeli na dwie strony „k… mać, GieKSa grać”. Po stracie kuriozalnej bramki z „Blaszoka” popłynęła prośba do piłkarzy „zejdźcie z boiska, nie róbcie z nas pośmiewiska”, trenerowi Rafałowi Górakowi proponowano spakowanie walizek, nauczenie się ligi i wysyłano… za Brynicę („Rafał Górak do Sosnowca, tam szukają zawodowca!”). A gdy w 79 minucie katowiczanie próbowali wyprowadzić atak pozycyjny, było ironiczne „ole” okraszone brawami czy okrzyki „strzały z dystansu” i „posiadanie piłki”. Po niecelnym uderzeniu wprowadzonego z ławki Jakuba Araka podsumowano szyderczym „jeszcze jeden!”. „Blaszok” pytał też zawodników: „Jak to się stało, że wam się w Tychach zachciało?”, a rozjemców prosił: „Hej sędzia, nic nie doliczaj”.

– Jakie są stawki, żeby nie pisać źle o GKS-ie? – żartował gorzko po pierwszej połowie w stronę trybuny prasowej wiceprezes katowickiego klubu Krzysztof Nowak. W premierowych 45 minutach statystyki były dla gospodarzy absolutnie bezlitosne. Posiadanie piłki na poziomie 35 procent, zero sytuacji, a nawet zero… strzałów – i to nie tylko celnych. Po przerwie drgnęło tylko nieznacznie, w przodzie coś próbował „rzeźbić” Dominik Kościelniak, szukając skutecznego w ostatnich tygodniach Sebastiana Bergiera, ale obaj w 66. minucie zostali zdjęci z boiska, a chwilę później GieKSa straciła gola – pierwszego od 306 minut – i chyba jakiekolwiek złudzenia, by móc walczyć jeszcze w tym sezonie o coś ambitniejszego i mniej przyziemnego niż tylko 3 punkty w każdym meczu. Skra zaś przynajmniej do poniedziałkowego meczu Odry Opole z Chrobrym Głogów plasować się będzie nad strefą spadkową.


GKS Katowice – Skra Częstochowa 0:1 (0:0)

0:1 – Gołębiowski, 68 min

GKS: Kudła – Janiszewski, Jędrych, Kołodziejski – Wasielewski, Repka (75. Urynowicz), Dudziński (78. Kozubal), Rogala – Błąd (78. Arak), Kościelniak (66. Marzec) – Bergier (67. Roginić). Trener Rafał GÓRAK.

SKRA: Bursztyn – Krzyżak, Szymański, Czajka – Flak (69. Brusiło), Olejnik, Babiarz (82. Baranowicz), Lukoszek (25. Winciersz) – Gołębiowski (70. Pyrdoł), Nocoń – Kozłowski (82. Kitliński). Trener Jakub DZIÓŁKA.

Sędziował Marek Opaliński (Legnica). Widzów 2177. Żółte kartki: Dudziński – Kozłowski, Nocoń.


Fot. Norbert Barczyk/PressFocus