Finałowa dominacja Górnika

Drużyna Marcina Lijewskiego nie okazała się zbyt gościnna dla rywali, którzy przyjechali do Zabrza i mieli ochotę zabrać w drogę powrotną puchar ufundowany przez prezesa Górnika, Bogdana Kmiecika.


O ile w czwartkowym, półfinałowym meczu z Torusem Wybrzeżem Gdańsk gospodarze musieli się mocno wysilić, żeby odrobić stratę 6 bramek i ostatecznie wygrać 29:28 (12:15), o tyle w piątkowym meczu o 1. miejsce nie mieli litości dla szczecińskiej Pogoni. Ta dzień wcześniej – po zaciętym boju (31:31) i serii rzutów karnych – pokonała Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Nie można wykluczyć, że wysiłek włożony w to spotkanie wpłynął na postawę „portowców” w finale, który zdecydowanie należał do „górników”, wygrywając go 33:17.

Początkowo ich grę ciągnęli skrzydłowi, Patryk Mauer i Dawid Molski, a między słupkami doskonale spisywał się Piotr Wyszomirski. Utytułowany golkiper reprezentacji Polski chciał dać do zrozumienia, że w Superlidze będzie mocnym punktem zespołu i bluzy z numerem 1 łatwo nie odda. Dzięki jego interwencjom goście rzucili do przerwy zaledwie 8 goli.

Wysokie prowadzenie pozwoliło „Szeryfowi” zabrzan rotować składem, a zmiennicy robili swoje, finalizując większość akcji. Nic dziwnego, że mecz zakończył się efektownym zwycięstwem miejscowych, zdobyciem pucharu i dwóch nagród indywidualnych. Wspomniany Mauer zdobył 13 bramek i sięgnął po koronę króla strzelców, a MVP turnieju został Adam Wąsowski. Chwalony przez trenera Lijewskiego obrotowy przyszedł latem z Pogoni.

W uzupełnieniu dodajmy, że nagrodę dla najlepszego bramkarza odebrał młody Kornel Poźniak, choć jego Wybrzeże zajęło 4. miejsce, przegrywając w „małym finale” z Ostrovią 28:31 (12:12).


Górnik Zabrze – Sandra Spa Pogoń Szczecin 33:17 (15:8)

GÓRNIK: Wyszomirski, Liljestrand, Kazimier – Molski 3, Szabat 1, Łyżwa 1, Mauer 3, Krawczyk, Mrozek 3, Baczko 3, Tokuda 6, Artemenko 1, Kaczor 1, Kohrs, Bykowski 2, Wąsowski 4, Ilczenko, Rutkowski 2, Przytuła 3. Trener Marcin LIJEWSKI.

POGOŃ: Arsenić, Wiunik, Jagodziński – Krok, Wrzesiński 3, Kapela 3, Zalewski 1, Krupa 4, Wiśniewski, Krysiak 2, Nowak, Markowski 1, Mitruczuk 1, Polok 2. Trener Wojciech JEDZINIAK.


Fot. Marcin Bulanda/PressFocus

Komentarze