Formuła 1 wraca do Portugalii

Definitywnie ustalono kalendarz wyścigów o mistrzostwo świata. Trzy dodatkowe odbędą się w Europie.


Takie decyzje podjęły władze serii. W październiku kierowcy będą się ścigać na torach w niemieckim Nuerburgringu i w portugalskim Portimao, który zadebiutuje w cyklu, a w listopadzie odbędzie się impreza we włoskiej Imoli.

Z powodu koronawirusa władze F1 zdecydowały o rezygnacji z wyścigów w Ameryce Północnej i Południowej, czyli konkretnie w USA, Meksyku, Brazylii i Kanadzie.

Komunikat F1 potwierdził wcześniejsze doniesienia portalu autosport.com, który zapowiadał właśnie takie zmiany w tegorocznym kalendarzu.

Wyścig nr 41 w historii w niemieckim Nuerburgringu zaplanowano na 11 października. Dwa tygodnie później z kolei po raz pierwszy w bolidy F1 pojawią się na Algarve International Circuit w Portimao, co oznacza, że GP Portugalii odbędzie się po 24-letniej przerwie, gdyż ostatnio gościła w Estoril w 1996 roku.

Z kolei 14 lat minęło od ostatniego wyścigu F1 na torze w Imoli, gdzie wcześniej przeprowadzano głównie GP San Marino, a teraz w ograniczonych do dwóch dni (31 października – 1 listopada) zawodach powalczą kierowcy o GP Emilii-Romanii.

Walka o mistrzostwo świata miała się rozpocząć w marcu, ale z powodu kryzysu wywołanego przez COVID-19 sezon ruszył dopiero 5 lipca w Austrii. Tydzień później odbył się drugi wyścig na tym samym torze w Spielbergu, natomiast w ubiegłym tygodniu rywalizowano o Grand Prix Węgier pod Budapesztem.

Oficjalnie w kalendarzu do tej pory były jeszcze dwie rundy w Wielkiej Brytanii (obie na Silverstone) i dwie we Włoszech (Monza i Mugello) oraz po jednej w Hiszpanii, Belgii i Rosji. Terminy imprez poza Starym Kontynentem miały być ogłoszone później, ale już wiadomo, że F1 w tym roku nie zagości na kontynencie amerykańskim.


Przeczytaj jeszcze: Ostra fińska jazda


Organizatorzy cyklu mają nadzieję na łącznie 15-18 wyścigów w tym sezonie. Planowane są m.in. dwa starty w Bahrajnie i jeden w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale ich dat również jeszcze nie ustalono.

Po rundach w Austrii i na Węgrzech liderem klasyfikacji kierowców jest broniący tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes). Kolejny wyścig – o GP Wielkiej Brytanii – odbędzie się 2 sierpnia.

W tym sezonie Robert Kubica jest kierowcą rezerwowym i testowym teamu Alfa Romeo Racing Orlen. Dotychczas wziął udział w dwóch treningach.

Kalendarz sezonu 2020

Wyścigi rozegrane:
 5 lipca - Austria: Spielberg
12 lipca - Austria: Spielberg
19 lipca - Węgry: Budapeszt

Wyścigi potwierdzone:
 2 sierpnia – W. Brytania: Silverstone   
9 sierpnia – W. Brytania: Silverstone   
16 sierpnia - Hiszpania: Barcelona    
30 sierpnia - Belgia: Spa-Francorchamps  
6 września - Włochy: Monza 
13 września - Włochy: Mugello     
27 września - Rosja: Soczi
11 października - Niemcy: Nuerburgring   
25 października - Portugalia: Portimao  
1 listopada - Włochy: Imola      

Wyścigi definitywnie odwołane:
15 marca - Australia: Melbourne
3 maja - Holandia: Zandvoort 
24 maja - Monaco: Monte Carlo 
7 czerwca - Azerbejdżan: Baku 
14 czerwca - Kanada: Montreal
28 czerwca - Francja: Le Castellet
20 września - Singapur: Singapur 
11 października - Japonia: Suzuka
25 października - USA: Austin
1 listopada - Meksyk: Meksyk
15 listopada - Brazylia: Sao Paulo  

Wyścigi odwołane, ale czekające na wyznaczenie terminu:
22 marca - Bahrajn: Sakhir
5 kwietnia - Wietnam: Hanoi  

Wyścigi czekające na potwierdzenie:
29 listopada - Zjednoczone Emiraty Arabskie: Abu Zabi

Fot. Pressfocuss

Komentarze