GKS Jastrzębie. Stare porachunki

GKS Jastrzębie w niedzielę zechce zrewanżować się Górnikowi Polkowice za porażkę w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu.

W poprzednim sezonie zespoły GKS-u Jastrzębie i Górnika Polkowice rywalizowały ze sobą w Fortuna 1. Lidze. W rundzie jesiennej 3:1 zwyciężyła drużyna z Jastrzębia Zdroju prowadzona przez trenera Jacka Trzeciaka. Wszystkie gole dla zwycięzców zdobył Daniel Rumin (10, 12, 59 min), autorem honorowego trafienia dla gości był Jakub Sypek (58). W rewanżu lepsi byli polkowiczanie, którzy pokonali rywala 1;1, a autorem jedynego gola był Bruno Żołądź (7 min.). Obie ekipy musiały jednak przełknąć gorycz degradacji do eWinner 2. Ligi. Drużyny prowadzili wówczas trenerzy, którzy do tej pory sprawują nad nimi szkoleniową pieczę – Grzegorz Kurdziel i Szymon Szydełko. Kto tym razem będzie świętował z okazji wygranej?

Hapoel lepszy w sparingu

Dla podopiecznych trenera Grzegorza Kurdziela przetarciem przed niedzielnym pojedynkiem ligowym z Górnikiem Polkowice był sparing z przedstawicielem izraelskiej ekstraklasy, Hapoelem Jerozolima. Ten mecz kontrolny odbył się w czwartek, 21 lipca, o godzinie 11.00 na boisku Cracovia Training Center w podkrakowskiej miejscowości Rączna.

W fazie zasadniczej sezonu 2021/2022 Hapoel Jerozolima zajął 11. miejsce w tabeli izraelskiej ekstraklasy i walczył o utrzymanie w grupie spadkowej. Ostatecznie zespół ze stolicy Izraela zajął miejsce tuż nad strefą spadkową, gromadząc w całym sezonie 33 punkty w 33 meczach.

Trener Grzegorz Kurdziel od pierwszej minuty desygnował na boisko następującą jedenastkę: Antkowiak – Kawula, Kozłowski, Kasperowicz, Borkała – Wysiński, Szymczak, Kaczmarczyk (46. Moiczek), Passoni, Pryka – Stanclik. W 46 minucie Filip Moiczek zastąpił Kaczmarczyka, a w 55 minucie boisko opuścili Antkowiak, Kawula, Kozłowski, Kasperowicz, Borkała, Szymczak, Wysiński, Pryka, Passoni, Moiczek, Stanclik, a ich miejsce zajęli Drazik, Wybraniec, Słodowy, Zacharczenko, Klimkiewicz, Boruń, Lech, Szkudlarek, Jadach, Kamiński, Gołuch.

Już po kwadransie gry drużyna z Izraela prowadziła 2:0 i taki wynik utrzymał się do przerwy. W 50 minucie Hapoel strzelił trzeciego gola z rzutu karnego, ale wynik szybko skorygował Daniel Stanclik (53 min). W 63 minucie Dariusz Kamiński wykorzystał rzut karny i przewaga rywali GKS-u stopniała do jednej bramki (3:2). Jastrzębianom nie udało się zniwelować całej straty i zwycięsko z tej konfrontacji wyszedł zespół z Jerozolimy.

Radosny powrót

Na „stare śmieci” powrócił 19-letni pomocnik Nathan Wysiński, który został wypożyczony z Miedzi Legnica, ale jest wychowankiem Szkółki Piłkarskiej MOSiR Jastrzębie.

– Cieszę się, że wróciłem do rodzinnego Jastrzębia Zdroju i mam nadzieję, że najbliższy sezon będzie udany i owocny zarówno dla GKS-u Jastrzębie, jak i dla mnie – powiedział nowy nabytek drużyny z Harcerskiej.

– Spędziłem w Szkółce Piłkarskiej MOSiR Jastrzębie cały okres szkoły podstawowej, a moim trenerem był Jarosław Utikal. Następnie trafiłem do Podbeskidzia Bielsko-Biała, później na trzy lata do Śląska Wrocław, a przez ostatni rok występowałem w trzecioligowych rezerwach Miedzi Legnica. Wierzę, że przejście do GKS-u Jastrzębie będzie krokiem do przodu w moim piłkarskim rozwoju i podołam stawianym mi wymaganiom. Atmosfera w szatni GKS-u jest przednia. Zostałem bardzo miło przywitany i w sumie nawet się tego nie spodziewałem. Mam nadzieję, że tak samo będzie to wyglądało przez cały sezon. Jak tylko byłem w Jastrzębiu na weekendy, to pojawiałem się na meczach GKS-u i wspominam to bardzo dobrze, bo zawsze było sporo kibiców i zawsze fajnie się to oglądało. Na pewno będą jakieś dodatkowe emocje podczas występów w GKS-ie, bo Jastrzębie Zdrój to moje rodzinne miasto i mam nadzieję, że uda mi się uszczęśliwić kibiców.
Jeśli chodzi o moje cechy boiskowe, to lubię nieszablonowe zagrania i staram się grać kreatywnie. Dobrze się czuję z piłką przy nodze i mam nadzieję, że pokaże to wszystko w nadchodzącym sezonie.

Na zakończenie dodajmy, że nowym członkiem sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny GKS-u Jastrzębie został 24-letni Dawid Pędziałek, który objął funkcję trenera analityka oraz trenera przygotowania motorycznego.

Na zdjęciu: W Puławach piłkarze GKS-u Jastrzębie cieszyli się ze zdobycia trzech punktów. Jak będzie w niedzielę po potyczce z Górnikiem Polkowice?