Górnik Zabrze. Cholewiak za Janżę?

Dwuletni kontrakt z klubem z Zabrza podpisał Mateusz Cholewiak. Wiele wskazuje na to, że na lewej stronie zastąpi Erika Janżę.


Sprowadzenie do Górnika 31-letniego Mateusza Cholewiaka, to czytelny sygnał, że w Zabrzu odchodzi się od tego co było w czasach Marcina Brosza, gdzie raczej nie pozyskiwano bardziej doświadczonych zawodników, a raczej starano się stawiać na młodszych graczy. To sygnał świadczący też o tym, że latem Górnika – po Martinie Chudym – opuści kolejny z kluczowych zawodników i liderów, a chodzi o Erika Janżę.

Tytan pracy

Słoweniec jest w Zabrzu od 2 lat. W poprzednim sezonie, dzięki rozegraniu 2000 minut na ekstraklasowych boiskach, jego umowa przedłużyła się automatycznie o kolejny rok. Piłkarz mówił nam, że w kontrakcie ma klauzulę odstępnego, która umożliwia mu odejście z Górnika za sumę ok.300-400 tys. euro. Prezes górniczego klubu [Dariusz Czernik] pytany o to zaprzeczył, że taka klauzula jest. Tak czy inaczej, po pozyskaniu Cholewiaka, wydaje się być pewnym, że Janża latam opuści Górnika. Jego pozyskaniem zainteresowany jest Lech Poznań, który szuka zastępcy dla reprezentanta Polski Tymoteusza Puchacza, który od nowego sezonu będzie występował w Unionie Berlin.

Cholewiak to zawodnik z ekstraklasową przeszłością. Pochodzący z Podkarpacia zawodnik w najwyższej klasie rozgrywkowej debiutował stosunkowo późno, bo trzy lata temu, kiedy ze Stali Mielec przeniósł się do Śląska Wrocław. Tam grał na tyle dobrze, że zimą w 2019 roku przeniósł się do Legii. Z warszawskim klubem zdobył mistrzostwo Polski w sezonie 2019/20 i 2020/21. W tym pierwszym zagrał w 14 meczach i zdobył dwa gole, w kolejnym praktycznie w ogóle nie grał, bo nazbierało się raptem… 71 minut. Teraz związał się z Górnikiem dwuletnim kontraktem.

– Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Dodatkowo będzie z pewnością przykładem dla naszej młodzieży. Cechują go bowiem nie tylko duże umiejętności piłkarskie, ale i bardzo dobre cechy charakterologiczne. Mateusz jest tytanem pracy, wzorem pracowitości i odpowiedzialności na boisku i poza nim. To dla nas niezwykle ważne cechy – podkreśla prezes Górnika Dariusz Czernik. Przypomnijmy, że przed Cholewiakiem kontraktem z Górnikiem związał się rezerwowy w poprzednim sezonie w Stali Mielec Robert Dadok.

Młodzież na treningu

Tymczasem „górnicy” po szczegółowych badaniach i testach od poniedziałku normalnie zaczynają już trenować pod okiem nowego szkoleniowca Jana Urbana. Oprócz nowych graczy z drużyną trenuje też grupa piłkarzy z trzecioligowych rezerw. To Krzysztof Kiklaisz, Bartłomiej Korbecki, Arsen Hrosu, Bartosz Baranowicz, Jakub Szymański oraz Adrian Dziedzic. Do zespołu dołączyli również wracający z wypożyczeń Daniel Bielica oraz Filip Bainović. Pozostali piłkarze którym kończą się wypożyczenia do innych klubów, jak przykładowo Wojciechowi Hajdzie, który z powodzeniem wiosną grał w pierwszoligowej Sandecji, dołączą do drużyny w przeciągu kilku dni.


Fot. Adam Starszynski / PressFocus

MATEUSZ CHOLEWIAK

Data urodzenia: 5 lutego 1990 rok

Miejsce urodzenia: Krosno

Wzrost/waga: 184 cm/73 kg

Pozycja na boisku: lewy obrońca, lewy pomocnik

Kariera: MOSiR Jasło, UKS SMS Łódź, Puszcza Niepołomice, Stal Mielec, Śląsk Wrocław, Legia Warszawa

Mecze/gole w ekstraklasie: 75/9


Na zdjęciu: Mateusz Cholewiak podpisał z Górnikiem 2-letni kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny sezon.

Fot. gornikzabrze.pl