Górnik Zabrze. Młode wilczki atakują

 

Już pierwszy zimowy sparing z Banikiem w Bieruniu Starym pokazał, że młodzież Górnika idzie do przodu. Kiedy na boisku przebywał pierwszy skład, to jedenastka z Ostrawy grała z zabrzanami praktycznie na jedną bramkę. Zmiana całej jedenastki i wejście na boisko młodszych zawodników, wszystko odmieniło. Młodzież odrobiła jednobramkową stratę i ostatecznie, z wymagającym rywalem zza granicy udało się wygrać 2:1.

Wymierne efekty pracy

Sytuacja powtórzyła się podczas pierwszego sprawdzianu podczas obozu na Cyprze. Tam przeciwnikiem była ekipa Diosgyori VTK. Z drużyną z Miszkolca zagrały dwa zespoły. Rezerwy swój mecz zremisowały 1:1, a „jedynka” przegrała 1:2.

Widać, że spore postępy czynią pozyskani latem nastolatkowie, środkowy obrońca, 18-letni Aleksander Paluszek i skrzydłowy z Rybnika, 19-letni Michał Rostkowski. Ten pierwszy jak rutyniarz radził sobie w grze kontrolnej z Banikiem ze słynnym Milanem Baroszem.

Z kolei w ostatnim sparingu na Cyprze z rumuńskim AFK Csikszereda (4:1) błysnął inny nastolatek Bartłomiej Eizenchart. Ten lewonożny, ledwie 18-letni gracz zanotował aż trzy asysty! Do gry w pierwszym składzie pretenduje też oczywiście inny nastolatek Daniel Ścislak, ale ten debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej ma już za sobą.

Z bardzo dobrej strony pokazał się przecież w rundzie jesiennej. Przebojem wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie górniczej jedenastki, trafił nawet do młodzieżowej reprezentacji Polski.

– Ten rozwój młodych zawodników, to proces. To praca rozłożona na miesiące, na dłuższy okres czasu. Widać, że to co robimy na treningach, to zaczyna przynosić wymierne efekty. Ta systematyczna praca daje rezultaty, a chłopaki idą do przodu. Postępy robi Alek Paluszek, postępy robią inni – cieszy się Marcin Brosz, szkoleniowiec górniczej jedenastki.

Bramki i asysty

Czy któregoś z młodych graczy zobaczymy wiosną w pierwszym zespole? Zimą zastanawiano się w Zabrzu nad pozyskaniem środkowego obrońcy. Aktualny był temat ewentualnego odejścia Przemysława Wiśniewskiego do mistrza Czech Slavii Praga. Sztabowi szkoleniowemu chodziło też o większą rywalizację na tej pozycji. Wobec postępów Paluszka nie poczyniono jednak żadnych ruchów w tej sprawie.

Na pewno dalej swoje szanse będzie dostawał Ściślak. Co do innych, to nie wiadomo. Może być tak, jak to było w zeszłym roku, kiedy na wypożyczenia poszła spora grupa młodych graczy zabrzan. Bramkarz Daniel Bielica trafił do Sandecji, Kacper Michalski do GKS Katowice, a Daniel Liszka do GKS Jastrzębie.

W przypadku kilku młodszych zawodników Górnika możliwe są teraz podobne ruchy. – Trzecioligowe rezerwy dla tych chłopaków, to już za mało, a o grę w pierwszym zespole może być jeszcze trudno – mówi trener Górnika.

Do tej grupy młodych graczy trzeba też doliczyć dwóch innych zawodników rezerw, Wojciecha Kobylarczyka oraz Kamila Lukoszka. Ten pierwszy zdobył bramkę w wygranym spotkaniu z Csikszeredą na zgrupowaniu na Cyprze. Piłkarz z Białki Tatrzańskiej zdobywał gole dla pierwszego zespołu Górnika już pod koniec 2017 roku.

Czekanie na debiut

Na dziś trudno wyrokować, jak potoczą się losy nastolatków. Wiosną w pierwszym zespole przeważać będą obcokrajowcy. Samych Słowaków jest już trzech, bramkarz Martin Chudy oraz pozyskani zimą pomocnicy Roman Prochazka oraz Erik Jirka. Do tego dwójka niezwodnych Hiszpanów Igor Angulo, Jesus Jimenez oraz obrońcy z Bałkanów: Boris Sekulić czy Erik Janża.

Młodzi na pewno będą napierać i kto wie czy znowu któryś z nich nie okaże się odkryciem, jak było to w sezonie 2017/18, kiedy Górnik szturmem ze swoją młodzieżą zdobywał ekstraklasę, po powrocie do niej po rocznej banicji.

NA NICH WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

 

ALEKSANDER PALUSZEK

Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus

Data urodzenia: 9 kwietnia 2001 rok
Pozycja na boisku: środkowy obrońca
Wzrost/waga: 191 cm/81 kg
Mecze/gole w ekstraklasie: –
Wartość rynkowa (wg transfermarkt): 50 tys. euro

BARTŁOMIEJ EIZENCHART

Fot. Paweł Andrachiewicz/PressFocus

Data urodzenia: 23 sierpnia 2001 rok
Pozycja na boisku: lewa obrona, lewa pomoc
Wzrost/waga: 182 cm/80 kg
Mecze/gole w ekstraklasie: –
Wartość rynkowa (wg transfermarkt): 50 tys. euro

MICHAŁ ROSTKOWSKI

Fot. gornikzabrze.pl

Data urodzenia: 10 sierpnia 2000 rok
Pozycja na boisku: pomocnik
Wzrost/waga: 175 cm/57 kg
Mecze/gole w ekstraklasie: –
Wartość rynkowa (wg transfermarkt): 50 tys. euro

DANIEL ŚCIŚLAK

Fot. Łukasz Sobala/Press Focus

Data urodzenia: 13 marca 2000 rok
Pozycja na boisku: pomocnik
Wzrost/waga: 177 cm/71 kg
Mecze/gole w ekstraklasie: 16/0
Wartość rynkowa (wg transfermarkt): 125 tys. euro

 

11
MŁODZIEŻOWCÓW, aż tylu młodych graczy było w górniczej kadrze podczas zimowego zgrupowania zabrzan w cypryjskiej miejscowości Ayia Napa.

Komentarze