Gwardziści poszli Górnikowi na rękę

Wcześniej niż planowano przygotowania do sezonu 2021/22 rozpoczął czwarty zespół minionego sezonu, Górnik Zabrze.


Trener Marcin Lijewski zakładał start przygotowań na 19 lipca, 6 tygodni przed inauguracją nowego sezonu superligi, ale w związku ze zgłoszeniem Górnika do EHF Ligi Europy i wyznaczeniem 1. rundy eliminacji na 27-28 sierpnia, „Szeryf” zwołał podopiecznych prawie tydzień wcześniej. – Nieco śmieszne jest to, że wciąż nie znamy terminu inauguracji superligi (zwykle był to pierwszy weekend września – przyp. red.), ale przynajmniej wiemy, kiedy czeka nas oficjalny bój w pucharach, więc ruszyliśmy – mówi szkoleniowiec czwartej drużyny poprzedniego sezonu.

We wtorek na pierwszym spotkaniu stawił się niemal komplet zawodników, poza rozgrywającym Pawłem Krawczykiem i lewoskrzydłowym Dawidem Molskim (pozyskanym z Ostrovii Ostrów Wlkp./SMS ZPRP Gdańsk), którzy przygotowują się z reprezentacją Polski do sierpniowych mistrzostw Europy juniorów w Skopje.

Kadrę Górnika uzupełniło grono nowych twarzy: obrotowy Sebastian Kaczor (poprzednio Łomża Vive Kielce) i dwaj rozgrywający: Damian Przytuła (MMTS Kwidzyn) oraz Piotr Rutkowski (Piotrkowianin). Młode pokolenie reprezentują do poprzedniego sezonu juniorzy SPR Górnika skrzydłowy Igor Bykowski oraz rozgrywający Wojciech Mrozek.

W ramach współpracy z SPR-em w treningach uczestniczyć będą także Jakub Kohrs (lewoskrzydłowy), Bruno Mazurkiewicz (bramkarz), Szymon Mucha (prawoskrzydłowy), Kamil Szeląg (rozgrywający) i Jakub Sładkowski (obrotowy). Być może za jakiś czas któryś z nich podąży śladem 18-letniego Krawczyka, który w poprzednim sezonie zadebiutował w superlidze, a pod koniec sezonu był głównym rozgrywającym zespołu.

W przyszłym sezonie w Zabrzu nie zagrają już jego wieloletnie filary: skrzydłowi Bartłomiej Tomczak (Energa MKS Kalisz), Aleksandr Buszkow (Grupa Azoty SPR Tarnów) i Jan Czuwara (Vardar Skopje), obrotowy Marek Daćko (Orlen Wisła Płock) oraz rozgrywający Rafał Gliński (został trenerem Stali Mielec) i Holender Iso Sluijters (szuka klubu za granicą). Na razie niewyjaśniona jest przyszłość kołowego Damiana Pawelca, który ostatecznie został „wystawiony do wiatru” przez klub z Tarnowa.

W trakcie letnich przygotowań zabrzan czeka tradycyjnie sporo gier sparingowych. Pierwsze przetarcie nastąpi 28 lipca w Zabrzu z Zagłębiem Lubin. Dwa dni później do Zabrza zawita czeski HC ROBE Zubrzi, 4 sierpnia „górnicy” pojadą do Karwiny zmierzyć się z tamtejszym Banikiem, a w pierwszy weekend sierpnia wystąpią w corocznym Memoriale Matuszaka w Głogowie. Tydzień później w Opolu miał się odbyć sparing z Gwardią, ostatecznie „gang Kuptela” poszedł „górnikom” na rękę i przyjedzie do Zabrza na przyspieszony turniej o Puchar Prezesa Górnika; ten pierwotnie miał się odbyć 27-28 sierpnia, ale to – jak już wspomnieliśmy – termin inauguracji Ligi Europy.

Ostatnim szlifem przed rywalizacją na arenie pucharowej ma być dla Górnika towarzyski turniej w Zubrzi 20-21 sierpnia. Rywala w europejskich pucharach podopieczni Marcina Lijewskiego poznają w najbliższy wtorek 20 lipca.


Na zdjęciu: Marcin Lijewski ruszył z budową „nowego” Górnika…

Fot. handballzabrze.pl

Komentarze