Hokej. „Steru” już oficjalnie

W GKS-ie Katowice pod kierunkiem prezesa Marka Szczerbowskiego obowiązują inne standardy, również w kwestiach personalnych, i stąd też zawodników będziemy poznawać sukcesywnie.


Zawsze istnieje ziarenko niepewności, gdy kontrakt nie jest jeszcze podpisany – to pierwsze słowa trenera Piotra Sarnika po podpisaniu rocznej umowy z GKS-em Katowice. 2 maja na naszych łamach przedstawiliśmy dotychczasowe dokonania młodego, choć już znanego szkoleniowca.

Wczoraj rano formalności stało się zadość i „Steru”, bo tak mówią na niego koledzy, oficjalne obejmuje rządy. Z całym zespołem – zgodnie z naszymi informacjami – spotka się na początku sierpnia, zaś wyjście na lód zostanie poprzedzone badaniami na obiektach katowickiej AWF.

Bez zaskoczenia

Nominacja nie jest żadnym zaskoczeniem, bo trener Sarnik przejął zespół w grudniu, w niezwykle trudnym momencie, po wyjeździe Fina Risto Dufvy. Wówczas wszystko mogło się zdarzyć i drużyna mogła dryfować w różnych kierunkach.

Tymczasem Sarnik zdołał opanować turbulencje i poprowadził GKS do półfinału play offu. Sezon został przerwany i katowiczanie, wraz z ekipą z Jastrzębia, otrzymali brązowe medale. – Dla nas był to oczywisty wybór. Piotr powinien otrzymać szansę prowadzenia zespołu od początku sezonu i takie było przekonanie w klubie – powiedział dyrektor sekcji, Roch Bogłowski.

Z Sarnikiem ściśle współpracowali będą Ireneusz Jarosz, który dotychczas był wideotrenerem i przygotowywał analizy dla prowadzących drużynę oraz Anna Bieniec, pracownik naukowy katowickiej AWF, która będzie odpowiadała za przygotowanie motoryczne.

Sęk w tym, że w okresie pracy „na sucho” zawodnicy sami będą pracowali na swoją formą i przekonamy się czy to pionierskie rozwiązanie na naszym gruncie przyniesie wymierne efekty. W sztabie natomiast nie ma trenera bramkarzy, ale jeden z fachowców w tej dziedzinie – w zależności od potrzeb – będzie zapraszany na treningi.

Zmowa milczenia

Trener już jest, więc pora na tworzenie zespołu, jednak o tym jak będzie wyglądała kadra w nadchodzącym sezonie, panuje na razie zmowa milczenia. Nie jest tajemnicą, że budżet hokejowej sekcji jest mniejszy i trzeba będzie się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

– Prowadzone są rozmowy z zawodnikami. Zostały im przedstawione warunki i czekamy na ich podpisy. Dopóki ich nie złożą, nie ma co spekulować. Z własnego doświadczenia wiem, że jeden znany bramkarz jechał na przygotowania letnie do Nowego Targu, ale po drodze wysiadł w Krakowie i… osiadł na stałe – śmieje trener Sarnik.


Czytaj też: Realna groźba krachu „Szarotek”!


– Rozmawiamy z każdym zawodnikiem, który nie jest związany umową z klubem i to na razie potraktujmy jako pewnik – dodaje dyrektor Bogłowski.

Z naszych informacji wynika, że lada chwila podpis pod nową umową złoży Grzegorz Pasiut i kapitan drużyny w minionym sezonie ma dać przykład pozostałym. Duży znak zapytania należy postawić przy Marcinie Koluszu, który miniony sezon miał udany.

Oferta złożona przez działaczy GKS-u – zdaniem jego menedżerów – nie jest do końca satysfakcjonująca. Rozeszły się pogłoski, że 35-letni hokeista może wybrać ofertę zagranicznego klubu, a wszystko ma się rozstrzygnąć już niebawem.

Po roku gry w Jastrzębiu do zespołu ma powrócić Fin Jesse Rohtla, ale z nim również toczą się twarde negocjacje. Piotr Sarnik liczy, że młodzież pozostanie w zespole, bo przecież w ciągu minionego sezonu zebrała niezbędne doświadczenie.

Między słupkami szansę ma dostać Michał Kieler, który jest przymierzany na golkipera nr 1. A ze swej strony dodajmy, że to już najwyższy czas dla tego 25-letniego zawodnika.

W GKS-ie pod kierunkiem prezesa Marka Szczerbowskiego obowiązują inne standardy, również w kwestiach personalnych i stąd zawodników mamy poznawać sukcesywnie. Na tę chwilę pozostaje nam jedynie spekulować.


Piotr SARNIK

Ur. 15.02.1977 r. w Dąbrowie Górniczej; żonaty (Anna); córki (Magda 13 lat, Zuzia 7 lat). Kluby: SMS Sosnowiec (1995/96), GKS Katowice (1997/98), KTH Krynica (1999/2000), GKS Katowice (2000/01), Zagłębie (2001/02), GKS Tychy (2002-04), Comarch Cracovia (2004-06), GKS Tychy (2006-09), Zagłębie (2009/10), Comarch Cracovia (2010-12), Zagłębie (2012), Aksam Unia Oświęcim (2012/13), Zagłębie (2015). [Sukcesy:] 2 x złoto z Cracovią (2006 i 2011); 5 x srebro: GKS Katowice (2001), GKS Tychy (2007-09), Comarch Cracovia (2005); 3 x brąz: KTH Krynica (2000), GKS Tychy (2004), Cracovia (2005); 3 x Puchar Polski: GKS Tychy (2006, 07 i 09); awans z Zagłębiem do ekstraligi (2015). W reprezentacji rozegrał 135 meczów i strzelił 26 goli. Trener: SMS (2013-17), GKS Katowice (2017-19, asystent), GKS Katowice (od grudnia 2019 trener główny), trener młodzieżowej reprezentacji U-20 (od 2018).


Na zdjęciu: Piotr Sarnik na pierwsze zajęcia na lodzie będzie musiał poczekać do początku sierpnia, a do tego czasu zawodnicy będą trenowali indywidualnie.

Fot. Łukasz Sobala/PressFocus

Komentarze