Kolejka PHL. Błysk Kanadyjczyka

Drużyna JKH GKS Jastrzębie przystąpiła do meczu z mistrzem Polski z kompletem punktów na koncie, lecz trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że jej poprzedni przeciwnicy – Zagłębie Sosnowiec i Stoczniowiec Gdańsk – w tej chwili do hokejowych tuzów nie należą.

Prawdziwym egzaminem dojrzałości dla podopiecznych trenera Roberta Kalabera był pojedynek z GKS-em Tychy, który miał przynieść odpowiedź, jak zakażenie koronawirusem i przymusowa izolacja wpłynęły na ich formę. Ciekawi byliśmy zwłaszcza, jak na tle wymagającego przeciwnika zaprezentują się najwięksi gwiazdorzy ekipy z „Jastora” – Słowak Marek Hovorka i Kanadyjczyk Zack Phillips.

Obaj wymienieni zawodnicy zagrali – podobnie jak koledzy – bardzo dobry mecz, a Kanadyjczyk zdobył aż pięć punktów w klasyfikacji kanadyjskiej za gola i cztery asysty. W I tercji mecz był bardzo wyrównany, a pierwszego gola goście zdobyli w momencie, gdy do końca kary Mateusza Bryka pozostawało ledwie 10 sekund!

Dwie minuty wcześniej do boksów zostali odesłani Radosław Galant (za walkę na pięści) oraz Martin Kasperlik (za uderzenie trzonkiem kija). Zespół JKH zdobył wyrównującego gola po błędzie Johna Murraya i Radosław Sawicki de facto wjechał z krążkiem do pustej bramki. Popularny „Janek Murarz” zjechał z lodu po stracie przez tyszan piątego gola, a zastępujący go Kamil Lewartowski spisywał się poprawnie.

Losy tego emocjonującego meczu rozstrzygnęły się w 2. tercji, gdy jastrzębianie zaaplikowali rywalom trzy bramki, z czego dwie w odstępie niespełna minuty. Nadzieje tyszan na złapanie kontaktu po trafieniu Mateusza Gościńskiego (4:2), szybko rozwiał Sawicki, strzelając po 38 sekund piątego gola i de facto „zamykając” ten pojedynek.

JKH GKS Jastrzębie – GKS Tychy 7:3 (1:1, 3:0, 3:2)]

0:1 – Cichy – Szczechura – Mroczkowski (15:34, w przewadze), 1:1 – Sawicki – Phillips (19:03), 2:1 – Jass – Urbanowicz (25:45), 3:1 – Phillips – Rac – Klimczek (26:36), 4:1 – Hovorka – Sawicki – Phillips (34:51, w przewadze), 4:2 – Gościński – Wronka – Havlik (40:10), 5:2 – Sawicki – Klimiczek – Phillips (40:48), 6:2 – Urbanowicz – Paś – Bryk (49:24), 7:2 – Rac – Phillips – Hovorka (52:09, w podwójnej przewadze), 7:3 – Cichy – Mroczkowski (53:34, w osłabieniu).

Sędziowali Michał Baca i Marcin Polak oraz Grzegorz Cudek i Jacek Szutta. Widzów 600.

JASTRZĘBIE: Nechvatal; Górny – Bryk (4), Kostek – Klimiczek, Horzelski (2) – Jass (2), Gimiński (2) – Michałowski; Urbanowicz – Hovorka – Paś, Kasperlik (25) – Rac (2) – Phillips, Sołtys – Wałęga – Sawicki, Ł. Nalewajka (2) – Jarosz (2) – R. Nalewajka. Trener Robert KALABER.

TYCHY:Murray (40:48 Lewartowski); Novajovsky – Havlik, Kotlorz – Seed, Ciura (2) – Pociecha (2), Ubowski – Bizacki: Wronka – Dupuy (4) – Komorski, Marzec (2) – Galant (25) – Kogut, Mroczkowski (4) – Cichy (2) – Szczechura (2), Jeziorski – Rzeszutko (2) – Gościński. Trener KrzysztofMAJKOWSKI.Kary: Jastrzębie – 41 min, Tychy – 45 min.

Na zdjęciu: Kapitan JKH Maciej Urbanowicz poprowadził swoich kolegów do efektownego zwycięstwa z mistrzem Polski z Tychów.

Wyniki pozostałych meczów kolejki

RE-PLAST UNIA OŚWIĘCIM – CIARKO STS SANOK 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

1:0 – Orechin – Garszi – S. Kowalówka (17:23), 2:0 -Bezuszka – S. Kowalówka – Orechin (23:25, w przewadze), 3:0 – Kalan – Zatko – Helenius (29:21, w przewadze).

COMARCH CRACOVIA – KH ENERGA TORUŃ 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)]

0:1 – Bondaruk – K. Kalinowski – Szkodienko (15:11, w przewadze), 0:2 – Czwanczikow – Smirnow – Saloranta (23:18), 0:3 – Szabanow – Fieofanow (29:20, w osłabieniu), 0:4 – Szabanow – Serguszkin – Fieofanow (37:02, w przewadze), 0:5 – Smirnow – Szabanow – Serguszkin (44:12)

STOCZNIOWIEC GDAŃSK – GKS KATOWICE 2:4 (1:0, 0:3, 1:1)

1:0 – Vitek – Stasiewicz – Mocarski (12:57), 1:1 – Krężołek – Pasiut )22:18, w przewadze). 1:2 – Krężołek (26:05. w przewadze), 1:3 – Fraszko – Wajda – Rohtla (37:57, w rzewadze), 2:3 – Maciej Rybak – Strużyk (43:26, w podwójnej przewadze), 2:4 – Pasiut – Krężołek – Andersons

TAURON PODHALE NOWY TARG – ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC 2:1 (0:1, 0:0, 1:0; 0:0) po karnych 2:1

0:1 – Baszirow – Nikiforow – A. Domogała 13:56, 1:1 – Neupauer – Mrugała – Łyszczarczyk (51:39), 2:1 – Neupauer (karny)