Kryterium Asów. Liderzy odparli ataki

Dawid Migas i Nikola Bajgerova otwierają listę zwycięzców Kryterium Asów w XXI wieku.


To był symboliczny gest. Tomasz Filapek, czyli zwycięzca Kryterium Asów z 2000 roku, na rynku w Pszczynie wręczył w niedzielę mistrzowskie trofeum Dawidowi Migasowi. Zawodnik KLTC Konin okazał się bowiem najlepszy w łącznej klasyfikacji reaktywowanego po 22 latach wyścigu i otwiera listę triumfatorów w XXI wieku.

Drogę do sukcesu otworzyła mu jazda na trzecim etapie 46. Kryterium Asów, czyli sobotni Memoriał Zygmunta Hanusika na mierzącej 2800 metrów pętli w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Dystans 56 kilometrów najszybciej pokonała tam dwójka uciekinierów, którzy na półmetku mieli już minutę przewagi nad peletonem.

Jadąc w równym tempie równomiernie dzielili się punktami zdobywanymi po każdym okrążeniu, a na mecie, po 20 rundach, zameldowali się 46 sekund przed resztą stawki. Najszybszy na finiszowym sprincie okazał się właśnie Migas i wyprzedzając Mateusza Grabisa założył żółtą koszulkę lidera. W niej wystartował w niedzielne przedpołudnie na pszczyńskim rynku, gdzie Memoriałem Braci Kazimierza i Stanisława Gazdów zakończono rywalizację odrodzonego Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego i zabrał ją do domu.

Na 30 okrążeniach po 1600-metrowej pętli pszczyńskimi ulicami najwięcej punktów zebrał wprawdzie Mateusz Kostański. Ponieważ jednak nie był bezpośrednim zagrożeniem dla lidera, który pilnował najgroźniejszych konkurentów, to zawodnik Klubu Sportowego Herakles mógł wykorzystać spokój w peletonie i dzięki ucieczce z Marcinem Zarębskim zasłużyć na miano bohatera czwartego etapu.

Pod kontrolą Bajgerovej

W rywalizacji pań natomiast niemal wszystko przebiegało pod kontrolą Nikoli Bajgerovej. W sobotę zdecydowanie zwyciężyła wprawdzie orliczka Natalii Krześlak, która zdeklasowała rywalki, bo samotnym szturmem zdublowała peleton, za co zdobyła 20 punktów. Dzięki nim pokonała Kamilę Pastuszek, która była najbardziej aktywna na początku etapu i najszybciej finiszowała także na mecie. Jednak w klasyfikacji generalnej po trzech etapach pierwsze miejsce zachowała jadąca od pierwszego dnia w żółtej koszulce liderki Czeszka i to ona w niedzielę wyruszyła na pszczyńską trasę żeby odpierać ataki przeciwniczek.

W ramach treningu przed Tour de France

Na 20 okrążeniach, na których rywalizowała praktycznie tylko z przygotowującą się do startu w Tour de France Martą Lach, Bajgerova musiała wprawdzie ostatecznie uznać wyższość 18-krotnej medalistki mistrzostw Polski i wicemistrzyni Europy oraz uczestniczki igrzysk olimpijskich.

Marta Lach. Fot. Dorota Dusik

Ponieważ jednak trenująca przed wyjazdem na „Wielką Pętlę” Lach w całym cyklu Kryterium Asów wystartowała tylko w Pszczynie, to drugie miejsce zawodniczki Force KCK Zlin przypieczętowało jej triumf w klasyfikacji generalnej kobiet i żółta koszulka pojechała za południową granicę.

Kolarskie znakomitości

Dodajmy, że tej emocjonującej rywalizacji przyglądało się z zainteresowaniem nie tylko wielu kibiców, ale także spora grupa znakomitych przed laty kolarzy na czele z Andrzej Sypytkowskim i Markiem Leśniewskim – członkami drużyny, która w jeździe na czas zdobyła wicemistrzostwo olimpijskie w 1988 roku oraz wicemistrzostwo świata w 1989 roku oraz z Dariuszem Zakrzewskim z czwartej drużyny mistrzostw świata z 1983 roku.

To oni w sobotnie popołudnie poprowadzili „kolarskie warsztaty”, czyli spotkanie pokoleń, a 55-osobowy peleton kolarskich znakomitości zgromadzonych przez Bogdana Szczygła, godzinami snuł barwne opowieści w Barze Śmigło. Gwiazd sprzed lat nie zabrakło także w niedzielę w Pszczynie, gdzie 46. Kryterium Asów dojechało do mety, a niezmordowany dyrektor wyścigu już zaczął snuć plany organizacji 47. edycji tego legendarnego Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego w 2023 roku.

Wyniki końcowe 46 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Kryterium Asów:

Elita kobiet: 1. Nikola Bajgerova (Force KCK Zlin); 2. Dorota Przęzak. 3. Patrycja Lorkowska (obie TKK „Pacific” Toruń Nestle Fitness Cycling Team).

Elita mężczyzn: 1. Dawid Migas (KLTC Konin); 2. Mateusz Grabis (Klub Sportowy Herakles); 3. Adam Kuś (Philippe Wagner Cycling).


Fot. Dorota DusikKomentarze