IAAF World Relays. Kwalifikacje z pałeczką

Polska wystawi zespoły w biegach 4×100 oraz 4×400 metrów pań i panów. W sobotę i niedzielę biało-czerwonych nie zabraknie także w rywalizacji sztafet mieszanych. We wszystkich pięciu konkurencjach najlepsze reprezentacje (10 zespołów w sztafetach tradycyjnych oraz 12 w rywalizacji mieszanej) uzyskają kwalifikację do jesiennych mistrzostw świata w Dausze.

Choć dla większości polskich lekkoatletów początek maja to jeszcze okres wytężonej pracy – tym bardziej, że czempionat globu odbędzie się półtora miesiąca później niż zwykle, bo na przełomie września i października – muszą stawić czoło silnej konkurencji. Zresztą przez dwa ostatnie tygodnie trenowali w miejscowości Kochi. W rywalizacji 4×100 m wystąpi 26 sztafet męskich i 24 kobiece, na 4×400 m 20 męskich i 22 kobiece oraz 21 teamów na 4×400 m sztafet mieszanych.

Iga nie pośmiga

W ostatniej chwili ze składu sztafety mistrzyń Europy 4×400 m wypadła kontuzjowana Iga Baumgart-Witan; kontuzje leczą także Jakub Krzewina ze sztafety 4×400 m i Klaudia Adamek z 4×100 m; w związku do Japonii dolecieć ma będący pierwotnie na liście rezerwowej płotkarz Patryk Dobek (MKL Szczecin).

Kwalifikacje na MŚ znacznie ułatwią kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio. – Jeżeli ktoś nie łapie się na mistrzostwa świata, to później szanse na igrzyska maleją. W kontekście tych obu imprez zawody w Jokohamie są dla nas bardzo ważne. To szczególnie istotne dla trzech sztafet – dwóch 4×100 i męskiej 4×400, bo dziewczyny na 4×400 są tak mocne, że na pewno wywalczą kwalifikację. Reszta musi walczyć – czasami bardzo mocno, bo świat nie śpi – mówi wiceprezes PZLA, Tomasz Majewski, który uważa, że realne szanse na taki awans ma też sztafeta mieszana.

Od razu w finale

Polacy zaprezentują się też w debiutującej w programie konkurencji 2x2x400 metrów i od razu w finale (zgłoszono 8 zespołów), w którym faworytami będą amerykańscy 800-metrowcy, Donavan Brazier i Ce’Aira Brown. Sztafety 4×200 m (13 męskich i 11 kobiecych) tym razem bez Polaków. W programie tym razem zabraknie biegu 4×800 metrów, w którym Polska zdobyła 4 medale IAAF World Relays.

Zawody, uważane za nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet, po raz pierwszy odbędą się w Japonii. Pierwsze trzy edycje (2014, 2015, 2017) odbyły się w Nassau na Bahamach. W związku ze wstrzymaniem finansowania wydarzenia przez lokalne władze, IAAF był zmuszony szukać nowego organizatora. Jokohama została wskazana jako gospodarz imprez w październiku 2018.

(tocha)

 

CZY WIESZ, ŻE…

W programie 4. IAAF World Relays pojawi się bieg 4×100 m przez płotki. Bieg rozgrywany jest na prostej, każda sztafeta biegnie po dwóch torach (bez pałeczki). Rozpoczyna płotkarz, który ustawia bloki startowe na linii… mety i biegnie w kierunku tradycyjnej linii startu dla dystansu 110 m przez płotki. Kończy bieg i wtedy na innym torze (również z bloków startowych) rusza zawodniczka, która po pokonaniu dziesiątego płotka ma do przebiegnięcia nie 10,50 m a 20,50 m.

 

REPREZENTACJA POLSKI

Kobiety

4×100 m: Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań), Agata Forkasiewicz (AZS AWF Wrocław), Marika Popowicz-Drapała i Katarzyna Sokólska (obie Zawisza Bydgoszcz), Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice).

4×400 m: Małgorzata Hołub-Kowalik (Bałtyk Koszalin), Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice)

4×400 m i sztafeta mieszana 4×400 m: Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot), Patrycja Wyciszkiewicz (OŚ AZS Poznań)

4×400 m, sztafeta mieszana 4×400 m oraz sztafeta 2x2x400 m: Anna Dobek (AZS AWFiS Gdańsk), Justyna Saganiak (AZS Łódź)

Mężczyźni

4×100 m: Krzysztof Grześkowiak (OŚ AZS Poznań), Dominik Kopeć (Agros Zamość), Karol Kwiatkowski i Przemysław Słowikowski (obaj AZS AWF Katowice), Remigiusz Olszewski (Zawisza), Dominik Smosarski (KS AZS UWM Olsztyn).

4×400 m: Przemysław Waściński (Śląsk Wrocław), Patryk Dobek (MKL Szczecin)

4×400 m i sztafeta mieszana 4×400 m: Jakub Mordyl i Karol Zalewski (obaj AZS AWF Katowice), Tymoteusz Zimny (Śląsk Wrocław)

4×400 m, sztafeta 2x2x400 m: Kajetan Duszyński (AZS Łódź), Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa).

 

Na zdjęciu: Mistrzyni Europy na 400 m, Justyna Święty-Ersetic, wraz z koleżankami do startu w Jokohamie przygotowywała się na zgrupowaniu w miejscowości Kochi.

 

Komentarze