Liga Konferencji Europy. Rywale w zasięgu

Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin poznali rywali w drugiej rundzie kwalifikacji do Ligi Konferencji Europy.


Częstochowianie trafili na dość łagodnego przeciwnika. Rywalem Rakowa będzie zwycięzca pary z pierwszej rundy eliminacji. W niej zmierzą się Suduva Marijampole z Litwy i Valmiera FC. W porównaniu do Molde, Mariboru czy nawet Spartaka Trnava, to częstochowianie mogą odetchnąć z ulgą i z dużym spokojem przygotować się do tego spotkania.

Złe wspomnienia

Suduva to wicemistrz Litwy i finalista jej Pucharu z ubiegłego roku (A Lyga rozgrywana jest systemem wiosna-jesień). W swojej historii trzy razy sięgali po mistrzostwo kraju. W swojej gablocie mają tyle samo Pucharów Litwy. Zdecydowana większość trofeów została przez Suduve zdobyta w ostatnich sezonach. W drużynie występuje obecnie dwóch piłkarzy dobrze znających polskie realia. Markas Beneta przez rok występował w Zagłębiu Sosnowiec. Povilas Leimonas z kolei od pięciu lat występuje w Suduvii, wcześniej był zawodnikiem Widzewa Łódź, Jagiellonii czy GKS-u Katowice. Wicemistrz Litwy jest stawiany w roli faworyta pojedynku z Valmiera. W swojej lidze Łotysze zajęli trzecie miejsce. W Polsce znani są jedynie poprzez Mykole Musolitina. 22-letni Ukrainiec trafił do Lechii Gdańsk właśnie z Valmierii.

Niezależnie od wyniku tego dwumeczu, to w drugiej rundzie faworytem będzie Raków. Mimo to Marek Papszun i jego zawodnicy muszą być jednak skoncentrowani. Choć statystyki są po stronie polskich drużyn, tak zdarzały im się bardzo przykre wpadki w eliminacjach. W 2013 roku prowadzony przez Mariusza Rumaka Lech Poznań skompromitował się porażką z Żargirlisem Wilno. Kilka lat później w podobnej sytuacji znalazł się Piast Gliwice. W 2019 roku w drugiej rundzie eliminacji do Ligi Europy przegrali z Riga FC.

Znawcy ekstraklasy

Częstochowianie są jednak w zdecydowanie lepszej sytuacji niż Pogoń Szczecin. Podopiecznym Kosty Runjaicia los przydzielił NK Osjek. Zespół z Chorwacji jest tegorocznym wicemistrzem kraju. To drugi największy sukces ekipy z Osijeku od pucharu krajowego wywalczonego w 1999 roku. Spotkanie to będzie miało wyjątkową oprawę. Do Szczecina na rewanżowe spotkanie przyjedzie prawdopodobnie kilku dobrze znanych z polskich zawodników. Jednym z nich jest Adam Gyurcso, były piłkarz Pogoni. Ponadto pojawią się także Damjan Bohar czy Petar Brlek. Ich trenerem jest doskonale znany w Poznaniu Nenad Bjelica.

Łatwo nie będzie

Potencjalnych rywali w drugiej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy poznał także Śląsk, jak również Legia Warszawa. Jeżeli podopieczni Jacka Magiery wygrają w pierwszy dwumecz z estońskim Paide Linnameeskond, to ich następnym przeciwnikiem będzie węgierski Fehervar z Nemanją Nikoliciem w składzie, lub Ararat Erewan, w którego barwach występuje znany z występów między innymi w Rakowie Aghwan Papikjan. Legia w przypadku porażki w pierwszej rundzie z FK Bodo/Glimt czeka pojedynek z przegranym spotkania Dinamo Zagrzeb – Valur Rejkiawik. Jeżeli Śląsk awansuje do drugiej rundy, to w przypadku zwycięstwa Fehervaru triumfator tej pary będzie rozstawiony w kolejnej fazie eliminacji. Podobna sytuacja będzie miała miejsce z Rakowem, jeżeli zmierzy się z litewską Suduvą.


II runda kwalifikacji do Ligi Konferencji Europy


Ścieżka mistrzowska – rywalizują 18 zespołów: trzy przegrane z par rundy wstępnej oraz 15 z I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów:

  • Dinamo Zagreb (Chorwacja) / Valur (Islandia) – Bodo/Glimt (Norwegia) / Legia Warszawa
  • Teuta (Albania) / Sheriff Tiraspol (Mołdawia) – przegrany finału rundy wstępnej do Ligi Mistrzów
  • Malmo (Szwecja) / Riga FC (Łotwa) vs Shkendija (Mołdawia) / Mura (Słowenia)
  • Dinamo Tbilisi (Gruzja) / Neftci (Azerbejdżan) – Maccabi Haifa (Izrael) / Kairat Ałmaty (Kazachstan)
  • HJK Helsinki (Finlandia) / Budućnost Podgorica (Czarnogóra) – HB Torshavn (Wyspy Owcze) / Inter Club D’Escaldes (Andora)
  • Żalgiris Wilno (Litwa) / Linfield (Irlandia Północna) – CFR Cluj (Rumunia) / Borac Banja Luka (Bośnia i Hercegowina)
  • Ludogorets (Bułgaria) / FC Szachtior Soligorsk (Białoruś) – Fola Esch (Luksemburg) / Lincoln Red Imps FC (Gibraltar)
  • Folgore (San Marino) / FC Prishtina (Kosowo) – Flora Tallinn (Estonia) / Hibernians (Malta)
  • Ferencvaros TC (Węgry) / zwycięzca rundy wstępnej Ligi Mistrzów – Connah’s Quay Nomads (Walia) / Alashkert (Armenia)

Ścieżka główna – rywalizuje 90 zespołów: 33 zwycięzców pierwszej rundy eliminacji oraz 57 zespołów biorących udział od tej fazy)

„Polskie” pary

  • Fehervar (Węgry) / Ararat Jerewań (Armenia) – Paide Linnameeskond (Estonia) / Śląsk Wrocław
  • Pogoń Szczecin – NK Osijek (Chorwacja)
  • Suduva Marijampole (Litwa) / Valmiera FC (Łotwa) – Raków Częstochowa

Na zdjęciu: Jeszcze kilka tygodni temu Raków i Pogoń gratulowały sobie medali mistrzostw Polski. Teraz czeka ich nagroda za osiągnięcie – eliminacje do Ligi Konferencji Europy

Fot. Szymon Górski/Pressfocus