Liga Narodów. Przez Katowice do Tokio

Siatkarska Liga Narodów to rozgrywki stosunkowo młode. Zastąpiły Ligę Światową. Bieżąca edycja jest dopiero drugą. Udział w niej bierze 16 ekip, które są podzielone na dwie grupy, uczestników stałych i pretendentów. Do pierwszej należy m.in. Polska. Stali uczestnicy mają pewny udział w kolejnej edycji niezależnie od osiągniętego wyniku. Pretendenci muszą się liczyć z ewentualnym spadkiem. Rok temu taki los spotkał Koreańczyków, a awansowali Portugalczycy.

W ciągu pięciu tygodni, w tak zwanej fazie interkontynentalnej, drużyny w turniejach na całym świecie grają systemem każdy z każdym. Po rozegraniu wszystkich meczów punkty sumuje się we wspólnej tabeli. W turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 10-14 lipca w Chicago, weźmie udział pięć czołowych ekip fazy interkontynentalnej oraz Amerykanie jako gospodarz. W poprzedniej edycji triumfowała Rosja, przed Francją i Stanami Zjednoczonymi. Polacy zakończyli rozgrywki na piątej pozycji.

Rewanż za mistrzostwa

Biało-czerwoni są gospodarzami pierwszego turnieju. W katowickim „Spodku” zmierzą się kolejną z Australią, USA i Brazylią. Zapowiadają się spore emocje. Starcie z Brazylią reklamowane jest jako rewanż za ubiegłoroczny finał mistrzostw świata. W tej samej imprezie w półfinale Polacy ograli też Amerykanów. Komplet drużyn uzupełnia Australia, prowadzona przez Marka Lebedewa, szkoleniowca znanego z występów w PlusLidze, który w zakończonym niedawno sezonie w sensacyjny sposób doprowadził Aluron Virtu Wartę Zawiercie do strefy medalowej. Zwłaszcza niedzielne starcie z Brazylią zapowiada się pasjonująco. Goście z Ameryki Południowej przyjechali bowiem w bardzo mocnym składzie. Jest nawet Kubańczyk Leal, który dopiero od tego roku będzie mógł grać w kadrze canarinhos. Z wielkich gwiazd brakuje jedynie Bruno Rezende, który dostał wolne. Amerykanie, co mają w zwyczaju, Ligę Narodów potraktowali ulgowo i w Katowicach wystąpią w mocno eksperymentalnym składzie.

Pierwszy z najlepszymi

Vital Heynen, trener reprezentacji Polski, na katowicki turniej powołał zawodników, którzy w październiku 2018 roku zdobyli w Turynie mistrzostwo świata. Z mistrzowskiego składu zabraknie jedynie Bartosza Kurka oraz Damiana Schulza. Ten pierwszy przechodzi rehabilitację po niedawnej operacji kręgosłupa i do gry powinien być gotowy dopiero pod koniec lipca. Schulz natomiast po bardzo słabym sezonie w Asseco Resovii nie znalazł się w ogóle w kadrze. W „Spodku” kibice nie zobaczą też Wilfredo Leona. Kubańczyk z polskim paszportem do 24 lipca musi czekać na koniec karencji związanej ze zmianą barw narodowych. W biało-czerwonych brawach oficjalnie będzie mógł zadebiutować dopiero po tym terminie.

Dawid Konarski chwali nowych zawodników. „Szaleństwa Vitala Heynena już nie dziwią”

– To będzie już prawdziwa walka. Zaczyna się gra o punkty. Każdy będzie robił wszystko, aby w Lidze Narodów pokazać się z jak najlepszej strony. Każdy z nas wie, jakie są założenia. Od trenera otrzymaliśmy wytyczne kto, w jakim turnieju wystąpi. Szansę zaprezentowania się otrzyma więc każdy i jestem przekonany, że damy z siebie wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony, żeby później znaleźć się w tym wąskim składzie na mistrzostwa Europy i kwalifikacje olimpijskie – powiedział Łukasz Kaczmarek, atakujący reprezentacji Polski.

Poligon doświadczalny

Dla Heynena i jego podopiecznych Liga Narodów nie jest priorytetem. Znacznie ważniejsze są sierpniowe kwalifikacje do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 oraz rozgrywane we wrześniu mistrzostwa Europy. To są imprezy docelowe. – W tym roku dążymy do tego, żeby najpierw awansować na igrzyska olimpijskie, a potem z tych igrzysk przywieźć medal, najlepiej złoty. Forma musi przyjść na ten najważniejszy moment, czyli właśnie na turniej w Gdańsku, a później na mistrzostwa Europy. Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie – powiedział Damian Wojtaszek, libero naszej drużyny.

Heynen w kadrze na Ligę Narodów ma aż 25 zawodników. Dla niego jest to poligon doświadczalny i świetna okazja, by sprawdzić młodych siatkarzy, m.in. Tomasza Fornala, Piotra Łukasika, Marcina Janusza, Marcina Komendę, Norberta Hubera i Michała Szalachę.
Dlatego po turnieju w Katowicach większość z doświadczonych graczy otrzyma wolne. – Trener może rotować składem, a my – troszkę odpocząć i dobrze się przygotować do kwalifikacji. Trenowaliśmy dosyć intensywnie – zaznaczył Dawid Konarski, jeden z najbardziej doświadczonych zawodników w kadrze. – Nie jesteśmy jeszcze w takiej formie, w jakiej rok temu zostaliśmy mistrzami świata. Daleko nam od tamtej dyspozycji, ale to normalne. Zaczynamy ją powoli odbudować, dajemy szansę nowym graczom. Zresztą przed ubiegłorocznymi MŚ było podobnie. Jeśli w trakcie tego pierwszego weekendu zagramy dobrze, będę naprawdę zaskoczony – powiedział Vital Heynen, trener biało-czerwonych.

 

Michał Micor, Włodzimierz Sowiński, mib

 

Terminarz Ligi Narodów

I tydzień, 31.05. – 2.06.

Grupa III – Katowice

Piątek, 31.05.: USA – Brazylia (17.30), Polska – Australia (20.30).

Sobota, 1.06.: Brazylia – Australia (14.00), USA – Polska (17.00).

Niedziela, 2.06.: Australia – USA (14.00), Brazylia – Polska (17.00).

Grupa I: Chiny (gospodarz), Niemcy, Iran, Włochy.

Grupa II: Argentyna (gospodarz), Bułgaria, Kanada, Portugalia.

Grupa IV: Serbia (gospodarz), Francja, Rosja, Japonia.

II tydzień, 7 – 9.06.

Grupa V – Ningbo (Chiny)

Piątek, 7.06: Francja – Polska (10.00), Chiny – Bułgaria (13.30)*.

Sobota, 8.06.: Polska – Bułgaria (10.00), Chiny – Francja (13.30).

Niedziela, 9.06.: Bułgaria – Francja (10.00), Chiny – Polska (13.30).

Grupa VI: Rosja (gospodarz), USA, Włochy, Portugalia.

Grupa VII: Japonia (gospodarz), Argentyna, Brazylia, Iran.

Grupa VIII: Kanada (gospodarz), Niemcy, Australia, Serbia.

III tydzień, 14 -16.06.

Grupa XI – Urmia (Iran)

Piątek, 14.06.: Rosja – Polska (13.00), Iran – Kanada (16.00).

Sobota, 15.06.: Rosja – Kanada (13.00), Iran – Polska (16.00).

Niedziela, 16.06.: Polska – Kanada (13.00), Irna – Rosja (16.00).

Grupa IX: Portugalia (gospodarz), Brazylia, Chiny, Serbia.

Grupa X: Bułgaria (gospodarz), Japonia, Włochy, Australia.

Grupa XII: Francja (gospodarz), Argentyna, USA, Niemcy.

IV tydzień, 21-23.06.

Grupa XIV – Mediolan

Piątek, 21.06.: Polska – Argentyna (17.00), Włochy Serbia (20.00).

Sobota, 22.06.: Polska – Serbia (17.00), Włochy – Argentyna (20.00).

Niedziela, 23.06.: Argentyna – Serbia (17.00), Włochy – Polska (20.00).

Grupa XIII: USA (gospodarz), Japonia, Chiny, Kanada.

Grupa XV: Iran (gospodarz), Francja, Portugalia, Australia.

Grupa XVI: Brazylia (gospodarz), Bułgaria, Niemcy, Rosja.

V tydzień, 28 – 30.06.

Grupa XX – Lipsk

Piątek, 28.06.: Polska – Japonia (17.30), Niemcy – Portugalia (20.20).

Sobota, 29.06.: Niemcy – Polska (17.30), Portugalia – Japonia (20.30).

Niedziela, 30.06.: Niemcy – Japonia (14.00), Polska – Portugalia (17.00).

Grupa XVII: Australia (gospodarz), Argentyna, Chiny, Rosja.

Grupa XVIII: Brazylia (gospodarz), Włochy, Kanada, Francja.

Grupa XIX: Bułgaria (gospodarz), Iran, Serbia, USA.

TURNIEJ FINAŁOWY (10-14.07)

USA (gospodarz) plus 5 najlepszych drużyn z rundy zasadniczej.

* Godziny według czasu polskiego.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ