MŚ 2022. Finaliści w komplecie

Kostaryka uzupełniła skład finalistów katarskiego mundialu. W ostatnim barażu uporała się z Nową Zelandią.


Reprezentacja Kostaryki została ostatnim, 32. finalistą mistrzostw świata Katar 2022. W rozegranym na jednym z mundialowych stadionów w Ar-Rayyan meczu zespół ze strefy CONCACAF pokonał w barażu interkontynentalnym zespół Nowej Zelandii 1:0. Zdecydował gol z początku spotkania autorstwa Joela Campbella. Gracz meksykańskiego Monterrey już po raz trzeci wystartuje ze swoim zespołem w mistrzostwach świata.

Rzadkiej sztuki dokonał tymczasem selekcjoner Kostaryki, Luis Suarez, który awansował na mundial z trzecią reprezentacją. W 2006 roku był w Niemczech z Ekwadorem, a w 2014 roku w Brazylii z Hondurasem. Nam tego pana specjalnie przedstawiać nie trzeba. To on pokonał nas w inauguracyjnym meczu mundialu przed 16 laty w Gelsenkirchen.

Nikt nowy nie awansował!

Zwycięstwo Kostaryki oznacza, że zespół ten zagra na mundialu w grupie E i łatwo mieć nie będzie, bo rywalami będą Niemcy, Hiszpanie i Japończycy. Awans tego zespołu na mundial oznacza ponadto, że strefa CONCACAF będzie miała na turnieju aż czterech przedstawicieli, co poprzednio miało miejsce dwa razy – w 2006 i 2014 roku. Prócz Kostaryki strefę tę reprezentować będą Meksyk, USA i Kanada.

Rekordowe przedstawicielstwo na mundialu w Katarze mieć będzie strefa azjatycka. Po raz pierwszy w historii aż sześć zespołów ze strefy AFC zagra w turnieju. To efekt dwóch czynników. Po pierwsze Azja otrzymała dodatkowe miejsce z racji tego, że gospodarzem turnieju jest Katar. A po drugie Australia, która w tej właśnie strefie gra, przebrnęła baraż interkontynentalny z Peru. Do tej pory rekord udziału zespołów azjatyckich na MŚ należał do poprzedniego turnieju, kiedy to pięć takich drużyn wzięło udział w rywalizacji.

Reprezentacja Kataru, to jedyny debiutant na tegorocznych mistrzostwach świata. Oznacza to, że doszło do sytuacji, która nigdy w przeszłości mistrzostw świata nie miała precedensu. Na turniej, poprzez kwalifikacje, nie dostał się ani jeden zespół, który wcześniej na mistrzostwach świata by nie wystąpił! Poprzednio najmniej debiutantów grało na MŚ w 2010 (Słowacja) i MŚ w 2014 roku (Bośnia i Hercegowina), ale za każdym razem drużyny te przebijały się przez kwalifikacje.

Mała rotacja uczestników

Trzeba przyznać, że rotacja w światowej hierarchii nie jest nadzwyczaj zamaszysta. Aż 24 z 32 zespołów, które zagrają w Katarze, wzięły udział na MŚ przed czterema laty. Powtórzy się zatem dwie trzecie zespołów. Pięć kolejnych ekip ostatni raz na mundialu zagrało w 2014 roku. Co, nie licząc Kataru, z dwoma pozostałymi?

Kanada wraca na mundial po 36, a Walia po 64 latach. To jedyni dwaj uczestnicy najbliższych mistrzostw świata, którzy zagrają ponownie na turnieju, ale poprzedni ich występ miał miejsce jeszcze w XX wieku. A zatem 29 z 32 finalistów katarskiego turnieju wystąpiło w przynajmniej jednym z dwóch ostatnich turniejów o mistrzostwo świata.

Rekordzistka, czyli Brazylia, zagra w MŚ po raz 22. Brała udział, rzecz jasna, we wszystkich turniejach. Do 20 sposobią się Niemcy, 18 Argentyńczycy, 17 Meksykanie, a 16 Hiszpanie, Francuzi i Anglicy. Ciekawiej wygląda sprawa występów na MŚ z rzędu. Wiadomo, że tutaj również prowadzi Brazylia przed Niemcami (18), Argentyną (13) i Hiszpanią (12 awansów z kolei). Ale piąte miejsce zajmuje Korea Południowa, która wystąpi na mistrzostwach świata już 10 raz pod rząd.

Warto docenić również czternasty w historii awans reprezentacji Belgii. Jest to bowiem kraj, który nigdy nie organizował mistrzostw świata, a więc nigdy nie otrzymał awansu za darmo. Należy jednak pamiętać, że pierwszy mundial, w 1930 roku, który rozegrany został w Urugwaju, a na którym Belgowie byli, nie został poprzedzony eliminacjami. W identycznej sytuacji jest zatem Urugwaj, który również zagra w mistrzostwach świata po raz 14.

246

Dni minęło (nie licząc Kataru) od awansu pierwszej i ostatniej drużyny na mistrzostwa świata w Katarze. 11 października ub. roku pierwszym zespołem, który zapewnił sobie promocję byli Niemcy. Kostaryka zakończyła kampanię 15 czerwca br.

Baraż interkontynentalny o awans na MŚ
Kostaryka – Nowa Zelandia 1:0 (1:0)

1:0 – Campbell (3).

  • Grupa A Katar, Holandia, Senegal, Ekwador.
  • Grupa B: Anglia, USA, Iran, Walia.
  • Grupa C: Argentyna, Meksyk, Polska, Arabia Saudyjska.
  • Grupa D: Francja, Dania, Tunezja, Australia.
  • Grupa E: Hiszpania, Niemcy, Japonia, Kostaryka.
  • Grupa F: Belgia, Chorwacja, Maroko, Kanada.
  • Grupa G: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kamerun.
  • Grupa H: Portugalia, Urugwaj, Korea Południowa, Ghana.

Fot. PressFocus