Napastnik z Barcelony do Górnika Zabrze?!

Kolejny as z rękawa skauta zabrzan Romana Kaczorka? Z górniczym klubem wiązany jest napastnik Angel Rodado.


Za piłkarzami z Zabrza pierwszy okres przygotowań. Od momentu wznowienia treningów ponad 2 tygodnie temu w górniczym klubie dużo czy bardzo dużo się działo, bo przecież zaraz na wstępie pożegnano Jana Urbana, co dla wszystkich było szokiem.

Pojechali na obóz

Piłkarskie życie gna jednak naprzód. Od czwartku trenerem jest już Bartosch Gaul, trener zza zachodniej granicy, który teraz wszystkie klocki układa po swojemu. „Górnicy” wczoraj wyjechali na obóz do Opalenicy, gdzie odbędzie się zasadnicza praca w okresie przygotowawczym. Będą tam przybywali do 10 lipca. Po powrocie do domu już tylko szlify przed inauguracją rozgrywek, co będzie miało miejsce w poniedziałek 18 lipca przy Roosevelta z Cracovią.

Na razie za zabrzanami trzy gry sparingowe, w którym pokonali grającego w lidze okręgowej Górnika Brzeszcze 8:0, pierwszoligową Puszczę Niepołomice 2:1 i zremisowali we wtorek z beniaminkiem słowackiej ekstraklasy Tartanem Liptowski Mikulasz 2:2. Ten ostatni mecz był debiutem na ławce trenerskiej 34-letniego Bartoscha Gaula. Kolejne gry już podczas obozu w Opalenicy, w tym pierwsza z Zagłębiem Lubin już w piątek. „Miedziowi” też od wczoraj przebywają w wielkopolskiej Opalenicy, gdzie są doskonałe warunki do pracy.

Mieli go zatrzymać

Treningi, obóz i sparingi to jedna rzecz, a to co najbardziej interesuje kibiców to transfery. Póki co Górnikowi udało się pozyskać dwóch zawodników. Było to jeszcze w czasie, kiedy wszystkim zawiadywał trener Urban. Podpisano kontrakt z byłym reprezentantem Polski Pawłem Olkowskim, który do klubu z Zabrza wrócił po 8 latach przerwy oraz z utalentowanym napastnikiem Szymonem Włodarczykiem (ostatnio Legia). Jest też oczywiście grupa zawodników, która wróciła z wypożyczeń, z Aleksandrem Paluszkiem – ostatnia Skra Częstochowa – na czele.

Górnik musi pozyskać przede wszystkim środkowych obrońców, bo odeszli przecież kapitan Przemysław Wiśniewski i Adrian Gryszkiewicz. W grze są ponoć zagraniczni defensorzy. Na tapecie jest sprawa bramkarza i ewentualnego powrotu Tomasza Loski. To jednak nie wszystko. Wiadomo też, że „górnicy” rozglądają się za kolejnym napastnikiem.

Wiosną w Zabrzu występował Higinio Marin. Na początku nie przekonywał, ale też trafił do Górnika z urazem. W końcówce rozgrywek wypożyczony z Łudogorca Razgrad hiszpański napastnik pokazał, że potrafi trafiać do siatki rywala, a popis dał w spotkaniu ze Śląskiem we Wrocławiu, który kończył rozgrywki 2021/22. Wszedł na boisko w II połowie, żeby zaliczyć dwa trafienia i pomóc swojej drużynie wygrywać 4:3. Zabrzanie mieli rozmawiać na temat jego pozostania w Zabrzu, ale konkretów brak.

Potrafi strzelać

Teraz za to do górniczego klubu może trafić inny napastnik z Półwyspy Iberyjskiego, a chodzi o Angela Rodado. To piłkarz rezerw samej Barcelony. W poprzednim sezonie na trzecim poziomie rozgrywkowym w 24 meczach zdobył 7 bramek. Wcześniej był zawodnikiem RCD Mallorca, skąd pochodzi, strzelał też sporo bramek dla jedenastki z Ibizy. Jak wyglądają jego liczby? W UD Ibiza w 95 meczach 29 goli, w rezerwach Barcelony w 24 grach 7 bramek, a z kolei w rezerwach Majorki cztery trafianie w 23 grach. Asyst nie ma wiele na koncie, więc jest to gracz finalizujący akcje kolegów.

Czy będzie to kolejny z asów Romana Kaczorka? Skaut Górnika ma nosa czy raczej oko w znajdowaniu utalentowanych graczy z niższych lig w Hiszpanii, a przykład Jesusa Jimenza, też pozyskanego z klubu z trzeciego poziomu rozgrywkowego, jest tego najlepszym przykładem. Jimenez po Igorze Angulo jest najlepszym czy jednym z najlepszych zagranicznych zawodników w historii „górników”. W barwach 14-krotnego mistrza Polski wystąpił w 133 meczach, zdobył 43 bramki i zaliczył 25 asyst. Czy teraz w te ślady pójdzie któryś z jego rodaków przekonamy się wkrótce.


Nowy sztab

Nowy trener Górnika Zabrze Bartosch Gaul skompletował sztab szkoleniowy. Jego asystentem będzie Simon Pesch, drugim trenerem Piotr Gierczak, a za szkolenie bramkarzy będzie odpowiadał Mateusz Sławik. Trenerem przygotowania motorycznego zostanie Cesar Sanjuan-Szklarz. Pesch ma 33 lata. Ostatnio pomagał Gaulowo w rezerwach klubu z Moguncji. Wcześniej Niemiec pracował w Alemanii Aachen i Fortunie Koeln.


Na zdjęciu: Angel Rodado w ostatnim sezonie grał w rezerwach samej Barcelony.

Fot. Twitter