Nowe gniazdo Orła

Orzeł Psary-Babienica to piękne miejsce do grania. Gol Karola Klyty i cztery trafienia Michała Tkacza uświetniły otwarcie stadionu.


W ponad 90-letniej historii Orła Psary-Babienica było wiele kart zapisanych złotymi zgłoskami, z trzema sezonami spędzonymi w III lidze na czele. Sobota 1 lipca 2023 roku zapisze się jednak w klubowych annałach jako data wyjątkowa.

Burmistrz Woźnik Michał Aloszko wraz z zarządem klubu zaprosił bowiem byłych działaczy, piłkarzy i trenerów oraz sympatyków czerwono-żółto-zielonych na uroczyste otwarcie Stadionu Gminnego, połączone z „odrobieniem zaległości urodzinowych”. 90-lecie Orła przypadło bowiem w 2021 roku, ale z powodu pandemii nie można było świętować na taką skalę, jakiej wymaga historia klubu.

Można ją było poznać w ogólnych zarysach, ale także w osobistych wspomnieniach zarówno prezesa Stefana Kucharczyka, jak i byłego burmistrza Woźnik Edwarda Maniury, synów i kontynuatorów dzieła twórcy największych sukcesów klubu, śp. Adolfa Więcka, czy szkoleniowca III-ligowej wówczas drużyny, Jarosława Brysia.

Grawerton, czek i worek piłek

Obecny wiceprezes Śląskiego ZPN nie przyjechał do Psar, żeby tylko powspominać. Miał bowiem także pełne ręce prezentów i wyróżnień. Przekazał więc jubileuszowy grawerton z okazji 90-lecia. Wraz z przewodniczącym komisji rewizyjnej Śląskiego ZPN Herbertem Jattą wręczył klubowym włodarzom symboliczny czek na sprzęt sportowy oraz worek piłek. Z upominkami z okazji jubileuszu i otwarcia stadionu pospieszyli także przedstawiciele podokręgu Lubliniec. W kolejce z życzeniami ustawiły się zaprzyjaźnione: Ruch Chorzów, Warta Kamieńskie Młyny i Unia Kalety.

Odznaczenia i wyróżnienia

Nie mogło też zabraknąć wyróżnień dla działaczy, wśród których Srebrną Honorową Odznaką PZPN nagrodzeni zostali: Henryk Błaszczyk, Horst Kieloch i Franciszek Ślęzok. Klub również przygotował upominki i wyróżnienia, które – za poświęcenie, ciężką pracę oraz zaangażowanie i włożone serce w kształtowanie umiejętności piłkarzy Orła – otrzymali m.in.: Jarosław Bryś, Mirosław Smyła i Henryk Sobala. Z kolei Śląski ZPN został uhonorowany dyplomem uznania z podziękowaniami za wieloletnią współpracę, pomoc oraz zaangażowanie w rozwój jubilata

Strzeleckie popisy

Nie zabrakło też piłkarskich emocji. W meczu otwarcia stadionu ze sztuczną murawą i trybunami na 500 miejsc oraz oświetleniem i nowoczesnym zapleczem – A-klasowy Orzeł zmierzył się z zespołem złożonym z zawodników, którzy w czerwono-żółto-zielonych barwach występowali w III i IV lidze. Pierwszą bramkę na nowym boisku zdobył Karol Klyta, a jego śladem poszedł Krzysztof Glafik i obecna drużyna prowadziła 2:0.


Czytaj także w kategorii NIŻSZE LIGI


Nie pierwszy jednak raz ten wynik okazał się „niebezpieczny”. Rywale – po kontaktowym golu – Michała Tkacza nabrali wiatru w żagle i… „odpłynęli”. Wyrównał Szymon Zboralski, a po przerwie prowadzenie gościom zapewnił Jakub Matyl. Gwiazdą meczu okazał się jednak Tkacz. W końcówce dorzucił jeszcze trzy trafienia i byli zawodnicy Orła wygrali 7:2, wyznaczając kierunek następcom.


Na zdjęciu: Nowy obiekt niewątpliwe robi wrażenie… Orzeł Psary-Babienica tu będzie rozgrywał swoje ligowe mecze.

Fot. ślzpn


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.