PGNiG Superliga. Derby elektryczne

Dziś w Opolu Gwardia kontra Górnik Zabrze. Od kilku sezonów ta rywalizacja wywołuje dodatkowe emocje.


Jeżeli zabrzanie nie chcą stracić z oczu 3. miejsca na koniec sezonu, na którym obecnie są Azoty Puławy, powinni zrewanżować się gwardzistom za jesienną porażkę we własnej hali (23:24). Od tego czasu sporo wody jednak w rzekach upłynęło i sytuacja obu drużyn wyglada dziś odmiennie.

Górnik wciąż zachowuje szanse na obronę brązowego medalu sprzed roku, ostatnio notuje serię czterech zwycięstw. Gwardia pogubiła sporo punktów, ma ich aż o 15 mniej od zabrzan, a porażka w ubiegłym tygodniu w Szczecinie (24:30) była czwartą z rzędu i pozostaje jej bronić już tylko miejsca w czołowej „ósemce” ligi.

Ale wzajemne potyczki – okreslane mianem „derbów Południa” – po obu stronach wywołują dodatkowe emocje, przynajmniej od czasu ćwierćfinału play offu trzy lata temu. Gwardia wyeliminowała wówczas zabrzan, choć to faworyzowany Górnik był wyżej w tabeli.

– To prawda, mecze z Górnikiem od tego czasu elektryzują. Doskonale pamiętam wypowiedź obrotowego Górnika Marka Daćki, że nam się awans nie należał, co nie było zachowaniem fair – uważa kapitan Gwardii Mateusz Jankowski. – Dlatego bardzo lubię wygrywać z Górnikiem, a bardzo nie lubię przegrywać. Dziś Górnik ma szanse medalowe, my w praktyce już nie, głównie na własne życzenie. Chcemy jednak dograć sezon w jak najlepszym stylu i udowodnić, że nasze poprzednie sukcesy nie były przypadkowe – dodaje obrotowy siódemki z Opola, brązowych medalistów z 2019 roku.

Faworytem znów jednak będzie Górnik. Gdy gwardziści grają niestabilnie, podopieczni Marcina Lijewskiego wygrywają to, co powinni – w minioną niedzielę rozbili MMTS Kwidzyn 31:20. Teraz pałają żądzą rewanżu za porażkę z jesieni, a w Stegu Arenie tym razem nie będą mieli przeciwko sobie miejscowych kibiców.

Mecz będzie jednym z punktów uroczystych obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego; z tej okazji na rozgrzewce i podczas prezentacji zespołów, szczypiorniści wystąpią w specjalnych koszulkach z orłem białym i napisem „Tobie Polsko”.

Transmisja z meczu w TVP Sport o 20.15.


Na zdjęciu: Starcie w Zabrzu jesienią zakończyło się niespodziewaną wygraną twardo broniących gwardzistów.

Fot. PGNiG Superliga