PGNiG Superliga Kobiet bez Ruchu Chorzów

Komisarz Ligi Piotr Łebek przyznał wczoraj licencje upoważniające do udziału w rozgrywkach PGNiG Superligi Kobiet w sezonie 2021/22 ośmiu klubom wśród których – zgodnie z wcześniejszymi informacjami – nie ma Ruchu Chorzów.


Prawo gry w najwyższej klasie otrzymały: Start Elbląg, Eurobud JKS Jarosław, KPR Gminy Kobierzyce, MKS Perła Lublin, Zagłębie Lubin, Młyny Stoisław Koszalin oraz Suzuki Korona Kielce, a licencję z nadzorem finansowym przyznano Piotrcovii Piotrków Trybunalski.

Przypomnijmy, że ostatni w minionym sezonie klub z Chorzowa nie zgadza się z decyzją Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Superligi, które uznały, że awans z I ligi uzyskała Korona; kielecki zespół przegrał decydujący mecz o prawo gry w superlidze z Karkonoszami Jelenia Góra, ale ekipa z Dolnego Śląska zrezygnowała z awansu i nie złożyła wniosku licencyjnego. Ruch odwołał się do Komisji Odwoławczej, ale jak widać sprawa dla decydentów jest przesądzona.

Zmiany w Elblągu

Marcin Pilch został nowym trenerem piłkarek ręcznych Startu Elbląg. 45-letni Pilch zastąpił po pięciu latach na ławce Andrzeja Niewrzawę, który został dyrektorem sportowym w klubie. Pilch to były reprezentant Polski oraz mistrz kraju z Wybrzeżem Gdańsk. Po zakończeniu kariery został trenerem młodzieży w gdańskim SMS-ie i Wybrzeżu oraz asystentem w reprezentacji Polski B; w 2016 roku uzyskał tytuł Master Coacha. W ostatnim półroczu pomagał prowadzić I-ligowy żeński KS Kościerzyna.

W Elblągu nastąpiła rewolucja personalna. Z drużyną pożegnało się aż 10 zawodniczek: Joanna Waga, Justyna Świerczek, Hanna Jaszczuk, Katarina Bojcić, Milica Rancić, Alicja Pękala, Vanessa Agović, Aliona Szupyk, Magdalini Kepesidou i Joanna Gędłek. W ich miejsce zakontraktowano 9 szczypiornistek głównie młodszego pokolenia, w tym 3 reprezentantki polskiej młodzieżówki. Najbardziej znaną z „nowych” jest Joanna Wołoszyk, była reprezentantka Polski, która ostatnie dwa lata spędziła w ligach tureckiej i francuskiej.

Z Lubina na igrzyska

Rozgrywająca Zagłębia Lubin Patricia Matieli znalazła się w 16-osobowej kadrze Brazylii na turniej olimpijski piłkarek ręcznych w Tokio. „Canarinhos” są jednym z 12 zespołów, który weźmie udział w imprezie – w grupie B będą rywalizować z Francuzkami, Węgierkami, Rosjankami, Hiszpankami i Szwedkami. Patricia Matieli w superlidze występuje od 2015 roku. W minionym sezonie z drużyną Zagłębia Lubin wywalczyła dublet, czyli mistrzostwo i Puchar Polski. Rozgrywająca „miedziowych” otrzymała również Gladiatora – nagrodę dla najlepszej środkowej rozgrywek.

Bis kapitanem

Bartłomiej Bis wybrany został przez kolegów z drużyny nowym kapitanem Górnika. 24-letni obrotowy zawodnikiem zabrzańskiej siódemki jest od dwóch lat. – Takie zaufanie moich kolegów mnie zaskoczyło. Bo nie jestem ani najstarszym zawodnikiem, ani też o największym stażu w zespole. Dlatego w ogóle się tego nie spodziewałem. To zdecydowanie wyjątkowe wyróżnienie. Nigdy wcześniej nie byłem kapitanem. Ale choć wiem, że na początku będzie trochę potknięć, to zrobię wszystko, by być najlepszym kapitanem, jakim mogę być – uśmiecha się nowy kapitan, który w czwartek zdobył stopień naukowy magistra inżyniera na Politechnice Świętokrzyskiej, broniąc na „piątkę” pracę „Zastosowanie inżynierii odwrotnej w diagnostyce obiektów anatomicznych narządu ruchu”. Jego zastępcą został bramkarz Jakub Skrzyniarz, a skarbnikiem drużyny pozostaje kolejny golkiper, Paweł Kazimier. Poprzednim kapitanem Górnika był Bartłomiej Tomczak, który po 8 latach odszedł do Energi MKS Kalisz.


Fot. Marcin Bulanda/PressFocus