Piast Gliwice. Wygrać po raz pierwszy

Pierwszy weekend kwietnia staje się tradycyjnym terminem meczów Piast z płocką Wisłą. Tak było w 2018, 2019 i tak będzie w Wielką Sobotę. Płock to teren niezdobyty jeszcze przez gliwiczan w Ekstraklasie.

Wytypować zwycięzcę w meczach pomiędzy Piastem a Wisłą Płock teoretycznie jest bardzo prosto. Jak pokazuje historia i statystyki, gdy mecz odbywa się w Gliwicach gospodarze wygrywają, a gdy w Płocku to Wisła co najmniej nie przegrywa. U siebie Piast notuje ekstraklasowy bilans pięciu zwycięstw i jednego remisu.

Kwiecień = mecz z Wisłą Płock

Dużo gorzej sprawa wygląda jeśli chodzi o mecze w Płocku. Tam jak do tej pory największymi osiągnięciami śląskiej drużyny były dwa remisy – w 2016 roku (0:0) i w 2018 (1:1). Zazwyczaj jednak gliwiczanie kończyli minimalnymi porażkami.

Sporym problemem jest dla nich również zdobywanie bramek, bo bilans w Płocku jest mocno niekorzystny i wynosi 4:12. Dziś drużyna Waldemara Fornalika spróbuje odczarować ten stadion. Co ciekawe mecz, który zostanie rozegrany w Wielką Sobotę nie będzie jedynym, który w ostatnim czasie odbył się w wielkanocnym okresie.

W 2018 roku, 2 kwietnia, czyli w Lany Poniedziałek w Płocku Piast przegrał 0:1 po golu Alana Urygi w 87 minucie. W porównaniu do obecnej kadry w zespole Piasta wciąż obecni są: Gerard Badia, Tomasz Jodłowiec, Jakub Czerwiński, Martin Konczkowski i Jakub Szmatuła. Pierwsze dni kwietnia to ulubiony w terminarzu czas na mecze obu drużyn.

Rok później, 3 kwietnia 2019 roku, tym razem przy Okrzei Piast pokonał Wisłę 1:0 po golu w pierwszej połowie Piotra Parzyszka. Sam trener Waldemar Fornalik ma z Wisłą Płock bilans do… poprawienia, bo jest trochę niekorzystny. Szkoleniowiec prowadził drużyny przeciwko płocczanom piętnaście razy, wygrał cztery, zremisował sześć i przegrał pięć.

Pamiętny mecz z jesieni

Najbardziej emocjonujący mecz w Ekstraklasie obu tych drużyn miał miejsce… w tym sezonie. 23 października Piast u siebie ledwo zremisował 2:2, choć prowadzenie objął tuż po przerwie za sprawą Tiago Alvesa, którego dziś zabraknie.

Czytaj jeszcze: Nie myśleć o pucharze

Jeden punkt gliwiczanie uratowali dzięki bramce z rzutu karnego Michała Żyry, którego występ stoi pod znakiem zapytania. Po tamtym meczu Piasta dopadł koronawirus i zespół na kolejny ligowy mecz czekał niemal cały miesiąc. A potem zespół się odrodził i rozpoczął marsz w górę tabeli. Wielkosobotnie spotkanie po reprezentacyjnej przerwie będzie testem przed najważniejszymi meczami w tym sezonie.