Podsumowanie sezonu – Zagłębie Lubin bez szalonych snów

Ekstraklasa zakończyła już rozgrywki. Pora więc podsumować sezon. Zagłębie Lubin długo walczyło o uniknięcie degradacji. Skok w górę tabeli to zasługa nowego trenera.


Waldemar Fornalik przychodził do Zagłębie, gdy zespół wisiał nad strefą spadkową. Efekty jego pracy? Znaczna poprawa gry i 9. lokata na koniec sezonu.

15. miejsce po rundzie jesiennej zajmował zespół Zagłębia. Lubinianie mieli zaledwie punkt przewagi nad strefą spadkową. Jesień w ich wykonaniu była bardzo słaba i nic w tym dziwnego, że pod koniec rundy zwolniono Piotra Stokowca.

Podsumowanie sezonu – Zagłębie Lubin daje dobry przykład

W momencie zakończenia grania w 2022 roku zespół z Dolnego Śląska był jednym z kandydatów do spadku z ekstraklasy i kibice tego klubu mogli czuć się zaniepokojeni. Szybko jednak zdecydowana większość z nich odetchnęła z ulgą. Zdecydowano się bowiem w Lubinie sięgnąć po Waldemara Fornalika i już wówczas szanse na utrzymanie się w elicie wzrosły w przypadku tego zespołu gwałtownie.

Doświadczony szkoleniowiec poukładał drużynę. W efekcie wiosną Zagłębie było ósmą siłą ekstraklasy. Z niewielką stratą do czołówki, bo drużyna Fornalika wywalczyła w 2023 roku tylko 3 punkty mniej od Pogoni Szczecin, 5 od Lecha Poznań i 6 od Rakowa Częstochowa, a także od Legii Warszawa. Finalnie dało to 9. miejsce na koniec sezonu, a gdyby Fornalik pracował od początku sezonu, to nie ma wątpliwości, że lubinianie mieliby na swoim koncie przynajmniej kilka punktów więcej.

Trener ten po raz kolejny potwierdził, że w naszej ekstraklasie jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym, z fachowców. Warto podkreślić, że po sezonie 2022/23 ma na swoim koncie 498 meczów w roli trenera na najwyższym poziomie, a także 197 odniesionych zwycięstw. Na początku przyszłych rozgrywek ma zatem szanse na dwa imponujące jubileusze. O ile oczywiście nikomu w Lubinie coś niedobrego się nie przyśni i nie zapadnie jakaś irracjonalna decyzja o zakończeniu współpracy.


Czytaj więcej o ekstraklasie


Warto również zwrócić uwagę na to, że Zagłębie Lubin, w czym też duża zasługa trenera Fornalika, wygrało w tym sezonie – i to zdecydowanie – klasyfikację Pro Junior System. Doświadczony szkoleniowiec chętnie stawiał na młodych, a dzięki temu do kasy klubowej klubu z Dolnego Śląska wpłynęło 3,25 mln złotych. To pokaźny zastrzyk finansowy dla ekipy z Lubina, a także dowód na to, że skoro taki szkoleniowiec, jak Waldemar Fornalik właśnie, na młodzież stawia, to warto wziąć z niego przykład.


Na plus…

Skrzydła szerzej rozwinięte

7 goli i 5 asyst – oto dorobek za sezon 2022/23 Kacpra Chodyny. Pewnie nie jest to wynik zbyt imponujący, jak na najskuteczniejszego zawodnika zespołu, ale warto zaznaczyć, że znaczną część tego dorobku 24-latek uzbierał pod wodzą Waldemara Fornalika. A ponadto nie jest klasycznym środkowym napastnikiem. Może zatem to pod wodzą tego szkoleniowca w przyszłym sezonie Chodyna rozwinie skrzydła jeszcze szerzej.


Na minus..

„Figo” bez liczb

Od sezonu 2012/13 Filip Starzyński, z krótką, półroczną przerwą na zagraniczny wyjazd, występuje w ekstraklasie i zakończone niedawno rozgrywki były w jego wykonaniu zdecydowanie najsłabsze. Zaledwie 1 gol i 2 asysty, to liczby wręcz przygnębiające, jeżeli chodzi i zawodnika, który potrafił notować po 20 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej za jeden sezon. Nic w tym dziwnego, że w następnych rozgrywkach „Figo” nie będzie bronił barw Zagłębia. Jakieś pocieszenie w związku z sezonem 2022/23? Chyba tylko takie, że zdołał osiągnąć i przekroczyć barierę 300 występów na najwyższym poziomie rozgrywkowym w naszym kraju.


Zobacz pozostałe podsumowania sezonu


STRZELCY (35):

  • 7 – Chodyna,
  • 4 – Kurminowski, Łakomy,
  • 3 – Bohar, Pieńko,
  • 2 – Adamski, Doleżal, Gaprindaszwili, Żivec,
  • 1 – Jach, Kopacz, Makowski, Poletanović, Starzyński,
  • samobójcza: Aurtenetxe (Miedź).

Na zdjęciu: Waldemar Fornalik pewnie utrzymał Zagłębie Lubin w ekstraklasie. Dodatkowo stawiał na młodzież i warto brać z niego przykład.

Fot. Tomasz Folta/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.