Lider „złamany”

Pogoń Szczecin – Jagiellonia Białystok. Mimo słabego otwarcia „Duma Pomorza” pokonała w Szczecinie Jagiellonię.

Jagiellonia Białystok jak na lidera tabeli przystało, w Szczecinie nie chowała się za podwójną gardą, tylko ruszyła do walki z otwartą przyłbicą. To jednak gospodarze w 27 minucie mieli dogodną sytuację do zdobycia gola. Rafał Kurzawa oddał jednak bardzo anemiczny strzał na bramkę Zlatana Alomerovicia. Ku zdziwieniu jego kolegów z defensywy golkiper „Jagi” interweniował bardzo niepewnie i odbił piłkę do boku, z dobitką pospieszył Fredrik Ulvestad, ale naciskany przez dwóch piłkarzy gości skierował piłkę obok słupka.

Goście bardzo szybko pokazali, że przelewki to nie z nimi. W 31 minucie bardzo groźny strzał lewą nogą oddał Dominik Marczuk, lecz po strzale pozyskanego ze Stali Rzeszów 20-letniego pomocnika (urodziny będzie obchodził 1 listopada) piłka minimalnie minęła cel. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. W 35 minucie wspomniany Marczuk przeprowadził dynamiczny rajd prawą flanką, podawał do Jose Naranjo, ale Hiszpana uprzedził Mariusz Malec, przeciął tor lotu piłki i wpakował ją do swojej bramki.

„Portowcy” wyrównali tuż przed przerwą. Kamil Grosicki urwał się obrońcom „Jagi” na lewym skrzydle, podał do Efthimisa Koulourisa i ten załatwił sprawę. To piąty gol greckiego napastnika w rozgrywkach ligowych, a dziewiąty w ogóle dla Pogoni (cztery trafienia w LKE).

Od początku II połowy „Duma Pomorza” ruszyła z impetem na przeciwnika. Już w 47 minucie „Grosik” posłał futbolówkę do bramki gości, ale sędzia Piotr Lasyk nie uznał trafienia, lecz przyznał Pogoni rzut karny za zagranie ręką piłkarza „Jagi”. Kapitan „portowców” ustawił piłkę na 11. metrze i pewnie skierował ją do siatki. Na tym zakończyło się strzelanie bramek, gwarantujące podopiecznym Jensa Gustafssona komplet punktów.

Pogoń Szczecin – Jagiellonia Białystok 2:1 (1:1)

0:1 – Malec, 35 min (samobójcza), 1:1 – Koulouris, 44 min (asysta Grosicki), 2:1 – Grosicki, 48 min (karny),

POGOŃ: Cojocaru – Wahlqvist, Zech, Malec, Koutris (81. Borges) – Ulvestad, Gamboa – Biczachczjan (77. Fornalczyk), Kurzawa, Grosicki (90+1. Smoliński) – Koulouris (77. Zahović). Trener Jens GUSTAFSSON.

JAGIELLONIA: Alomerović – Saczek (90+4. Olszewski), Skrzypczak, Dieguez, Wdowik (90+4. Nastić) – Romanczuk, Nene – Marczuk (84. Lewicki), Kubicki, Hansen – Naranjo (84. Kupisz). Trener Adrian SIEMIENIEC.

Sędziował Piotr Lasyk (Bytom). Widzów 18142. Żółte kartki: Kurzawa (37. faul), Smoliński (90+6. faul) – Nene (90+8. faul).